Milli Görüşün Davası Ahlâki Reform

23.03.2015 08:21:03

Din-Bir-Der tarafından, Prof. Dr. Necmettin Erbakan ve Milli Görüş Temelinde Manevi Kalkınma Paneli büyük bir katılımla gerçekleştirildi.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Programda protokol konuşmalarının yanı sıra iki tane panel yapıldı. Panellerde alanında uzman akademisyenler, Erbakan’ı ve manevi kalkınmayı anlattı...

Din Görevlileri Birliği Derneği Genel Başkanı Muhittin Hamdi Yıldırım: “Milli Görüş, milletimizin inancını esas alan görüş olarak bilinip, faaliyet gösterdiğine göre manevi kalkınması olmayan bir anlayış, Milli Görüş olamaz.”

SEKAM Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Burhanettin Can: “Erbakan Hocanın bu ülkeye en büyük katkısı Adalet Partisi ve CHP arasına sıkışmış olan Müslüman insanları bu kıskaçtan kurtarmak olmuştur. Müslümanlara kimliklerini kazandırmıştır.”

Prof. Dr. Mehmet Bayrak: “Erbakan Hoca hiçbir şeyi düşünmeden yapmamıştır. Milli Görüş hareketi, İslam’ın bir medeniyet ve manevi kalkınma projesidir.”

Milli Selamet Partisi eski Konya Milletvekili Şener Battal: “Erbakan Hoca ve Milli Görüş ile birlikte İslam’ın apaydınlık bir dünya olduğunu öğrendik.”

İKEV Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Abdullah Sevim: “Milli Görüş’ün esas davası ahlaki reform yapmaktır.”

Çoruh Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Ayık: “Milli Görüş, manevi kalkınma yolunda insanlara İslam ahlâkı ile yaklaştı.”

Prof. Dr. Mustafa Ağırman: “Osmanlı’dan sonra, Erbakan Hoca geldi ve bütün İslam ülkelerini birleştirdi. Bizler İslam davasını Erbakan Hoca’dan öğrendik.”

Din-Bir-Der tarafından, ‘Prof. Dr. Necmettin Erbakan ve Milli Görüş Temelinde Manevi Kalkınma Paneli’ büyük bir katılımla gerçekleştirildi. Programda protokol konuşmalarının yanı sıra iki tane panel yapıldı. Panellerde alanında uzman akademisyenler, Erbakan’ı ve manevi kalkınmayı anlattı…

Din-Bir-Der’in düzenlediği Prof. Dr. Necmettin Erbakan ve Milli Görüş Temelinde Manevi Kalkınma Paneli büyük bir katılımla Ulus Belediye Meclisi Salonu’nda gerçekleştirildi. Protokol konuşmalarıyla başlayan program, alanında uzman akademisyenlerin katılımıyla paneller ile devam etti. Programın açılış konuşmasını yapan Din Görevlileri Birliği Derneği Genel Başkanı Muhittin Hamdi Yıldırım, “Milli Görüş, milletimizin inancını esas alan görüş olarak bilinip, faaliyet gösterdiğine göre manevi kalkınması olmayan bir anlayış, Milli Görüş olamaz” dedi.

Vefa Borcumuzu Ödemek İçin Düzenledik

İslam ümmetinin tarihteki bütün başarılarını Milli Görüş’e dayanarak, manevi kalkınmayı gerçekleştirdiğine dikkat çeken Yıldırım, “Son 50 yıl içerisinde milletimiz Milli Görüş hareketi ile yeniden bir yandan manevi kalkınmasını gerçekleştirirken, diğer yandan da maddi kalkınmayı beraberinde sağlamanın cihadını yapmıştır. Çünkü rahmetli Erbakan Hoca’mız bizlere, ‘İslam Nizamı, İslam binasının yapılmasıdır’ derdi. Bu sebeple geçtiğimiz yarım asırlık dönemde söz konusu maddi ve manevi kalkınmayı yeniden kuvveden fiile çıkaran kahramanların yaptıkları hizmetlerin mütevazi bir değerlendirmesi olacaktır bu panel… İşte bunun için Din-Bir-Der olarak; hem bir vefa borcu, hem de bir hakkı teslim etmek maksadıyla, değerli devlet adamlarımızın katılımıyla gerçekleştirdik” diye konuştu.

İslam Ülkelerini Birleştirdi

İkinci oturumun başkanlığını ise, ESAM Genel Başkanı Recai Kutan yaptı. 2’inci oturumun ilk konuşmacısı Prof. Dr. Mustafa Ağırman, dünya üzerinde iki milletin İslam’ın bayraktarlığına büyük hizmetleri olduğuna dikkat çekerek, “Bunlar Araplar ve Türklerdir. Araplar, Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) ve 4 halife döneminde İslam’a büyük hizmetler yaparken, Selçuklu ve Osmanlı ile birlikte Türkler İslam’ın 3 kıtaya gitmesine vesile oldu. Osmanlı’dan sonra ise, Erbakan Hoca geldi ve bütün İslam ülkelerini birleştirdi. Bizler İslam davasını Erbakan Hoca’dan öğrendik” diyerek Erbakan Hoca’nın İslam ülkelerinin birleşmesine vesile olduğunu söyledi.

Hakettiği Değeri Bulamadı

Erbakan Hoca’nın hem siyaseten hem de bilimsel olarak hak ettiği değeri bulamadığını kaydeden Prof. Dr. Mehmet Bayrak ise, “Erbakan Hoca’nın ne siyaseten ne de bilimsel olarak değeri daha anlaşılamadı. Hoca hiçbir şey düşünmeden yapmamıştır. Örnek olarak Milli Görüş ve Manevi Kalkınma terimlerini gösterebiliriz. Bu terimler öyle sıradan terimler değil. Erbakan Hoca’mız düşünerek ve bilerek seçmiştir. ‘Milli’ sözcüğü milliyetçilik olarak algılanmasın. Milli, Kur’ani bir terimdir. Milli Görüş hareketi, İslam’ın bir medeniyet ve manevi kalkınma projesidir” diye konuştu.

Erbakan’la Beraber Mayınlı Bölgeler Bitti

Son olarak konuşmasını gerçekleştiren Milli Selamet Partisi eski Konya Milletvekili Şener Battal ise, Milli Görüş hareketiyle birlikte anti-kapitalist olmanın Müslümanlık olmadığını öğrendiğini kaydederek, “Erbakan Hoca ve Milli Görüş ile birlikte İslam’ın apaydınlık bir dünya olduğunu öğrendik. Hem gelirken hem de ayrılırken ‘Selamın Aleyküm’ demeyi Erbakan Hoca’dan öğrendik. Erbakan’la birlikte Türkiye’deki mayınlı bölgeler bir bir azaldı ve bitti” diyerek, Milli Görüş ile birlikte Türkiye’deki yasaklı bölgelerin azaldığını kaydetti.

Hoca Müslümanları Kıskaçtan Kurtardı

İki oturumdan oluşan panelin ilk oturumunu eski Devlet Bakanı Fehim Adak yönetti. Oturumda ilk olarak SEKAM Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Burhanettin Can konuştu. Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın manevi kalkınmayı gerçekleştirirken strateji geliştirdiğini bildirdi. Can, “Erbakan Hoca’nın bu ülkeye en büyük katkısı Adalet Partisi ve CHP arasına sıkışmış olan Müslüman insanları bu kıskaçtan kurtarmak olmuştur. Müslümanlara kimliklerini kazandırmıştır” diye konuştu. Erbakan’ın manevi kalkınmayı Hak batıl mücadelesine dayandırdığını söyleyen Can, “Erbakan Hoca siyasi mücadelenin yanında bir de parlamento üstü mücadeleye de önem vermiştir. Bunun en büyük örneği ESAM gibi bir kurum Türkiye’de yokken bu kurumu oluşturmuş olmasıdır. ESAM gibi onlarca STK’yı kurarak sivil toplumda örgütlenmeyi başarmıştır. Milli Görüş hareketi 12 yıldır bu kurumlar eliyle mücadelesini sürdürmüştür. Burada STK’ların ne denli önemli olduğunu bir kez daha görmüş oluyoruz” şeklinde konuştu.

Milli Görüş’ün Davası Ahlaki Reform

Oturumun ikinci konuşmacısı olan İKEV Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Abdullah Sevim ise, günümüzde toplumda helal-haram kavramlarının önemsenmediğini bildirerek, “Resmi ideoloji ile maddi ve manevi kalkınma gerçekleştirilemez” diye konuştu. Milli Görüş davasının resmi ideolojinin yapamayacağı şeyleri başaracağını söyleyen Sevim, “Milli Görüş’ün esas davası ahlaki reform yapmaktır. Bunun gerçekleşmesi durumunda dünyevi ve siyasi birçok şey başlatılacaktır” dedi.

Ahlakın Temeli Allah’ı Tanımak

İlk oturumun son konuşmacısı Çoruh Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Ayık oldu. Müminin Allah’ı tanıdığı kadar insan olma vasfına sahip olacağını kaydeden Ayık, “İslam ahlakının temelinde Allah’ı tanımak yatar” diyerek Milli Görüş’ün manevi kalkınma yolunda insanlara İslam ahlakı ile yaklaştığını bildirdi. “İslam ahlakı evrenseldir” diyen Ayık, “Bu ahlaka göre herkes aynıdır. Batı’da ise böyle değildir. Batı çıkarları doğrultusunda ahlaklıdır. Batı kendi çıkarlarının başladığı noktada kendi adaletini ortaya koyar” diyerek, Milli Görüş’ün 40 yıldır verdiği Hak batıl mücadelesini bir kez daha doğruladı.

10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,2 puan)/15
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500