İran’da Seyyid Kutup paneli düzenlendi

19.02.2015 16:07:32

Ayetullah Hamanei’nin Üniversiteler Temsilciliği, Tahran Üniversitesinde ‘Seyyid Kutub’un Eser ve Düşünceleri’ konulu iki günlük bir panel düzenledi.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Ramazan Bursa/ Tahran

Son dönem İslam dünyasının yetiştirdiği önemli fikir adamlarından ve Mısır’da dönemin iktidarı tarafından idam edilen Seyyid Kutub’un düşünce, eser ve İslam dünyasında etkileri Tahran Üniversitesinde gerçekleşen iki günlük panelde ele alındı.

İran İslam İnkilabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamanei’nin Üniversiteler Temsilciliği tarafından Tahran Üniversitesinde düzenlenen panelde, Seyyid Kutub’un yaşadığı dönemde İslam dünyasında mevcut sorunlara çözüm aradığı, bu çerçevede ortaya koyduğu fikir ve düşüncelerden dolayı dönemin Mısır iktidarı tarafından tehdit olarak görüldüğü, bundan dolayı idam edilerek ortadan kaldırılmak istendiği ancak düşünce ve eserleriyle İslam dünyasını etkilediği belirtildi.

Türkiye’de Said-i Nursi, Nur Hareketi, Milli Görüş ve Necmettin Erbakan, Mısır’da İhvan Hareketi ve Hasan El-Benna gibi hareket ve fikir-siyaset adamları üzerinde çalışmalar yürüten ve bu hareketleri yakından takip eden Seyyid Hadi Hosrovşahi panelde yaptığı konuşmada, “Seyyid Kutub’un Mısır ve diğer Arap ülkelerinde başlayan ve diğer İslam ülkelerini de etkisi altına alan ‘Yeniden İslami Düşünce’ hareketinde inkar edilemez bir yeri vardır” dedi.

Seyyid Kutub’un İslam dünyasının uyanışında kilit bir rol oynadığının altını çizen Huccetulislam Hamid Parsiyan, “Seyyid Kutub’un bir çok eseri Farsça’ya tercüme edildi. Tercume edenlerden biride Seyyid Ayetullah Hamanei’dir. Seyyid Kutub’un fikirleri İran’da geniş bir yankı bulmuştur” şeklinde konuştu.

Akademisyen Dr. Davut Fireyhi ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Kutub’un hayatını üç başlıkta değerlendirebiliriz. Bu üç başlıktan biri, eğitim için gittiği ABD dönemidir. Seyydi Kutub için ABD dönemi çok önemlidir. Çünkü bu dönemde fikri gelişim yaşıyor. Mısır hükümetinin bursu ile ABD’ye giden Kutub, orada yaptığı çalışmalarda Mısır hükumetine muhalif bir tavır sergiliyor. Ayrıca, ABD’de kaldığı dönemde batı medeniyetini de yakından tanıma imkanına sahip oluyor. Eserlerine bakıldığında, Kutub’un batı medeniyetini şiddetle eleştirdiğini görürsünüz. Kutup, 1953 yılında 45 yaşında İhvan hareketine resmen katılıyor. Bu dönemi ise Kutup, ‘yeniden doğdum’ ifadesi ile tanımlıyor.

Toplumun yaşantısı üzerine ciddi araştırmalar yapıyor, cahiliyyet konusunda ciddi kafa yoruyor, humanizmi modern cahiliyyet olarak görüyor.”

Ahmed Rahdar:

Seyyid Kutup’un İslam’ın canlı ve diri olmasını ve hakim olmasını isteyen bir düşünür olduğunu ifade eden Huccetulislam Ahmed Rahdar, “Seyyid Kutub, İslam dünyasının sorunlarını yakından takip eden bir düşünürdü. Kutub, İslam’ın yeniden canlı ve diri olmasını ve hakim olmasını istiyordu. Bundan dolayı uzun mesai harcadı. İdam edildiği 1966 yılına kadar eksilmeyen bir tempo ile çalıştı. Bir çok eser yazdı. Bu eserler bir çok dile çevrildi ve bu münasebetle İslam dünyasını eser ve fikirleriyle etkiledi” dedi.

Panelin yapıldığı salonda açılan stantta Seyyid Kutup’un Farsça’ya tercüme edilmiş eserleri satışa sunuldu. Üniversite öğrencileri Kutup’un kitaplarına yoğun ilgi gösterdi.


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,8 puan)/13
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500