Nasıl yani?

16.03.2015 12:22:05

Yapmamız gerekenlere bir göz atalım. Çocuğun gördüğü üç şey; içinde yaşadığı ev ve aile çevresidir. Çocuğun her şeyden etkilenen ve her şeyi kabul eden esnek yapısı bu ilk çevreyle şekillenir. Filiz akman Yazdı...

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Yapmamız gerekenlere bir göz atalım.

Çocuğun gördüğü üç şey; içinde yaşadığı ev ve aile çevresidir. Çocuğun her şeyden etkilenen ve her şeyi kabul eden esnek yapısı bu ilk çevreyle şekillenir.

Evlat sahibi olmak isterken; namaz kılanlardan ve Rabbin istediği hayırlı bir kul olması için dua edilmelidir.

Bebeklerimizi sallarken bile dandini dastanalardan ziyade “hu hu” larla ve salavatlarla uyutmalıyız. İlk kelimesi de Allah olmalı…

Vereceğimiz eğitimlerin görgü kuralı olarak değil sünnet olarak öğretmeliyiz. Rol model olarak server-i asfiya efendimizi anlatmalı ve sevdirmeliyiz. Sabah yataktan kalkarken besmele ile kalkmalarını ve şükretmeyi öğretmeliyiz. (İlahi ente maksudi ve rızaike matlubi) duasıyla güne abdestli başlanmalıdır. Eğer abdest alamıyorsa, çocuklarımız en az üç kez burnunu temizlemelidir.

Büyüklerimiz; eğer çocuklarımızın sorumluluğunu üzerimize almaz da onları televizyon, internet ve eğlence yerlerine bırakırsak, korkarım ki bu ihmallerinizden dolayı azabınız ikiye katlanır diye bizlere telkinlerde bulunurlardı. Çocuk gibi değerli bir varlığı kaybetmekten dolayı azap görürsün. Ayrıca umumi cinayetten belli bir pay da almış olursun derlerdi. Tabi ki çocuklarımız oynayacaklar, eğlenecekler ancak bunun sınırlarını iyi belirlememiz gerekir. Reklam karşısında yemek yedirmek, her reklamda çıkanı almak, onu mutlu etmek adına vereceğimiz cezaların en büyüğüdür.

Nasıl ki bedenine gerekli besinleri,korunması ve güzel görünmesi için kıyafetleri düşünüyorsak ruhu için de manevi gıdaları düşünmeliyiz. Kuran-ı kerim’i okutmalı ve okunmasını sevdirmeliyiz. Dua etmeyi öğretmeli ve alışkanlık haline getirmesi için sık sık teşvik etmeliyiz.

Namaz, biliyoruz ki dinin temeli; sevdirmek ve alıştırmak için tedbirler almalıyız. Teşvik edecek ödüller vermeliyiz. Sadece sınıftaki ders notlarından ve öğrendiği yabancı dillerden ödüllendirme yapmalıyım. Rab’le olan bağlantılarını güçlendirmede de teşvik edelim inşallah.

Eve girerken mutlaka selamla ve besmeleyle girmeyi öğretmeliyiz. Evden çıkarken de mutlaka Fatiha, Ayetel Kürsi, üç İhlas, Felak, Nas surelerini okumayı tavsiye edelim ve bizler de okuyalım onlar için. Manevi olarak çelik yeleklerini giydirelim ve emin olan Rabbe emanet edelim evlatlarımızı uğurlarken.

Aile içinde sevildiğini değer verildiğine inanan çocuk güvende olduğunu hisseder. Çevresindeki kişilere de güvenebilir. Doğru terbiye metotlarının uygulandığı evlerde sükunet, uyum, denge ve güzel davranışlar dikkat çeker. Terbiye metotlarında uygulanan hatalar ise aile içinde davranış bozukluklarına, uyumsuzluğa, geçimsizliğe, krizlere zemin hazırlar. Düzgün, disiplinli, terbiye edilmiş çocuklar büyüdüklerinde sorumluluk sahibi, başarılı, disiplinli fertler olarak kendilerine, topluma, vatanına milletine faydalı olurlar.

Rabbim inşallah hepimizin evladını hayırlı evlat eyleyip Rabbe layık kul, Efendimiz (sav)’e layık ümmet, bize layık evlat eylesin.

Selam ve dua ile…

Filiz Akman / Ajans5.com


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(4,3 puan)/26
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500