Milli Görüş Orta Yoldur

06.02.2015 07:56:34

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Milli Görüş, 1969’da siyaset sahnesine atılınca, Türkiye’deki sağcılık ve solculuk anlayışı, yavaş yavaş anlamını yitirmeye başladı.

Dört eğilim geleneği (Sağcılık, Solculuk, Milliyetçilik, Milli Görüşçülük) ancak 1990’lara kadar devam edebildi. 1994 yılında yerel seçimleri, 1995 yılında da genel seçimleri Refah partisi kazanınca milletin görüşünün dışındakiler tarihin çöplüğüne atıldılar. RP ve onun temsil ettiği Milli Görüş, zamanla merkeze yerleşmeyi başardı. Çevrede kısmen diğer görüş mensupları kaldıysa da; onlar da Milli Görüşçü adayı konumuna geldiler. Milli Görüş siyaseti milletimizin zihninde derin izler bırakmaya devam etti. Onun için 28 Şubat post-modern darbesi yapıldı. Refah Partisi onun için haksız hukuksuz bir şekilde kapatıldı, liderine siyaset yasağı konuldu. Milli Görüş’te yetişen kadrolar onun için yerlerinden koparılıp başka alanlara taşındılar. Yaşananların hiçbiri kendi tabii akışı içinde gerçekleşmedi. Herkesin gözü önünde siyasete müdahale edildi, siyaset yeniden dizayn edildi. Bütün bu yaşanan olumsuzlukların asıl nedeni, Milli Görüş’ün hem yerel yönetimlerde hem de merkezi yönetimde çok başarılı olmasıydı. Milli Görüşçülerin gayretli çalışmaları neticesinde çevre merkeze taşınmış ve 300 yıllık statüko çatırdamaya başlamıştı. Statükodan beslenen iç güçlerle, statükoyu oluşturan ve sömürü düzenini mevcut statüko üzerinden devam ettiren dış güçler bir noktada anlaştılar. Arkasından bu olumsuzluklar yaşandı.

Bir yanda bunlar yaşanırken, öbür yanda; bir nevi şark kurnazlığı yaparak, yanlışa karşı çıkma yerine, oluşan kaotik ortamdan iktidar çıkarma yoluna sapanlar oldu. Rol çalmayla elde edilen yönetimlerin gerçek iktidarla bir ilgisi olamaz. Küresel sistemden onaylı, halkın desteğine dayalı; biraz oradan biraz buradan olsun anlayışıyla hareket edilen bir iktidar... Küresel haydutlarla iş tutmanın yanı sıra dünya Müslümanlarının desteğini almayı da ihmal etmeyen bir anlayış... Bu küçük hesaplar yapılmasaydı belki bugün “Yeniden Büyük Türkiye”nin inşasına ve sağlam temeller üzerinde yükselen “yeni bir dünya”nın kurulmasına hep birlikte şahitlik edecektik.

Geçtiğimiz yüzyılda inşa edilen dünya düzeninin güce dayalı olması nedeniyle, başta inanç konuları olmak üzere, birçok alanda hak ihlalleri yaşandı. Efendilerinin gözüne girme uğruna, işbirlikçi yönetimler, bu ihlalleri artırdıkça artırdılar. Buna mukabil, zulüm sisteminden kurtulma adına İslam coğrafyasında birçok hareketler kuruldu, yeni yeni teşkilatlar ortaya çıktı. Her teşkilat kendi ülkesinin şartlarını dikkate alan faaliyetlerde bulundu. Bu nedenle, gayet tabii olarak, farklı yöntemler geliştirildi. Birbirinden farklı usullere sahip olan hareketler içerisinde en makul olanı Milli Görüş hareketi oldu. Milli Görüş, orta yolu tercih ederek tüm insanlığın kurtuluşuna vesile olacak çok önemli adımlar attı. Bu harekete karşı çıkan ve başka yöntemlerle farklı yapılar kuranların hali ortada. Hırslarına yenik düşen, küresel sistemin desteğini almadan olmaz diyenler bir kere daha düşünmek ve nefis muhasebesi yapmak durumundadırlar.

Bu günler gelir geçer. Önemli olan doğru yerde durmak; vazgeçmemek, gücün karşısında boyun eğmemek ve diz çökmemektir. İstikamet üzere olanlar ve orta yolu seçenler her hal ve şartta kazançlı çıkarlar.

Sadrettin Karaduman / Ajans5.com

10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,1 puan)/8
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500
Efsane
İstanbul

10.02.2015

Hakk olan izah edilince herkesi durduğu yer ve nereye hizmet ettiğide açıkça çıkıyor ortaya.Allah(cc)a soznsuz hamdü senalar olsun ki kalbimiz bedenimiz bir an olsun bu davadan ayrılmadı.Ne büyük bir nimet...
      Beğen (0)          Beğenme (0)