Erdoğan Hükümeti 'Havadan' bombaladı

23.03.2015 08:11:59

Akil İnsanlar, torba torba yasalar, Ankara-İmralı-Kandil görüşmeleri ve son olarak Dolmabahçe deklarasyonu derken belli bir yol alındığı ve sona yaklaşıldığı ifade edilen Çözüm Sürecinde, şimdi ...

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Akil İnsanlar, torba torba yasalar, Ankara-İmralı-Kandil görüşmeleri ve son olarak Dolmabahçe deklarasyonu derken belli bir yol alındığı ve sona yaklaşıldığı ifade edilen Çözüm Süreci’nde, şimdi de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Hükümet arasında baş gösteren aleni savaş nedeniyle en başa dönülebilir.

Saray’da yapılan Bakanlar Kurulu toplantılarının Hükümet üzerindeki rahatsızlığı, Merkez Bankası üzerinden yürüyen restleşmeler ve Hakan Fidan’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a rağmen istifası üzerine başlayan Cumhurbaşkanı ve Hükümet çatışması, git gide derinleşiyor. Dün de Ukrayna dönüşü uçakta gönderdiği mesajda; “Lafımı dinlemiyorlar”, “Bana haber vermiyorlar”, “Dolmabahçe’deki verilen mesajları ve çekilen fotoğrafı kabul etmiyorum” söylemleriyle Hükümet’i medya önünde açık şekilde eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ben konu mankeni değilim” diyerek adeta yürütmenin başı olduğu mesajını verdi.

Karede Yer Aldı Ama Fotoğrafa Sahip Çıkmadı

Çözüm Komisyonu üyesi olan ve HDP ile hükümetin Dolmabahçe’de düzenlediği ortak basın açıklamasında da yer alan AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İzleme Heyeti’ne karşıyım” açıklamasına ilişkin olarak, “Heyetin kurulduğu deklare edilmedi henüz, bu nedenle kesin bir dille bu heyet oluşturulacak diyemeyiz, iptal olabilir” dedi. Habertürk gazetesinden Kübra Par’ın sorularını cevaplandıran Ünal’ın, “Çözümün mimarı Tayyip Erdoğan’ın kendisidir. AKP’nin merkezindeki güven duygusunu da temsil eden bizzat Recep Tayyip Erdoğan’dır” demesi dikkat çekti.

“Parlamenter sistem bekleme odasına alındı”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Denizli’de yaptığı konuşmada, 10 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı’nın halk tarafından seçilmesiyle Türkiye’de bir dönemin fiilen bittiğini ileri sürerek, “Parlamenter sistem, bir daha geri dönüş olmamak üzere milletimiz tarafından bekleme odasına alındı” dedi.

“Bu ülkenin bir hükümeti var”

Arınç’ın bütün programları iptal edildi

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tepki göstermesinin ardından dünkü programları bir bir iptal edildi. İlk olarak Arınç’ın önceki akşam TRT Arı Stüdyosu’ndaki nevruz etkinliği programı iptal edilmişti. Arınç, dün ise saat 14.00’te Yeni Dünya Vakfı tarafından Hacı Bayram Konferans Salonu’nda organize edilen İslam Dünyası Semineri’nde önceden yapılan planlamaya göre konuşacaktı ancak gün içinde böyle bir konuşma gerçekleşmedi.

Öte yandan Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, dün gazetecilerin sorularına verdiği yanıtta Cumhurbaşkanını sevdiklerini ama bu ülkenin de bir hükümetinin olduğunu tekrarladı.

Saray’da yapılan Bakanlar Kurulu toplantılarının Hükümet üzerindeki rahatsızlığı, Merkez Bankası üzerinden yürüyen restleşmeler ve Hakan Fidan’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan habersiz istifası üzerine gerilen Cumhurbaşkanı ve Hükümet anlaşmazlığı gitgide derinleşiyor. Son olarak çözüm süreci üzerinden gelişen demeç savaşları daha önce Oslo görüşmelerinin deşifre olmasıyla sekteye uğrayan Çözüm Süreci’ni tamamen bitirebilir. Hükümet’i medya önünde açık şekilde eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ben konu mankeni değilim” diyerek adeta Yürütme’nin başı olduğu mesajını veriyor. Hükümet kanadı ise “Ülkeyi yöneten Hükümettir”, “Sorumluluk da hükümettedir” diyerek reste restle karşılık veriyor. İşte Hükümet-Beştepe krizinde yaşanan gelişmeler:

İmralı Heyetine Karşı Çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna’ya hareketinden önce basına açıklamalarda bulunmuş ve İmralı’ya gönderilecek İzleme Heyeti’nden haberinin olmadığını söylemişti. Erdoğan, “ Böyle bir şeyden doğrusu benim haberim yok. Ve şunu da açık net söyleyeyim. Bu olaya ben olumlu bakmıyorum. Başbakanlığım döneminde de akil insanlar içinden bir grubun gitmesini nasıl buluyorsunuz diye sorulduğunda, bunları doğru bulmadığımı söylemiştim. Bunlar doğru şeyler değil. Bu konuda işin başından itibaren her ülkede olduğu gibi istihbarat teşkilatları bunun birinci derecede sürecin yönetenleridir.” Ayrıca Cumhurbaşkanı Ukrayna dönüşü gazetecilere verdiği demeçte, İzleme Komitesi’nin ‘Ada’nın meşruiyetini artırma adımı olduğunu ifade etti.

Hükümetten Ağır Cevap

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, çözüm süreciyle ilgili kurulacağı açıklanan İzleme Heyeti’ni eleştirmesine Hükümet’ten sert açıklama geldi. Geçtiğimiz gün konuşan Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç Cumhurbaşkanı’na aynı sertlikte karşılık verdi. Arınç, “Çözüm süreci konusunda bugüne kadar atılan adımların bir noktası da İzleme Heyeti’nin oluşturulmasıdır. Hükümetimiz bunu uygun görmektedir. Ülkeyi yöneten hükümettir, sorumluluk da hükümettedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın habersiz sayılması mümkün değildir, her şeyi çok iyi bilmektedir” dedi.

Konu Mankeni Arıyorlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hükümet Sözcüsü Arınç’ın açıklamalarına aynı sertlikte cevap verdi. Erdoğan, “Cumhurbaşkanı siyaset yapıyor diyorlar. Ne demek o? Yani Cumhurbaşkanı siyasetin dışında olabilir mi? Bunlar kendilerine göre konu mankeni arıyorlar. Ben Cumhurbaşkanı olarak konu mankeni değilim” dedi. Ayrıca Ukrayna seyahati dönüşü uçağında gazetecilerle konuşan Erdoğan, Dolmabahçe’de açıklanan bildirilerin metinlerine ve açıklanış biçimlerine dair rahatsızlıklarını aktardı: “Bu toplantıda hükümetin Başbakan Yardımcısı ile şu an parlamento içinde olan bir grubun yanyana o resmi vermesini ben şahsen doğru bulmuyorum. Böyle bir şey hiç yaşanmamıştır.”

Lafımı Dinlemiyorlar

Uçakta gazetecilere Hükümetle ilgili sitemlerini ileten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hükümetle Cumhurbaşkanı her an her konuyu görüşüyor diye bir şey yok. Yani olaya böyle abartılı yaklaşım doğru değil. O dediğiniz başkanlık sistemine geçmeden olmuyor. Orada kendi tasarruflarını kullanmışlar. ‘Hayırlı olsun’ demek düşer bana. Ama ben de, bu durumdan rahatsız olduğumu söyleme hakkına sahibim. Benden olur almıyorlar.” ifadelerini kullandı.

İzleme Heyeti İptal Olabilir

Çözüm Komisyonu üyesi olan ve HDP ile hükümetin Dolmabahçe’de düzenlediği ortak basın açıklamasında da yer alan AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İzleme Heyeti’ne karşıyım” açıklamasına ilişkin olarak, “Heyetin kurulduğu deklare edilmedi henüz, bu nedenle kesin bir dille bu heyet oluşturulacak diyemeyiz, iptal olabilir” dedi. Habertürk gazetesinden Kübra Par’ın sorularını cevaplandıran Mahir Ünal, “Çözümün mimarı Tayyip Erdoğan’ın kendisidir. Çözüm iradesini ortaya koyacak AK Parti’den başka güçlü bir aktör yok. AK Parti’nin merkezindeki güven duygusunu da temsil eden bizzat Recep Tayyip Erdoğan’dır.” şeklinde konuştu.

Bakanlar Kurulu Çankaya Köşkü’nde

Bakanlar Kurulu toplantısı, Başbakanlığa devredilmesinin ardından ilk kez Çankaya Köşkü’nde yapılacak. Toplantı Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığında gerçekleştirilecek.


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,4 puan)/17
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500