Suriye'de Yalan rüzgârı

17.03.2015 08:13:13

ABD, Şam ile masaya oturmaya hazırlanıyor Okyanus ötesinden peş peşe mesajlar geliyor.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

ABD, Şam ile masaya oturmaya hazırlanıyor… Okyanus ötesinden peş peşe mesajlar geliyor. Ankara’nın da, Batılı dostlarının da söylediği her şey yalan çıktı. Özgürlük de gelmedi, huzur da gelmedi, barış da gelmedi. Bir gerçek var ki; Suriye halkı da Türkiye de Kandırıld!

ABD, Suriye politikasından gün be gün geri adım atarken “kanla yoğrulmuş 4 yıl” ve “masadaki bütün planlar” çöpe atılıyor. Ankara ise bocalamaya devam ediyor. Önce CIA Başkanı John Brennan konuştu, sonra da Kerry. Ortak mesajlarında, “Şam yönetimine açık destek verip rejimle masaya oturmalıyız” denildi. Ankara ise bu açıklamaları, “Beyaz Saray tarafından yalanlandı” savunmasıyla geçiştirmeye çalıştı. Ancak dün Dışişleri Bakanlığı düzeyinde Kerry’e cevap verilmesi “yalanlama” haberlerinin “yalan” olduğunu net bir şekilde ortaya koydu. Türkiye’nin “öncü rolüyle” çıkılan yolda atılan her adım kanlı, her adım yalan oldu. Geride ise yüz binlerce ölü, yıkılmış bir ülke kalırken, yine ilk günkü noktaya gelinmesi “Suriye politikasındaki hezimet” olarak tarihe geçecek.

Önce Brennan Sonra Kerry

CIA Başkanı John Brennan, New York Dış İlişkiler Konseyi’nde Suriye’de yaşanan sürece ilişkin yaptığı konuşmada, IŞİD’i kastederek, “Yapmayı istediğimiz son şey onların Şam’a yürümelerine izin vermektir. Hiçbirimiz; Rusya, ABD, koalisyon, bölge ülkeleri Şam’daki siyasi kurumların ve hükümetin çöküşünü istemiyor” dedi. Brennan’ın ardında ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de ülkesinin Suriye krizini bitirmek için “eninde sonunda” Devlet Başkanı Beşar Esad’la müzakere etmek zorunda olduğunu söyledi.

Bu bedeli kim ödeyecek!

Yalanlama Da Yalan Çıktı


Kerry’nin açıklamalarını değerlendiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Esad’la müzakere etmek zorundayız” açıklamasına yönelik, Suriye’deki tüm sorunların temel sebebinin Esad rejimi olduğunu söyledi. Çavuşoğlu, “Esed’le müzakere edecek ne var. 200 binden fazla insan öldürmüş ve kimyasal silah kullanmış bir rejimle neyi müzakere edeceksiniz “ dedi. Kerry ve Çavuşoğlu arasındaki bu görüş ayrılığının Türkiye ve ABD arasında, Suriyeli muhalifleri yetiştirmek için kısa bir süre önce imzalanan ‘Eğit-Donat Projesi’nin hemen akabinde gelişmesi dikkat çekti. Suriye konundan farklı düşünen iki ülke tarafından hayata geçirilecek bu projenin başarıya ulaşma şansı da tartışmalı. (Milli Gazete)


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,7 puan)/11
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500