İç Güvenlik’te neler oluyor?

25.02.2015 08:14:25

Ülkeyi bir baştan bir başa silahlı kalkışma ve terörist eylemlerin yangın yeri haline getiren 6-7 Ekim Kobani Olayları; polis ve idarenin yetkisini artıran “132 Maddelik İç Güvenlik Yasaları Paketi” olarak Meclis’i de gerdi.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

POLİS Vazife Salahiyet ve Jandarma Yetkileri Kanunu toplamda 5 bölüm ve 132 maddeden oluşuyor. Pakette, hakim kararı olmadan vali ve kaymakamların emriyle polise arama, durdurma ve 48 saate kadar gözaltı yetkisinin getirilmesi, kötü niyetli idarede faşizan uygulamalara neden olacağı endişesine neden oluyor.

Ahmet YAVUZ'un Haberi

Türkiye’nin son iki ayına damgasını vuran 132 maddelik İç Güvenlik Paketi Yasalarının 16 maddesi; kavga, yaralama, oturma eylemleri ve şiddetli protestolar arasında bir haftada TBMM Genel Kurul’undan zor geçti. İktidarın “Ya Geçecek, Ya Geçecek” dediği, Muhalefette CHP-MHP ve HDP’yi ilk kez blok olarak bir araya getiren; “Polis Vazife Ve Salahiyet Kanunu, Jandarma Teşkilatı Görev Ve Yetkileri Kanunu, Nüfus Hizmetleri Kanunu İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nın o maddeleri bakın ne gibi sonuçlar getiriyor.

Kaymakam Ve Valiye, Hakim Savcı Yetkisi

- Kolluk amirinin emriyle üst araması yapılabilecek. Polis, acil durumlarda yargı kararı olmaksızın ev, araç ve üst arayabilecek.

-Toplumda infial yaratan; öldürme, kasten yaralama, cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı, kaçakçılık, fuhuş, hırsızlık, yağma, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti gibi suçlarda, suçüstü halleriyle sınırlı olmak kaydıyla kişi hakkında, mülki amirlerce belirlenecek kolluk amirlerince 24 saate kadar, şiddet olaylarının yaygınlaşarak kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına yol açabilecek toplumsal olaylar sırasında ve toplu olarak işlenen suçlarda 48 saate kadar gözaltına alma kararı verilebilecek.

- Polis; molotof, patlayıcı, yanıcı,yakıcı, boğucu, yaralayıcı ve benzeri silahlarla saldıran veya saldırıya teşebbüs edenlere karşı, saldırıyı etkisiz kılmak amacıyla ve etkisiz kılacak ölçüde silah kullanabilecek.

- Eylem ve gösteri yürüyüşlerine, kimliklerinin gizlemek amacıyla yüzlerini örterek katılan kişilere 2 yıl 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezası verilebilecek.

-Eylemlerde yasa dışı örgütlere ait amblem, pankart taşıyan veya üniforma benzeri giysilerle eyleme katılanlara da 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası geliyor.

- Kamu malının zararını eylemci ödeyecek: Şiddete dökülen eylemlerde kamu malına zarar verilirse, zarar sorumlulardan karşılanacak.

Dinlemeler yasal Hale Getiriliyor

Türkiye, dinleme mağduru bir ülke. Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen maddeler arasında acil durumlarda hakim kararı olmaksızın dinleme kararı alınması da yer alıyor. Buna göre Emniyet Genel Müdürü ya da İstihbarat Dairesi Başkanının yazılı emri, 48 saat içinde yetkili ve görevli hakimin onayına sunulacak. Önceki gece sabaha kadar büyük tartışmalar arasında 16.maddesine kadar kabul edilen İç Güvenlik Paketinde “sentetik kannabinoidler (bonzai) ve türevi uyuşturucu maddelerin” imali ve satışını TCK kapsamına alan cezai hükümler yer aldı. “Bonzai ile ilgili” bu maddeler ise CHP-MHP ve HDP muhalefet partilerinin onayıyla geçti.

-Uyuşturucu satışı cezasının okul, yurt, hastane, kışla veya ibadethane gibi tedavi, eğitim, askeri ve sosyal amaçla toplu bulunulan bina ve tesisler ile bunların varsa çevre duvarı, tel örgü veya benzeri engel veya işaretlerle belirlenen sınırlarına iki yüz metreden yakın mesafe içindeki umumi veya umuma açık yerlerde işlenmesi, halinde verilecek ceza yarı oranında daha artırılıyor. Böylece, 200 metrede uyuşturucu kullanan veya bulunduranlara 7,5 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Kamu düzeni için süper vali!

Vali, lüzumu halinde, kamu düzenini ve güvenliğini, kişilerin can ve mal emniyetini sağlamak amacıyla aldığı önlem ve kararların uygulanması için mahalli idareler dahil bütün kamu kurum ve kuruluşlarının itfaiye, ambulans, çekici, iş makinesi ve tedbirlerin zorunlu kıldığı diğer araç ve gereçlerinden yararlanabilecek, personeline görev verebilecek. (Milli Gazete)


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,1 puan)/12
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500