Davutoğlu'nun doktorlara zammı 3.5 çıktı!

13.03.2015 15:06:40

Türk Tabibler Birliği, Davutoğlu'nun açıklamasını 30 yıllık uzman hekimin saatlik nöbet ücreti 7 lira 80 kuruştur. Yani vaat edilen artış 3.5 liralık bir artıştır diye eleştirdi.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Türk Tabipler Birliği, nöbetlere yapılacak yüzde 50 zammın müjde olarak değerlendirilemeyeceğini ifade etti. Türk Tabibler Birliği, Davutoğlunun açıklamasını 30 yıllık uzman hekimin saatlik nöbet ücreti 7 lira 80 kuruştur. Yani vaat edilen artış 3.5 liralık bir artıştır diye eleştirdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu dün yaptığı açıklamada sağlık çalışanlarının nöbet ücretlerine yüzde 50 zam yapıldığını açıklamıştı. Başbaktan’ın bu açıklaması sağlık camiasında şaşkınlıkla karşılandı.

“MÜJDE DEĞİL”

Türk Tabipler Birliği, nöbetlere yapılacak yüzde 50 zammın müjde olarak değerlendirilemeyeceğini ifade etti. Türk Tabibler Birliği, Davutoğlu’nun açıklamasını “30 yıllık uzman hekimin saatlik nöbet ücreti 7 lira 80 kuruştur. Yani vaat edilen artış 3.5 liralık bir artıştır” diye eleştirdi.

İşte Tabipler Birliği’nden yapılan o açıklama:

“Sayın Başbakan’ın bugün bizlere bir müjde verdiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Başbakan’ın açıklamasında vaat ettiği zam nöbet ücretlerine dairdir. Yani yapılan sağlıkçıya %50 zam değil, nöbet ücretlerine yapılan artıştır. Bir asistanın saatlik nöbet ücreti 7 TL, 30 yıllık uzman hekimin saatlik nöbet ücreti 7 lira 80 kuruştur. Yani vaat edilen artış 3.5 liralık bir artıştır. Kuşkusuz Sayın Başbakan’ın bilgisindedir ki kamuda çalışanlar için aylık nöbet saatlerinde ödeme 130 saat ile sınırlıdır. Yani; 3 günde bir nöbet tutan bir asistan ayda 160-180 saat fazladan çalışmakta, bunun 130 saati ücretlendirilirken nöbetin kalan kısmı angarya olarak tutulmaktadır.

Kamuoyunda “Çalışanlara bol para veriyoruz” algısı oluşturmaya yönelik bu tarz girişimlere bütün kamu çalışanları zaman zaman maruz kalmaktadır. Gerçek olan “3.5 liradır. Bunu da müjde olarak değerlendirmek mümkün değildir

Başta Türk Tabipleri Birliği olmak üzere sağlık çalışanlarının yükselttiği tepkiler ve eylem kararlılıkları belli ki hükümeti bazı kararlar almaya zorluyor. Ancak bizim kastettiğimiz iyileşme bu değildir. Sağlık çalışanlarının hem sağlık hakkı için hem de kendi özlük hakları için mücadeleleri kararlılıkla devam edecek. Hükümeti ve sağlık bakanlığı’nı sağlık çalışanlarının özlük haklarını geliştirme konusunda daha samimi ve gerçekçi adımlar atmaya çağırıyoruz.”

“BOZDUR BOZDUR HARCA” “BAŞBAKAN BİZLE KAFA BULDU!”

Sosyal medya sitelerinde ise Davutoğlu’nun zam müjdesi tiye alındı. MÜjdelenen zammın 3-4 lira arasında bir artışa tekabül ettiğini belirten sağlık çalışanları twitter’dan durumu eleştirdi.

Sağlık çalışanyarı “Başbakan bizimle kafa buldu”, “Bozdur bozdur harca…”, “Müjde vermedi dalga geçti” gibi yorumlarda bulundular.


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3 puan)/11
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500