Devalüasyon sürüyor

05.03.2015 08:06:01

Herkes doların rekorunu izlerken, kimse TLdeki değer kaybını ve Vatandaşın cebindeki paranın erimesini konuşmuyor.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Herkes doların rekorunu izlerken, kimse TL’deki değer kaybını ve Vatandaşın cebindeki paranın erimesini konuşmuyor.

Kamuoyu doların rekorlarına odaklanmışken, her nedense Türk Lirası’ndaki değer kaybı, yani devalüasyonun “d”si bile telaffuz edilmiyor. Dolar, küresel gelişmeler ve yurtiçinde ekonomi yönetimiyle ilgili korkularla birlikte 2.55’i de aşıp rekor tazeledi. Vatandaş ise TL’deki devalüasyonla cebindeki paranın eridiğinin farkında bile değil.

Türk Lirası’nın dolar karşısındaki değer kaybı tam gaz sürüyor. Her gün TL karşısında yeni bir rekor kıran ve memleketin yeni gündemi olan dolar, dün de 2.55 lirayı aştı.

Dolar, küresel piyasalarda doların 11 yılın zirvesine yakın seyretmesi ve ekonomi yönetimine dair devam eden endişelerle güne yükselişle başladı. 2.55 lirayı aşan dolar, tarihi zirvesini yeniledi.

ABD ekonomisinin daha hızlı büyümesi ve ABD’de görece daha yüksek olan faizlerden destek bulan doların yükselişinin daha ne kadar süreceği merak konusu.

TL’deki Baskı Sürüyor

Seçimler öncesi büyümeyi desteklemek ve piyasadaki durgunluğu aşmak isteyen siyasilerin faiz indirimi talepleri sürerken, yapılan açıklamalar Merkez Bankası’nın bağımsızlığına ilişkin endişeleri de arttırdı. Bu endişeler zaten küresel gelişmelerle baskı altındaki TL’yi daha da sert satış baskısı altında bıraktı. Şubat ayı enflasyon verilerinin de Merkez Bankası’na beklenen ölçüde bir faiz indirimi alanı sağlamayacağını göstermesi ise, TL’deki satış baskının kısa vadede son bulmayacağını gösterdi.


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,8 puan)/13
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500