Olabilmek…

10.03.2015 17:13:37

Neyi, nasıl yapabileceğimizi veya ne olabileceğimizi ülkemiz şartlarında genelde deneme yanılma yöntemi ile öğreniriz.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Neyi, nasıl yapabileceğimizi veya ne olabileceğimizi ülkemiz şartlarında genelde deneme yanılma yöntemi ile öğreniriz.

Hepimiz hatırlarız ki annelerimiz “yaptığın işi düzgün yap yarım yamalak yapma bir de ben yapmak zorunda kalmayayım ”derlerdi.

Bunu gençken anlamasam da anne olunca bu uyarıların çok yerinde ve isabetli olduğunu anladım. Yapılan en küçük bir işe bile hakkını vermezsek neler olabileceğini bir düşünsenize?

Peki ya anneliğin hakkını vermezsek neler olabileceğini…

Rabbimin emanet olarak verdiği, atalarımızın da dünya yemişi olarak tarif ettikleri CAN PARELERİMİZ…

Sadece dünyaya gelmesine vesile olmak ve karnını tok sırtını pek tutmak, okul okutmak mıdır “ analık” .

Kızmayın bana can kardeşlerim, anne olarak uykularım kaçıyor, karnıma ağrılar giriyor, vücudum uyumak istese de beynim uyumuyor… Çünkü kendi evladımızın sağlığı, güvenliği, eğitimi için verdiğimiz çabayı toplumdaki diğer evlatlarımız için de göstermemiz gerektiğine inanıyorum.

Zor zamandayız, ahir zaman ümmetiyiz ve bu devirde evlatlarımızla imtihanımız da zor olacak…

Bu zorlukları nasıl aşarız kaçımız bunun sancısını çekiyoruz ki, evlatlarımız elimizden kayıp gitmekte. Gebe ve çocuk annelerin eğitimleriyle ilgilenirken gördüm ki evin kalesi, enerjisi, eğitimcisi, aslına bakarsanız hayata anlam yükleme yeteneği olan kişileriz.

Bununla birlikte evlatlarını sokağa terk eden, boğazını sıkan, bir taraftan da haşa ilahlaştıran kız kardeşlerim. Sahi yok mu bunun orta yolu?

Tabiî ki bakmak gerek server-i asfiya Efendimiz (sav.)ne yapmıştı? Kızların diri diri toprağa gömüldüğü bir dönemde kızı Fatıma gelince ayağa kalkardı. Sevgide ve terbiyede hep ölçülü olmuştur. Emaneti vereni unutmaz ona göre muamele ederdi. Sevgi, şefkat ve merhameti ondan öğrenmeliyiz.

Bizler nasıl bu hale geldik, analığımızı nasıl unuttuk?

Çünkü çocuklarımızı dizilere ve kitaplara göre eğitmeye kalktık. Fıtrata uymayan eğitimlerimiz ve öğretimlerimiz gaz yaptı ve şiştik; nimet azgını, mutsuz, huzursuz bir nesille karşı karşıya kaldık.

Acil eylem planları geliştirmeliyiz. Sünnet-i metodları hayatımıza tatbik etmeliyiz ve emanetlerimize sahip çıkmalıyız hep bir elden…

Rabbim şu dünyadaki görevlerimizi hakkıyla eda edebilmeyi nasip eylesin İnşaAllah.

Selam ve dua ile…

Filiz AKMAN / Ajans5.com


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(4 puan)/30
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500