14 Şubat’a nasıl bakmalıyız?

13.02.2015 11:30:35

Şubat ayının 14’ü tabii ki sıradan bir gün. Kimileri için belki özel bir gün olabilir. Mesela kiminin doğum günü, kiminin evlenme, kiminin ilk defa işe başladığı vs gün olabilir.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Şubat ayının 14’ü tabii ki sıradan bir gün. Kimileri için belki özel bir gün olabilir. Mesela kiminin doğum günü, kiminin evlenme, kiminin ilk defa işe başladığı vs gün olabilir.

Ancak zamanla bu güne özel bir anlam yüklenmiştir. “Sevgililer Günü” Evet bu gün artık neredeyse dünyanın her yerinde Sevgililer Günü olarak anılıyor ve daha da ötesi kutlanıyor.

Peki, bu güne neden sevgililer günü denildi?.. Sevgililer gününün geçmişi Roma Katolik kilisesine dayanıyor. Valentine ismindeki bir Rahibi anma günü olarak ortaya çıkmış. Hatta bazı batı toplumlarında bu gün, ‘St. Valentine’s day’ yani Aziz Valentine günü olarak anılır. Batı medeniyetlerinde ‘Valentine’ kelimesi hoşlanılan kişi veya sevgili anlamını taşıyor.

Aslında bunun sinsi bir misyonerlik faaliyeti olduğu aşikârdır. Batı medeniyeti bütün çıkışlarını menfaatleri üzerine kurgularlar. Böylesine bir gün de onlar için bir fırsattı ve bu fırsatı da kaçıracak değillerdi. Global ölçekli büyük şirketler bu fırsatı değerlendirdi ve sevgililerin bir birlerine hediye almalarını sağlamak adına birçok kültüre ‘Sevgililer günü’ olarak yerleşmesini sağladılar.

Batı medeniyetleri için bir beis olmayabilir. Ancak İslam toplumlarında bu günü kutlamak birçok boyutuyla günahtır. Bir anlamda eşlerin bugünü kutlaması normal görülecek olsa da batı kültüründen ithal edilmesi ‘onlara benzeme’ adına günahtır. Evli olmayan insanların aralarındaki ilişki ve onların bir birlerine hediye almaları da ziyadesiyle günahtır ve haramdır. Açıkçası zinadır. Yüce Allah: “Zinaya yaklaşmayın.” diye emrediyor.

Bugün Ülkemizde de Batı’dan alınan (Anneler Günü, Babalar Günü, Noel vs.) birçok gün gibi Sevgililer Günü’de ithal edilmiş ve kültürümüze yerleştirilmiştir. Artık bir takım çevreler tarafından kutlanması elzemmiş gibi hareket edilmesi bir yana, devlet eliyle de teşvik söz konusudur.
10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,5 puan)/9
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500