Darbeci yargı 14 ihvan üyesi için İdam istedi

17.03.2015 08:01:31

Mısır'da idamla yargılanan İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Bedii ile 13 kişinin dosyası, görüş alınması için müftülüğe gönderildi. Davanın karar duruşması 11 Nisan'da yapılacak.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Mısır'da idamla yargılanan Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii ile 13 kişinin dosyasının, "görüş alınması" amacıyla devlet müftülüğüne gönderildiği bildirildi.

Darbeci Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Kahire Ceza Mahkemesi, kamuoyunda "Rabia Operasyonları Birimi" olarak bilinen davada yargılanan ve idam cezasına çarptırılan Bedii ile 13 sanığın dosyasını ele aldı. Mahkeme, görüş alınması için dosyayı devlet müftülüğüne gönderdi.

Mahkemenin, söz konusu davadaki kararını 11 Nisan'da açıklayacağı belirtildi.

Mısır yasalarına göre, idam dosyaları nihai karara bağlanmadan önce devlet müftülüğüne sevk ediliyor. Müftünün görüşü alındıktan sonra dosya mahkemeye iade ediliyor. Bu aşamanın ardından mahkeme, kararı sonuçlandırıyor.

Aralarında İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Bedii'nin de bulunduğu 50 İhvan üyesinin yargılandığı ve kamuoyunda "Rabia Operasyonları Birimi" olarak bilinen davada sanıklara, "14 Ağustos'ta Rabiatul Adeviyye gösterilerinin dağıtılması sırasında ülkede kaos çıkarma, polis karakolları, kamu malları, devlet kurumları ve özel kuruluşlar ile kiliselere saldırı planı hazırlama" gibi suçlamalar yöneltiliyor.


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3 puan)/13
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500