İnsan biraz omurgalı olmalı...

16.02.2015 10:39:37

Nerede bir bomba patlasa, uçak kaçırılsa, haksızlık olsa, arkasından, güya Allah (!) için cihad eden, “Allahu Ekber” nidaları ile bağırıp çağıran kendilerinin (oyun kurucularının) deyimiyle cihad ettiklerini söyleyen cihadistler çıkıyor karşımıza!

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Nerede bir bomba patlasa, uçak kaçırılsa, haksızlık olsa, arkasından, güya Allah (!) için cihad eden, “Allahu Ekber” nidaları ile bağırıp çağıran kendilerinin (oyun kurucularının) deyimiyle cihad ettiklerini söyleyen cihadistler çıkıyor karşımıza! Oysa biz biliyoruz ki İslam dini barış, hoşgörü, sevgi dini. Anlaşılan birileri İslam’dan öyle rahatsız oluyor ki, satılık/yandaş medyaları ile islamafobi propagandası yaparak insanlar arasında uçurumlar açmaya çalışıyor ve insanlara İslam üzerinden, Müslümanlar üzerinden korku, tedirginlik ve endişe enjekte ediyor.

Gün geçmiyor ki Müslümanlar üzerinde yeni bir oyun oynanmasın. Belçika’da İslam karşıtı FB partisinin eski lideri Filip Dewinter parlamentoda camiler ve radikalleşme konularının görüşüldüğü oturumda Kur’an-ı havaya kaldırdı ve “birçok fenalığın nedeni, tüm kötülüklerin kaynağı bu” cümlesini kurarak Kur’an-a hakarette bulundu! Siz kaç tane Müslüman lider gördünüz, elinde İncil’i, Zebur’u ya da toplumun kutsal nitelendirdiği her hangi bir şeyi kaldırarak bu tür hakaretvari sözler söyleyen? Ama ifade özgürlüğünden yola çıkararak Kur’an-a, İslam’a hakaret eden lider o kadar çok ki! Hiç kimse basın özgürlüğü, fikir özgürlüğü, ifade özgürlüğü perdesinin arkasına sığınıp İslam’a hakaret etme, aşağılama hakkına sahip değildir.

Fransa’da yaşanan şaibeli saldırı da yaşanan olaylar da çok ilginç! Bana 11 Eylül’ü hatırlattı nedense... Bu olayın da gerçek yüzü elbet çıkar ortaya. Onların istediği, İslam ve Müslümanlar üzerinde kötü, barbar, cani algısını oluşturmak. Bunu da bu tür entrikalar düzenleyerek ve bu olayları provoke ederek oluşturuyorlar.

Teröre karşı olduğum kadar insanların değer ve kutsallarına yapılan hakaretlere de karşıyım. Herhangi bir dinin onuruna dokunacak çalışmalar da hiç bir şekilde müsamaha edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. İnanca, mezhebe, etnik kökene saldırmak, hakaret etmek, aşağılamak da aynı şekilde insanlık suçudur. İslam adına terör eylemleri yapılarak insanların ölümüne sebep olmak da ayrıca insanlık suçudur.

İslamafobiayı çok hızlı bir şekilde tüm Avrupa’ya, hatta dünyaya yayma çalışmalarının sürdüğüne bizzat şahit oluyoruz. İslam beraberinde doğruluk, eşitlik, nezaket getirmişken günümüzde ki İslam algısını değiştirmeye çalışıyorlar. İslamı terörle, kafa kesmeyle, canlı canlı insan yakmakla, baskıyla ve zulümle eş tutmaya çalışanlar var.

İşte burada yapılan algı çalışmaları sonucu bir süre sonra insanlar İslam eşittir terör olarak görmeye başlıyor. Bu olumsuz algıları, bizlerin, sivil toplum kurumlarının bir araya gelerek, ya da herkes kendi kulvarında yapacağı farklı çalışmalarla yok edebileceğimize inanıyorum. En başta gençlerimize, çocuklarımıza sahip çıkmalı ve onları bu konularda bilgilendirmeliyiz.

Dünyada bir çok insan gazetelerde okudukları ve ekran başında izledikleri doğrultusunda diğer insanlar hakkında empati yapmadan çıkarımlarda bulunuyor. Oysa toplumsal hatta küresel barış ve huzur için ihtiyacımız olan tek şey iletişim kurmak ve empati yapmak. Sivil toplum kuruluşlarının hayır toplama işinden biraz olsun sıyrılıp, kabuklarından çıkıp etrafta neler olup bittiğine bakıp birlikte neler yapılabilir diyerek ellerini taşın altına koyması gerekiyor. Bir an önce krizmasaları oluşturulup beyinlerin çalıştırılması gerek.
......
Yıllarca hor görülen, inancı gereği taktığı takke ile, “takunyalı, takkeli hoca” diye alay konusu olan, küçümsenen ve yasaklanan rahmetli hocamız Prof. Dr. Necmettin Erbakan şimdilerde herkesin en gözde siyaset adamı oldu. İnsanlar onun gölgesinde nemalanmak için onun söylediklerini, yaptıklarını paylaşıyorlar. Kimileri de günah çıkartarak ona yaptıkları haksızlıklardan bahsediyor. Bunlar hep güç ile alakalı. Mevcut güç kimdeyse kişiliği olmayanlar da o güce yaranmak için bir zamanlar tükürdüklerini yalıyorlar.
Bizim işimiz Prof. Dr. Necmettin Erbakan’nı putlaştırmak değil, onun ideallerini, dünyaya bakışını, hedeflerini anlamak ve bu yönde çalışmak olmalı...

Velhasılı, İnsan dediğin biraz omurgalı olmalı...

Havva Koç / Ajans5.com


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,3 puan)/12
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500
s.gogus
las vegas

18.02.2015

Kalemine ve yüreğine sağlık ablam.:))
      Beğen (1)          Beğenme (0)