İşçi alımında özelleştirme hesabı!

04.03.2015 06:06:10

Özelleştirmeden işçinin hakkını gasp ettiler! Şeker işçisine 4/Cyi bile çok gördüler!

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Fabrikaları satmadan işçiyi kapının önüne koymanın hesabını yapmaya başladılar. Şeker fabrikaları yeni bir skandalla çalkalanıyor. Kadrolu işçi alımı görüntüsü altında bütün çalışanların hakları sessiz sedasız gasp edildi.

Sadettin İnan'ın Haberi

Kadrolu işçi alımı görüntüsü altında şeker işçisinin kazanılmış hakları ellerinden alınıyor. Özelleştirme İdaresi, şeker fabrikalarına alınacak 480 kadrolu işçi alımına yönelik duyuruya öyle bir şart koydu ki, görenlere pes dedirtti. İlk planda bu şart 480 işçiyi ilgilendiriyormuş gibi görünse de 2000 yılından bu yana fabrikalara alınan bütün çalışanların kazanılmış hakları bir çırpıda gasp edilmiş oldu. İşçi alımı duyurusuna sessiz sedasız konulan bu şarta göre şeker fabrikalarının özelleştirilmesiyle birlikte çalışanlar kölelik sisteminin en acımasız yüzü olan 4/C hakkını bile kullanamayacaklar. Bu şart bugüne kadar konulmazken, özelleştirmenin hemen öncesinde konulması dikkat çekti. Bilindiği üzere hükümetin, şeker fabrikalarını seçimlerin hemen sonrasında satışa çıkarması bekleniyor.

Tecrübeliler dururken tecrübesizler kadroya alınacak

Skandal bununla da bitmiyor. Fabrikalarda ortalama 20 yıllık çalışan ve yıllardır kadro bekleyen mevsimlik işçiler dururken, Özelleştirme İdaresi kadrolu işçiyi dışarıdan alacak. Normalde söz konusu kadrolu işçi alımı, Bakanlar Kurulu kararıyla mevsimlik işçilerden yana kullanılması gerekiyor. Çünkü öncelik mevsimlik işçilerde bulunuyor. Ancak Özelleştirme İdaresi’nin, bu yolu tercih etmeyerek hiçbir tecrübesi olmayan kişileri kadroya alacak olması da soru işaretlerini beraberinde getirdi.

Konu Çalışma Bakanlığı’na götürüldü

Özelleştirme İdaresi’nin bu kararı şeker fabrikalarında yıllardır kadro umuduyla çalışan işçilerde hayal kırıklığına neden olurken, çalışanlar AKP teşkilatlarına giderek tepkilerini dile getirdiler. Konu Çalışma Bakanlığı’na götürüldü. Özelleştirme İdaresi’nin bu kararından rahatsız olduğu belirtilen Bakan Çelik’in konuyu önceki gün yapılan Bakanlar Kurulu’na götüreceği kaydedilmişti. Ancak konu Bakanlar Kurulu toplantısında gündeme gelmezken, Bakan Çelik’in şeker işçilerine; “Üzülmeyin buna izin vermeyiz” diyerek, 480 işçinin İŞKUR üzerinden alınmayacağını belirttiği ifade ediliyor. Kadrolu işçi alımına yönelik yaşanan bu iki skandal, Özelleştirme İdaresi’nin şeker fabrikalarına bakış açısını bir kez daha gözler önüne serdi. Şeker fabrikaları, ülke tarım, hayvancılık ve istihdam başta olmak üzere ülke ekonomisi için hayati önem taşıyor. Böylesine önemli bir sektöre yönelik bu skandalların yaşanması gerçekten düşündürücü bulunuyor. (Milli Gazete)


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3 puan)/13
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500