Pandora’nın Kutusu ve Gelecek Korkusu

12.02.2015 15:54:39

Gündemdeki konu malumunuz. Ortalık toz duman, avcılar batan geminin mallarını kapma telaşında.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Gündemdeki konu malumunuz. Ortalık toz duman, avcılar batan geminin mallarını kapma telaşında. Hemen herkes fırsat bu fırsat deyip kapağı parti merkezlerine atıyor. Pek çoğu aday yapılmayacağını bildiği halde, seçimden sonraki süreçte makamını sağlamlaştırma çabası güdüyor.

Yüzlerce adaylık istifası var ama herkes onu konuşuyor. MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı…

Gelişi gibi gidişi de, görev yaptığı kuruma uygun biçimde esrarengiz şekilde gerçekleşti.

Kimsenin tanıyıp bilmediği, bir astsubay bir anda ülkenin tepe noktalarından birine oturmuş kısa sürede millî kahraman oluvermişti. Aynı hızla da belenmedik bir anda görevinden ayrıldı. Pek çok bakanlıktan daha üst makamda bulunan biri, ne sebeple hangi önemli gerekçeyle bu makamı terk etmiş olabilir?

Kendisi emekli bir asker, astsubay başçavuş. Zorunlu hizmetin ardından sivil hayata geçtikten sonra ilk iş olarak Avustralya’nın Ankara Büyükelçiliği’nde Siyasi ve Ekonomik Danışman olarak görev alması ve aynı dönemde Viyana’daki Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) ve Cenevre’deki BM Silahsızlanma Enstitüsü (UNIDIR) ile Londra merkezli Verification Research, Training and Information Center’da (VERTIC) sürdürdüğü çalışmalar biyografisinde önemli nokta olarak göze çarpıyor.

Bürokraside basamakları tırmanırken doktora tezini de bitirmiş.

Hayatının eğitim ve kariyerinde dönüm noktası, yani hayatının en parlak dönemi NATO’da görev yaptığı yıllara tevafuk ediyor.

Türkiye onu ansızın tanıdı. İthal tiplerden biri gibi en hassas kurumun en tepesine birden bire geldi oturdu.

MİT Müsteşarı iken yürüttüğü özel görevler neticesinde, hakkında kanun çıkarılarak korumaya alındı.

***

Çeşitli yorumlar yapılıyor, hepsi de kendi mantığı içinde doğru olabilir. “Saraydan gelen olumsuz talimata rağmen adaylık söz konusu olamaz, bu bir kurgudur” diyenler de haklıdır. Ancak şu da bir gerçek ki olay, hükümetin Genel Müdürüne güç katma operasyonu diyerek mesele basit görülemez.

Geniş çaplı, son model uçaktaki yuvarlak masanın etrafındaki eklenmişlerden öğrendiğimize göre, “Ona birisi söz vermiş olmalı” denilerek Genel Müdür, yerden yere vuruluyor zaten. Ona zımnen deniyor ki;

Bana rağmen kimse hiçbir konuda söz veremez! Ayağını denk al, sana gösterilen koltuğa otur, başka bir işe karışma. Mesaj muhataba ulaşmıştır.

Konuşmada “sır küpü” olarak tanımlanan zatın, ortaya çıktığında dananın kuyruğunun kopacağı mahrem bilgilere sahip olduğunu anlıyoruz.

***

Benim esas merak ettiğim konu, Hakan Fidan’ın kendi penceresinden bakıp gördükleri…

Kanaatimizce şu ihtimallerden biri mümkündür:

* AK Parti seçimi kaybedecek, hükümeti kuramayacak, bari yerim sağlam olsun demek istemiş olabilir.

* İktidar, muhalefete düşecek olursa, Oslo görüşmeleri deşifre olur, altında kalırım korkusu yaşamış olabilir.

* AK Parti iktidara gelse bile, seçimden sonra içeriği meçhul barış sürecinin etkisiyle ortalık çok karışacak korkusuyla tedbir almış olabilir.

* Kendisine Süpermen görevi verenler seçim sonuçlarından korkuya kapılarak dokunulmazlık zırhı kazandırmak, böylece Pandora’nın kutusu açılmadan onu ve kendilerini güvence altına alma hesabı yapmış olabilirler.

* Saray sakinlerini yarı yolda bırakmak da ihtimallerden birisidir. “Tek başına da kalsam” sözü bunu ihsas ediyor.

* Bakanlık veya başbakanlık makamının sesi kulağa uzaktan hoş gelmiş olabilir.

* 17-25 Aralık süreciyle eski kankilerden gelecek karşı darbe korkusu etkili olmuş olabilir.

Sizce bu ihtimallerden hangisi veya hangileri etkili olmuştur?

Dr. Necmettin Çalışkan / Ajans5.com


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,6 puan)/9
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500
Efsane
İstanbul

13.02.2015

Anladığımız kadarıyla bugünler için seçilmiş ve özel yönetime tabi tutulmuş bir kişi Hakan Fidan. Ondan daha önceden planlanan farklı görevler için faydalanmak düşüncesi var gibi sanki. Sizin ifade ettiğiniz hiç bir ihtimalin bu olayla örtüşmediğini düşünüyorum. Muhtemel geleceğin etkin isimlerinden biri olması tasarlanıyor. Bunun içinde bir miktar siyasi tecrübe ve her türlü saldırıya karşı biraz zırh kuşanma. İnisiyatifin Erdoğan veya Davutoğlu nda olduğunu düşünenlerden değilim.
      Beğen (0)          Beğenme (0)