Liberman Moldova'ya geri dönsün

17.03.2015 07:09:23

Mısır Müftüsü Ali Cuma, Mescid-i Aksaya geldiği zaman Biz, sizi buraya fetih için bekliyoruz, seyahat için değil demiştim. Şimdi aynısını Tüm Müslümanlara söylüyorum: Aksa sizden seyahat değil fetih bekliyor...

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Mirasımız Derneği’nin davetlisi olarak İstanbul’a gelen 1948 İslami Hareketi İkinci Başkanı Şeyh Kemal Hatip, gazetemize önemli açıklamalarda bulundu. Liberman’ın yaptığı kışkırtıcı açıklamaları muhabirimiz Tolga Saçıkaralı’ya değerlendiren Şeyh Hatip, “Biz hiçbir yere gitmiyoruz. Eğer Liberman bizle yaşamak istemiyorsa Moldova’ya geri dönsün” dedi.

Tolga Saçıkaralı'nın Haberi

Mirasımız Derneği’nin davetlisi olarak İstanbul’da gelen 1948 İslami Hareketi İkinci Başkanı Şeyh Kemal Hatip, muhabirimiz Tolga Saçıkaralı’ya önemli açıklamalarda bulundu. İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman’a çok sert cevap veren Hatip, Filistin’de son günlerde artan baskılar hakkında da detaylı bilgiler verdi…

İsrail Dışişleri Bakanı Liberman’ın, Ummu’l-Fahm şehri ve Müslümanlar için yaptığı gayri insani açıklamaları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Liberman, daha öncede buna bezer açıklamalar yapmıştı. İsrail bunu adet edinmiş durumda. Bizi dışlamak istiyorlar. Şimdi bize Ummu’l-Fahm’den çıkın deniyor. Fakat biz hiçbir yere gitmiyoruz. Eğer Liberman bizle yaşamak istemiyorsa Moldova’ya geri dönsün. Biz hiçbir zaman ecdadımızın topraklarını bırakmayacağız. Bu söylemleri körükleyen bir etken daha var. Şu an İsrail’de seçimler yaklaştı ve Netanyahu’nun oyları inanılmaz derecede düştü. İşte bu açıklamalar, İsrail için bir seçim hazırlığıdır. Her seçimde olduğu gibi bu seçimden sonrada havaları sönecektir.

Biz Hakkın Yanındayız

İsrail, İslami kuruluşlara insafsızca saldırıyor. En son İslami haber ajansı Qpress, İsrail tarafından yağmalandı. Bu saldırıları nasıl yorumluyorsunuz? İsrail bu söylem ve hareketlerinden ne zaman vazgeçecek?

Kim Mescid-i Aksa’ya yardım ederse, İsrail onları açıkça tehdit ediyor ve saldırıyor. Mesela 2 ay önce 4 İslami kurumu kapattılar. Bunlardan biri, Aksa Hanımlar kuruluşuydu. Son olarak Qpress’e saldırdılar. Qpress’i kapatmadılar ama bütün teknik ekipmanlarını yağmaladılar. Bu dönemde medyanın üzerine çok iş düşüyor. Qpress, bütün Filistin’de yaşanan zulümleri dünyaya servis ediyordu. İşte İsrail bundan rahatsız oldu. Yaptıkları insanlık dışı uygulamaların dünyaya duyurulmasını istemiyorlar. Bunun için en büyük medya şirketleri ellerinde olmasına rağmen Qprees’e saldırdılar. Bizim küçük kurumlarımızdan bile korkuyorlar. Çünkü onlar güçlü olsalar da batıllar, biz ise hakkın tarafındayız. Şimdi aklıma Mısırlı âlim Şeyh Muhammed Gazali’nin bir sözü geldi. Gazali, “Bizim kalemlerimiz hakta büyümüştür. Onların kalemleri ise batılda çürümüştür” diyordu. Bu çok doğrudur. Onlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar zafer bizim olacaktır. Çünkü biz hakkın yanındayız…

İsrail, Kudüs’e Bu Ramazan’da Da Saldıracak

İsrail her Ramazan ayında Müslümanlara saldırıyor, bu konuda alınan bir tedbir var mı?

İsrail, bizi iyi bildiği için sürekli haram aylarda saldırıyor. Muhtemelen bu sene de Ramazan’da Müslümanlara saldıracaktır. Fakat biz bu Ramazan’da önlemlerimizi aldık. Bütün Ramazan boyunca çeşitli yerlerde nöbet tutarak saldırılara hazırlıklı olacağız. Bu saldırıların önlenmesinde medyaya da çok iş düşüyor. İslami medyanın, İsrail terörünü dünyanın gündemine getirerek Filistin’e yardım etmesi bekliyoruz.

Aksa Sizden Seyahat Değil Fetih Bekliyor

Türkiye’de Diyanet, 3 mescit diye bir proje başlattı. Bu proje kapsamında Umre ibadeti Kudüs’ten başlayacak. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?


Bu adım çok olumlu bir adım. Bu üç beldenin irtibatı çok önemlidir. Eskiden beri yapılan bir adettir bu zaten. Ancak son zamanlarda unutturulmuş bir adettir. Hatırlanması ve yaşatılması İslam dünyası, özelliklede Kudüs için önemli bir adımdır. Fakat burada şunu belirteyim. Bu ziyarete Arap Müslümanlar gelmesin. Çünkü Arapların gelmesi İsrail’i haklı çıkarmak olur. Bu, İsrail’in istediği bir şeydir. Fakat diğer Müslümanlar, Kudüs’ü muhakkak görmelidir. Mesela iki sene önce Mısır Müftüsü Ali Cuma, Mecid-i Aksa’ya geldi. Ben ona orada, ‘Biz, sizi buraya fetih için bekliyoruz, seyahat için değil’ demiştim. Şimdi aynı şey için Tüm Müslümanlara sesleniyorum: Aksa sizden seyahat değil fetih bekliyor…

MAHMUT ABBAS İSRAİL’DEN VAZGEÇMİYOR

Hamas ve El fetih arasındaki sorunlar nasıl çözülür? Bu konudaki bir görüşme var mı, varsa hangi safhada?


Böyle bir birleşmenin olması şu an mümkün değil. Çünkü Ebu Mazen(Mahmut Abbas), İsrail’in kararlarına itiraz etmiyor ve İsrail ile çalışmakta çok ısrar ediyor. Bununla birlikte Gazze kuşatmasında Ebu Mazen’in(Mahmut Abbas) büyük bir rolü var. Hamas her zaman birlik olalım diyor ama Abbas buna karşılık dahi vermiyor. Onun için böyle bir birleşmenin yakın zamanda olması biraz zor görünüyor.

Son olarak Mirasımız Derneği başta olmak üzere Türkiye’deki dernekler ve STK’ların Kudüs için yaptığı çalışmalar hakkında ne söylemek istersiniz?

Türkiye’de sadece Kudüs için çalışan dernekler var. Mirasımız Derneği de bu dernekler içinde faaliyet alanı en geniş olanı. Kudüs’te camileri, medreseleri ve Osmanlı’dan kalma eski evleri restore ediyorlar. Beyarık seferleri ile Kudüs’ü koruyorlar. Mirasımız Derneği’nin dışında Cansuyu ve İHH’nın da Kudüs’te önemli çalışmaları oldu. Tabi biz, bu kurumların arkasında tüm Türkiye insanın olduğunu biliyoruz. Allah sizlerden razı olsun. Zor günlerimizde bizi yalnız bırakmadınız.


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,7 puan)/9
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500