AGD'den Çanakkale çıkarması

18.03.2015 08:12:25

AGD, Çanakkale Zaferi’nin 100’üncü yılında 60 ülkeden 250 bin genç ile Çanakkale’de buluşuyor…

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Anadolu Gençlik Derneği Çanakkale Zaferi’nin yüzüncü yıl dönümünde 250 bin genç ile Çanakkale’ye gidiyor. “250 Bin Genç - Çanakkale Dirilişi” teması ile gerçekleştirecekleri program hakkında bilgi veren AGD Üniversiteler Komisyonu Başkanı Mehmet Savaş, Çanakkale’nin ümmetin emperyalizme karşı direnişi olduğuna dikkat çekti. Çanakkale Müdafaasına Anadolu’nun her yerinden ve bütün İslam coğrafyasından katılım olduğunu belirten Savaş, Çanakkale’de adeta ümmet birliğinin oluştuğunu kaydetti.

Anadolu Gençlik Derneği (AGD), 60 ülkeden binlerce genci Çanakkale’de buluşturuyor. Çanakkale Zaferi’nin 100’üncü yılı dolayısıyla bu sene özel bir organizasyon düzenleyen AGD, 11 Nisan’da “250 Bin Genç - Çanakkale Dirilişi” temasıyla 250 genç ile Çanakkale’de buluşacak. Gerçekleştirecekleri program hakkında bilgiler veren AGD Üniversiteler Komisyonu Başkanı Mehmet Savaş,“Çanakkale Zaferi ümmetin birlikteliğine önemli bir örnekliktir. Çanakkale’de savaşanlar sadece bir ulus devletin ya da bir ırkın mensupları değildi. İslam Coğrafyasının her yerinden farklı renklerden ve ırklardan kardeşlerimiz Çanakkale’ye geldi. Çanakkale’de bir ümmet birliği kuruldu. Çanakkale’de İslam Coğrafyasının bir müdafaası oldu” dedi.

ÜMMET BİRLİKTELİĞİ OLUŞTURULDU

Çanakkale’yi savunmaya sadece Anadolu’dan değil, bütün İslam coğrafyalarından gelindiğinin altını çizen Savaş, “Çanakkale Zaferinin 100. Yıldönümü münasebeti ile 11 Nisan’da Çanakkale’de ‘250 Bin Genç - Çanakkale Dirilişi’ programını gerçekleştireceğiz. Çanakkale Zaferi ümmetin birlikteliğine önemli bir örnekliktir. Çanakkale’de savaşanlar sadece bir ulus devletin ya da bir ırkın mensupları değildi. İslam Coğrafyasının her yerinden farklı renklerden ve ırklardan kardeşlerimiz Çanakkale’ye geldi. Çanakkale’de bir ümmet birliği kuruldu. Çanakkale’de İslam Coğrafyasının bir müdafaası oldu. Buradaki direniş İstanbul düşmesin, Kudüs düşmesin, Mekke ve Medine düşmesin diye gerçekleştirildi. Yahut şöyle diyebiliriz, Mekke’nin, Kudüs’ün, Diyarbakır’ın ve İstanbul’un fethindeki ruh ne ise, Çanakkale’de de aynı ruh vardı. Çanakkale’de batılın, zulmün ve sömürünün ordularına karşı ümmet birlikteliği oluşturuldu. Bizler buradan yola çıkarak gençliğin zulüm ve sömürüye karşı, emperyalizme karşı her daim direniş ruhuna sahip olması gerektiğini düşüyoruz. Bu anlayış ile önceleri Milli Geçlik Vakfı tarafından icra edilen bu programı on yıldır da AGD olarak gerçekleştiriyoruz. Adalet, barış ve kardeşlik bilincinin, emperyalizme karşı direniş ruhunun, İslam Birliği idealinin ve şahadet aşkının gençlerimizin kalbinde yer bulmasını hedefliyoruz” dedi.

BÜTÜN İLLERDE EŞ ZAMANLI ORGANİZASYONLAR GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ

Gerçekleştirecekleri programın detayları hakkında bilgeler veren Savaş, Türkiye’nin 81 ilinde eş zamanlı olarak Çanakkale ile alakalı organizasyonlar yapılacağını da ifade etti. Savaş, “Programımız illerdeki hazırlık süreci ile başlıyor. Türkiye’nin 81 ilinde Çanakkale Savaşı ile ilgili sempozyum, panel ya da konferanslar düzenliyoruz. Bu programlara uzman kişiler katılıyor. Katılımcılar, bir yaraya merhem olmayan alışılagelmiş hikâyeci söylemlerin ya da emperyalizmi yok sayan resmi söylemlerin aksine; ‘Bu milletli Birinci Dünya Savaşına sokan sebepler nelerdi? Çanakkale’deki şuur neydi? Çanakkale müdafaası niye yapıldı? Yedi düvel niçin bizlere karşı savaştı? Savaşın sonunda neler oldu?’ konuları işleniyor. Çanakkale hazırlık programlarında her ilde ‘Çanakkale Ümmet Yürüyüşü’ faaliyetlerimiz de olacak. Gençlerimiz tiyatro ve organizasyonlar gerçekleştirecek. İllerde bu programlar yapılırken her zaman olduğu gibi ‘250 bin şehide 250 bin hatim’ kampanyamız da devam ediyor olacak. Buradaki amacımız da gençlerimizi Kelam-ı Kadim’in özü ile buluşturabilmektir” açıklamasında bulundu. İlgili makamlarla resmi yazışmaların devam ettiğini belirten Savaş, “Gerekli izinler alındıktan sonra Türkiye’nin dört bir yanından gençlerimizi teşkilatlarımızın organizasyonda Çanakkale’ye getireceğiz. Programımız sabah çorba ikramımız ile başlayacak, şehitlik gezisi, alan gezisi ile devam edecek. Ardından abidenin bulunduğu alanda bütün teşkilatlarımızı ile beraber hatim duası yapılacak. Çanakkale Zaferinin anlam ve önemine binaen konuşmalarla program devam edecek” diyerek açıklamasını sürdürdü.


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,2 puan)/8
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500