‘Dünya Gerçeği’ Altında Gerilim Ekonomisi Ve Kavga Siyaseti

14.03.2015 12:51:24

Bazı davranışlar bazı anlarda anlayışla karşılanır. Çocuğun üzerini kirletmesi, ev hanımının cam tabaklarını kırması gibi…

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Bazı davranışlar bazı anlarda anlayışla karşılanır. Çocuğun üzerini kirletmesi, ev hanımının cam tabaklarını kırması gibi…

Bir de “kavga” diye bir nesne var ki bu, her kategoride, her yaş ve meslek grubunda ayrı değerlendirilir.

Çocuk kavgası… Evin ya da mahallenin çocukları kavga ettiğinde güler geçersiniz. Kavga edenlerin yaş ve zekâ seviyesine göre kavga çok sürmez, bir süre sonra bitiverir. Biraz önce birbirilerinin saçını başını yolarak kavga eden çocuklar bir de bakmışsınız ki can ciğer olmuş oyun oynuyorlar.

 
***

Ancak kavga her zaman böyle sonuçlanmaz. Mesela aile reisleri ve ebeveynlerin kavgası. Bazen tatlıya bağlanır, bazen de - sözüm ona çokbilmiş aile uzmanı psikolog akıl hocalarının- devreye girmesiyle boşanmaya kadar gider.

Ortaklar arası kavga da böyledir. Bir problem olduğunda araya önce kısa soğukluklar girer, taraflar birbirine karşı yutkunur bir şey söyle(ye)mezler. Bir süre sonra da ya unutulur, ya da yara derinleşir, ilişikler gerginleşir, sonra da ayrılık kaçınılmaz olmuştur.

Kültür geleneğimizde de gelin kaynana kavgaları meşhurdur, dilden dile anlatılır. Hikâyelere konu edilir, hele de eltiler arası kavga... Basit bir çekişmeden küserler, bazen birkaç ay ya da birkaç yıl konuşmazlar, sonra ya barışılır ya da bu küslük sürer gider.

Kardeşler arası da buna benzer olaylar yaşanır. Örnekleri ve varyantları çoktur. Mahalle kavgalarını da buna ekleyebilirsiniz.
Tabi bu iş her zaman böyle tatlı bitmez.

***

Bir de devlet adamlarının kavgası vardır ki, öyle özür dilemeyle, birilerinin araya girmesiyle falan düzelmez, geçiştirilemez. Kavganın sonuçları ve faturası ağır olur, ülkeye yansır.

Nitekim son bir aydır yaşadıklarımız gibi. 20 Ocak tarihinde 2,33 olan dolar kuru, devletin tepesinden Merkez Bankası Başkanına bağırıldıkça yükseldi, dün 2.63 oldu.

Bir aydaki bu yükselişten iyimser rakamla söylüyorum, 30-50 milyar doların üzerinde hazinenin borç yükü arttı. Maaşlar eridi, üretim maliyetleri yükseldi. Zaten pamuk ipliğine bağlı sanal güzellikler bir anda yok oluverdi.

Sonradan yapılan müdahalelerle gün kurtarılmaya çalışıyor. Hazine piyasaya döviz sunuyor, ateşi söndürmeye çabalıyor, ama bu da milletin kesesinden çıkıyor. Sonuçta kaybeden ülkemiz oluyor.

Hamaset yüklü her “bağırma” biraz daha fazla borçlanmaya ve ekonomik kayba neden oluyor. Gerçek çözümler bırakılıp, “dünya gerçeği” fikrini önceleyen sanal çözümler peşinde koşulursa olacağı budur. Zaten hedefin suçun faturasını başkasına kesmek ve gerilim ekonomisinden rant elde etme kavgası olduğu aşikardır.

Ülkemizde bağımsız gibi görünen kuruluşlar nihayetinde hükümetin politikalarına uygun icraatlar yapıyor. Her şey çok güzel giderken “mızıkçı” bir bürokrat çıkıp ta kendi kafasına göre iş yapıp, ekonomiyi bozuyor değil.

Şu çok iyi bilinmeli ki, birilerine saldırarak bir iş yapılmaz. Bu ülkede TBMM’nin çoğunluğunu elinde bulunduranlar istediği her kanunu bir gecede çıkarıyor. Kurumların yetkileriyle ilgili bir problem varsa, Meclise bir önerge verip beş dakikada istedikleri düzenlemeyi yapar.

Dr. Necmettin ÇALIŞKAN / Ajans5.com


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,2 puan)/20
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500