Hak ve batıl mücadelesi

12.03.2015 14:29:27

Herhangi bir ortamda konuşmaya başladık mı “insan yaratılmışların en şereflisidir. Diğer varlıklardan farklı olarak Allah (c.c.) bizleri akıl nimeti, şuur ve irade ile donatmıştır” diye hayvanlardan üstün olmamızla övünürüz.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Herhangi bir ortamda konuşmaya başladık mı “insan yaratılmışların en şereflisidir. Diğer varlıklardan farklı olarak Allah (c.c.) bizleri akıl nimeti, şuur ve irade ile donatmıştır” diye hayvanlardan üstün olmamızla övünürüz. Üzülerek belirtiyorum, bazen öyle haberler okuyorum ki, hayvan dahi bunu yapmaz dediğim oluyor.

Bize verilen bu nimetler ile; iyiyi kötüden, doğruyu yanlıştan, faydalıyı zararlıdan, adaleti zulümden ayırt edebilmemiz gerekirken, maalesef iyiyi kötüden, doğruyu yanlıştan, faydalıyı zararlıdan, adaleti zulümden ayırt etmekte oldukça zorlanıyoruz. Belki de ayırt edemiyor, sadece ayırt ettiğimizi düşünüyoruz.
Allah (c.c.) Kur-an’da şöyle buyuruyor;

“Ey iman edenler! Eğer Allah'tan korkarsanız O, size iyi ile kötüyü ayırtedecek bir anlayış verir, suçlarınızı örter ve sizi bağışlar. Çünkü Allah büyük lütuf sahibidir.” (Enfal 29)

Ne oluyor da, biz insanı insan yapan en önemli özelliklerden biri olan aklı kullanmakta zorlanıyoruz? Allah (c.c.) birçok ayeti kerimesinde “akletmez misiniz?” derken bir nevi bize yol göstermiş olmuyor mu? Ama biz dünyevi hızlı yaşamın içine öyle dalmışız ki, akletmek aklımızın kıyısından köşesinden dahi geçmiyor. Ne üzücü ki günümüz insanlarının, toplumun akıllı olarak vasıflandırılan ölçü, dünyevi kazanımlarından ibaret olmuş. Dünyada elde ettiği mal-mülk, makam-mevki o kişinin ne kadar aklettiğini ortaya koyuyor. Kimse ahirete nasıl gideceğinin ve ne götüreceğinin peşinde değil. Unuttuk, unutturulduk...

İmam-ı Azam ders verdiği talebelerine bir gün “akıl nedir?” diye sorar. Talebelerinden biri cevap verir, “akıl, iyiyi kötüden ayırt etmektir.” İmam-ı Azam, “hayır, sizin tarif ettiğiniz akıl değil. O tarif ettiğinize göre at bunu her zaman yapıyor. Yani sahibi ahıra geldiği zaman, yem mi verecek, yoksa yüke mi koşulacak ya da ona kızacak mı, anlıyor at” der. Talebeleri, “ya imam, peki akıl sizce nedir? diye sorarlar.” İmam Azam şöyle cevap verir, “akıl odur ki, iki kötünün arasında hangisi daha şerli onu ayırabilmektir. İki iyinin arasında hangisi daha iyi onu ayırabilmektir akıl.”

Türkiye’de genel seçimlere sayılı günler kala aday adayları birer birer aday adaylıklarını açıklıyor. Geçtiğimiz günler de IGMG eski genel sekreteri Mustafa Yeneroğlu görevinden istifa ederek AK partiden aday adayı olduğunu açıkladı. Ne diyelim, hayırlı olur inşaAllah. Aklıma birden birkaç gündür sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılan Mehmet Zahid Kotku efendinin şu sözleri geldi; “Siz daha siyasi mücadelede MSP dönemi olarak henüz Bedir savaşını yaşadınız. Hâlbuki önümüzde çok daha çetin Uhud savaşı var. Uhud savaşını örnek verirken itaat konusuna da değinerek okçuların ganimet için tepeyi terk ettiği gibi dünya menfaati için davayı terk edip gidenler olacak. Bir büyük imtihan geçireceksiniz. Sadakat gösterenler kazanacak, ama bu imtihan çok büyük olacak.”
Daha sonra öğrendim ki bu cümleler Hasan Damar beyin “Efendilikten köleliğe” adlı kitabında geçiyormuş. İlk fırsatta bu kitabı okumak gerek.

Şahıslar değişse de zihniyet değişmiyor ve hak ile batıl mücadelesi devam ediyor.

Havva Koç / Ajans5.com


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,2 puan)/18
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500