Hakan Fidan Nereye?

13.02.2015 11:42:09

Ortalık toz duman. AK Parti, eski anlaşmalı yol arkadaşlarıyla yolunu ayırdı. Şimdi aralarında büyük bir mücadele var.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Ortalık toz duman. AK Parti, eski anlaşmalı yol arkadaşlarıyla yolunu ayırdı. Şimdi aralarında büyük bir mücadele var.

Her iki taraf birbirini ağır bir şekilde suçlamaya devam ediyor. Bir taraf diğerinin aleyhine yerli ve yabancı basına demeçler verdi, meseleyi anlatan makaleler yazdı. Aralarındaki problem Batı’lı kurum ve kuruluşların gündemine taşındı. Diğer taraf da boş durmadı; o da, devlet imkânlarını kullanarak ötekinin yabancı ülkelerdeki faaliyetlerinin sonlandırılması için atağa geçti. Sorun uluslararası boyut kazandı. Bank Asya’nın büyük oranda TMSF’ye devredilmesiyle problem zirveye tırmandı. İşin nereye varacağını kestirmek zor. Görünen o ki; iki taraf da kılıçları çekmiş, birbirine son darbeyi indirmeye hazırlanıyor. Uzlaşı, hoşgörü, diyalog zemininden hızla uzaklaşıldığı gözlerden kaçmıyor.

Kamuoyu, 7 Şubat MİT kriziyle taraflar arasındaki sorunlardan haberdar oldu. Hakan Fidan ismi üzerinde başlayan tartışma kısa sürede ortaklar arasında derin bir çatlağa dönüştü. Her iki taraf birbirine ağır suçlamalar yöneltti. Olaylar büyüdükçe büyüdü. Geri adım atan olmadı. Sonunda gerilen ipler koptu.

Geçen hafta gene bir 7 Şubat günü Hakan Fidan görevinden istifa etti. Şimdi, Hakan Fidan’ın milletvekili adayı olacağı konuşuluyor. Eski MİT Müsteşarı Fidan’ın sıradan bir milletvekili olmak için bu görevden ayrıldığını düşünmek en hafifinden saflık olur. O halde, Hakan Fidan için milletvekilliğinin yanı sıra daha üst görevler düşünülmüş olabilir. Önce dışişleri bakanlığı, sonra başbakanlık. Sayın Cumhurbaşkanı, Fidan’ın istifasına ve milletvekili adaylığına rızasının olmadığını açıkladı. Bu kez Fidan ismi AK Parti’de sıkıntıya neden olabilir. Bunu zaman gösterecek. Bakalım Hakan Fidan, Tayyip Erdoğan’ın muvafakatini alarak mı gelecek, yoksa Erdoğan’a rağmen mi?

Eğer sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakan arasında bu konuda bir mutabakat yoksa, o zaman biz; Hakan Fidan nereye, başlığının yanına birde; AK Parti nereye, başlığını koyalım ve bu konuyu irdelemeye çalışalım.

Evet... AK Parti nereye gidiyor?

Kaldırılan toz bulutunun altında ne işler çevriliyor? Önceleri Gül ve Erdoğan etrafında dengeler oluşturulmuştu. Numan Kurtulmuş’un ekibe katılmasıyla beklentiler çeşitlendi. Ahmet Davutoğlu’nun başbakan oluşu henüz hazmedilemeden şimdi Hakan Fidan üzerinden yeni beklentiler oluşturuluyor. AK Parti’de durgun gibi görünen sular iyice dalgalanmış vaziyette.

Ayrıca bu iş geçmişte yaşanan bazı hadiseleri çağrıştırmıyor mu? Turgut Özal Çankaya’ya çıkınca partisinde yaşananlarla bugünkü iktidar partisinde yaşananlar arasında bazı benzerliklerin olduğunu söylemek mümkün. Gözden kaçırılmaması gereken önemli bir konu daha var; o da, siyasete sürekli darbeler aracılığıyla müdahale edilmesidir. Ve... Türkiye’de her darbe yeni bir Kahraman üretmiştir. 1960’tan beri, Türkiye Cumhuriyeti’nde gerçekleşen ilk darbeden itibaren bu böyle olmuştur. Adeta tek yönlü trafik akışı gibi. Toplum mühendisliği çalıştırılmış ve makul çoğunluğu oluşturan seçmene başka seçenek bırakılmamıştır. Halkın çoğunluğu sistemin ürettiği kahramanın peşine takılmak mecburiyetinde bırakılmıştır. Eğer geçtiğimiz yıl 17 ve 25 Aralık’ta olanlar bir darbe girişimi ise ve de 2012 senesinin 7 Şubat’ında başlayan kriz işi bu noktaya taşıdıysa, demek ki sırada yeni bir kahraman var.

Darbecilerin, darbe teşebbüsünde bulunanların, karşı tarafın veya suni kahramanların yaşananların farkında olup olmamaları ayrı bir tartışma konusudur. Biz, geçmişte yaşananları mantık süzgecinden geçirip, aralarındaki benzerliklerden hareketle muhtemel sonuca varmaya çalışıyoruz.

Hakan Fidan önümüzdeki dönemin en önemli aktörü olacağa benziyor, bekleyip göreceğiz.

Sadrettin Karaduman / Ajans5.com


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,5 puan)/12
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500