Çanakkale törenle geçiliyor!

16.03.2015 08:02:28

Çanakkale Deniz Zaferinin 100üncü Yıl Dönümünde, Şehitlerimizin Kemiklerini Sızlatacak Gelişmeler Yaşanacak

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Çanakkale Savaşı’nın 100’üncü yıldönümünde düşmana geçit vermeyen şehit dedelerimizin mirasına sahip çıkılamıyor. Çanakkale’de dedelerimiz tarafından geçit verilmeyen İtilaf Devletleri’nin torunları bu yıl etkinliklere haddinden fazla önem veriyor… Böyle giderse, Çanakkale Boğazı’na çizilen ‘Dur Yolcu’ mesajı sadece bir figür olarak anılarda kalacak…

Ecdadımızın şanlı zaferi olarak tarihimize geçen Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100’üncü yıldönümünde vatandaşı şok eden gelişmeler yaşanıyor. Anzaklar başta olmak üzere işgal için Çanakkale’ye gelenlerin torunlarının 100’üncü yıldönümü olması vesilesiyle büyük bir önem verdiği etkinliklerde yaşanacaklar adeta 250 bin şehidimizin kemiklerini sızlatacak türden. 250 bin şehidimizin tekbirler getirerek, Çanakkale Boğazı’na gömdüğü İtilaf Devletleri’nin torunları bu yıl, geçemedikleri boğazı törenle geçecek.

Geçemeyen Gemiler, Şimdi Törenle Geçecek

1914 yılında başlayan Çanakkale Savaşı’nda ümmet coğrafyasından gelen 250 bin şehit, boğazı düşmana adeta dar etmişti. Ne bir gemi geçirmiş ne de bir bölük askeri ileriye bırakmıştı. Aradan 100 yıl geçmesine rağmen şehitlerin torunlarının yaptıkları ise adeta insanı kahrediyor. 100 yıl önce geçit vermeyenlerin torunları; bu günlerde sözde ‘dünya barışı, iyilik, güzellik’ safsataları adı altında dönemin İtilaf Devletleri olarak anılan devletlerin savaş gemilerine boğazdan törenle geçme izin verdi. 100 yıl önceki düşman devletlerin savaş gemileri bu yıl törenle Boğaz’da arz-ı endam ederek geçecek olması tepki çekiyor.

Anma Tarihinde İlkler De Yaşanacak

Anzak günü olarak kabul edilen 25 Nisan tarihinde Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100’üncü yıldönümü olması vesilesiyle ilkler de yaşanacak. Daha önceki yıllarda anma etkinliklerinde hiç uygulanmayan bir olaya bu yıl herkes şahitlik edecek. Çünkü bu yıl ilk defa dönemin İtilaf Devletleri olarak bilinen İngiltere, Avusturalya, Yeni Zelanda, Fransa gibi ülkelerin savaş gemileri ‘Geçilemeyen’ boğazdan törenle geçerek, tören alanındaki Anzakları ve Anzak anıtını selamlayacak. Her yıl 18 Mart günü resmi tören düzenleyen Türkiye, bu yıl 24-25 Nisan tarihlerinde de bir ilke daha imza atarak, Anzakların gününü de resmi olarak anacak.

Deniz Kuvvetleri’nin Etkinlik Takvimi İle Ortaya Çıktı

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ‘Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. Yılı Faaliyet Programı’ adı ile duyurduğu etkinlik takviminde görenleri şaşkına çeviren bir program yer aldı. 8 Mart günü ‘Su altına Türk Bayrağının Bırakılması’ ile başlayan 100’üncü yıl etkinlikleri 23 Ekim günü düzenlenecek olan Uluslararası Birinci Dünya Savaşı Konulu Panel ile son buluyor. Ancak takvimde yer alan 24 Nisan ve 25 Nisan günü etkinlikleri şok etti. 25 Nisan günü yani Anzak günü ise tepki çeken olay yaşanacak. Türkiye, Avustralya, Fransa, İngiltere ve Yeni Zelanda Deniz Kuvvetleri’nden oluşacak 10 gemi bu sefer, Anzak Koyu açıklarında karada düzenlenen Şafak Ayini ile eş zamanlı olarak Avustralya ve Yeni Zelanda Anıtını selamlayacak. Aynı ülkelerin gemileri bir gün önce de Şehitler Abidesi’ni selamlayacak.

Türkiye, Turistik Olay Gibi Görüyor

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100’üncü yıl dönümü etkinliklerini turistik bir olay gibi gören Türkiye’ye karşın, Avusturalya ve Yeni Zelanda’dan 20 bin kişi Anzak Günü için yola çıktı. 14 Kruvazör yolcu gemisi ile yola çıkan Anzakların torunları 18-25 Nisan tarihleri arasında Çanakkale’de olacak ve başta Şafak ayini olmak üzere etkinliklere katılacak. Anzakların torunları olaya bu kadar önem verirken Türkiye ise olayı sadece turistik olarak görüyor. Önceki yıllardan farklı olmayan 18 Mart törenlerinde ise ilk tören her zaman olduğu gibi Çanakkale şehir merkezinde bulunan Stadyumda gerçekleştirilecek, ikinci tören ise Şehitler Abidesi önünde. 18 Mart günü gerçekleşecek törenlere ilişkin Valilik tarafından yapılan açıklama da şaşırttı. Valilik, araç yoğunluğunu gerekçe göstererek, Mehmetçik Abidesi’nin bulunduğu bölgeyi tören günü ziyaretçilere kapattı.

İngiliz Kraliçesi De Geliyor

24-25 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek görkemli ve gösterişli Anzak Günü törenine İngiltere Kraliçesi 2’inci Elizabeth’in yanı sıra Prens Charles ve oğlu Prens Harry ile birlikte Avusturalya, Yeni Zelanda ve diğer ülkelerin hükümet ve devlet başkanları katılacak. Törenlerin yanı sıra Türkiye’nin ev sahipliğinde İstanbul’da da ‘Barış Zirvesi’ adı altında bir programın gerçekleştirileceği belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Ocak ayında 102 devletin liderini mektupla 24 Nisan Anzak Günü törenlerine davet etmişti.

Ahmet Açıkay / Milli Gazete


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,3 puan)/10
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500