Gül ve Fidan

13.03.2015 08:56:50

Geçtiğimiz bir ay boyunca AK Parti cephesinde önemli gelişmeler oldu. Çözüm süreci, dolardaki aşırı yükselme, Suriye meselesi gibi ana problemler unutuldu. Gözler Gül ve Fidan’a çevrildi. Sadrettin Karaduman Yazdı...

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Geçtiğimiz bir ay boyunca AK Parti cephesinde önemli gelişmeler oldu. Çözüm süreci, dolardaki aşırı yükselme, Suriye meselesi gibi ana problemler unutuldu. Gözler Gül ve Fidan’a çevrildi. Tartışmalar bu iki isim üzerinde yoğunlaştı. Merak edilen, şu iki sorunun cevabıydı:

Abdullah Gül milletvekilliğine aday olacak mı, olmayacak mı?

Hakan Fidan yeni dönemde nasıl bir pozisyon alacak?


MİT Müsteşarı Hakan Fidan, geçtiğimiz ay 7 Şubat’ta istifa etti. Ardından milletvekili adaylığı için AK Parti’ye müracaat etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuyla alâkalı ilk ifadelerinde Fidan’ın adaylığı için rızasının olmadığını açıkladı. Fidan meselesi, birden bire Türkiye’nin en önemli gündemi haline geldi. Tartışmaların odağındaki isim olan Hakan Fidan, bu hafta başında istifasını geri aldı ve aynı gün eski görevine iade edildi. Gelecekte de bolca tartışılacağa benzeyen Fidan konusu şimdilik kapanmış gibi görünüyor. Hakan Fidan’ın adaylığının hararetle tartışıldığı günlerde eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün adaylığı da aniden gündeme taşındı. Bu gelişme, tartışmanın alevini iyice yükseltti. Gül’ün siyasete döneceği, 7 Haziran seçimleri için aday olacağı konuşuldu. Görünen o ki, Gül’ün adaylığı da kesin değil. Hatırlanacağı gibi Sayın Gül’ün Cumhurbaşkanlığı’nın sona erme süreçleri hayli sıkıntılı geçmişti. 10 Ağustos 2014’te yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde ve sonrasında yapılan açıklamalar hafızalardaki tazeliğini hâlâ koruyor.

O dönemde de Gül’ün Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olabileceği konuşuluyordu. Sayın Gül de aday değilim demiyordu. Ama sonunda aday olmadı. AK Parti’nin adayı olarak Sayın Recep Tayyip Erdoğan seçime girdi ve seçimle gelen ilk Cumhurbaşkanı oldu. Abdullah Gül ismi bu defa, AK Parti Genel Başkanlığı ve Başbakanlık için öne çıktı. O da olmadı. Son olarak Gül’ün milletvekilliğine aday olacağı konuşuldu. Hatta meseleyi daha ileri götürenler de oldu. Hangi ilden aday olacağı ve seçildikten sonra üstleneceği muhtemel görevleri de yazılıp çizildi. Abdullah Gül’den cevabı beklenen soru medyada cevap buldu: Gül aday olmayacak.

Bu günlerde Abdullah Gül’ün milletvekili adayı olmayacağı ağırlık kazanmış durumda. Aslında bizler, Gül’ün iş tutuşundan hareketle bu seçimlerde aday olmayacağı sonucunu çıkarabiliriz. Dikkat edilirse Sayın Gül, hiçbir konuda kararlı bir duruş sergilemiyor. Ne varım diyor ne yokum. Bu güne kadar elde ettiği konumları şöyle bir zihnimizden geçirelim; Fazilet Partisi Genel Başkan adaylığı, Başbakan oluşu ve Cumhurbaşkanlığı... Bunların tamamı Recep Tayyip Erdoğan’a vekâleten üstlendiği görevler olmuştur. Şartlar olgunlaştığında görevini işin sahibine teslim etmiştir. Bu örneklerden yola çıkarak Gül’ün milletvekilliği için aday olmayacağı sonucuna varmak mümkün. Sayın Gül, daha çok, hini hacette devreye girmek için kenarda bekleyen adam görüntüsü veriyor.

Hakan Fidan’a gelince... O, bir görev adamı. Gelecekte üst makamlara çıkma potansiyeline sahip biri. Oyuna girmesi şimdilik erken bulunmuş olabilir.

İktidar partisinde kargaşa bitmez. Bundan sonrası için şu tespiti yapmak mümkün: AK Parti’de Gül geçmişi temsil ediyor, Fidan geleceği. Erdoğan mı? O, ebedi şef...

Sadrettin Karaduman / Ajans5.com


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,1 puan)/14
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500