İran'da Saraylar

05.02.2015 13:53:44

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Tahran 20 milyon nüfusa sahip devasa bir kent. Gökdelen tipi yüksek binaların fazla göze çarpmadığı şehirde evler, genellikle bahçeli ve üç dört katlı çelik yapılardan oluşuyor.


Yeşile bürünmüş şehirde, nüfusundaki bu yoğunluğa rağmen trafikte “kilitlenme” yok denecek kadar az, akıcı bir trafiğe sahip. Bu kenti, birbirine yakın nüfusa sahip İstanbul’la karşılaştırınca seyrekliğe inanamazsınız. Yine Başkent Tahran’da sokaklar için pırıl pırıl temiz demek abartı olmaz.


***


İran toplumu için, ülkemizde klasik cümle olarak “derin ve kadim devlet geleneğine sahip millet” derler. Bunun ne anlama geldiğini merak ederdim, gördüm. Sakin ve olgun insanlar, güler yüzlü bir o kadar da ciddiyet içerisindeler ve en zor anda bile fazla telaşlı değiller.


Yabancı olduğunuz bilindiği an, herkes size “özel misafir” gibi davranıp yardımcı olma telaşında. Vatandaşla muamelede polis çok olgun, görevi esnasında tartıştığı insana bile güç kullanmıyor.


Sigara içen insan sayısının az olması da kültürlü toplum olduğunun bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. Bir de trafik ışıklarında ve caddelerde dilenci olmayışı gözümüze çarpıyor.


Devrim sonrası -kendi anlayış ve çaplarında- İslamî kurallar uygulanan ülkede sadece kadınların girebildiği “kadın park,” yolcu ve şoförlerinin bayan olduğu “kadın taksi”ler var. Kadınları iş ve sosyal hayatın her alanında etkin olarak görmek mümkün, kadınlar iş dünyasına hâkimler.


***


İran’da Şah döneminden kalan saray, köşk ve şatafatlı yerler, yeni dönemde devlet adamları tarafından kullanılmayarak satılmış, geliri de şehit ve gaziler yararına kurulan bir derneğe devredilmiş. Böylece şehit ve gazi ailelerine bütçeden ek ödenek tahsisi yapılmadan oralardan gelen gelirlerle hizmet veriliyor, ihtiyaçları gideriliyormuş.


Devlet dairelerinde bedensel özürlü gaziler, aktif görevdeler. Savaşta bir uzvunu kaybetmiş, kolu bacağı olmayan bir kişiyi bir dairede genel müdür olarak görebilirsiniz. Zaten devletin sosyal politikalar çerçevesinde güzel uygulamaları var. Mesela her vatandaşa aracı için ayda bir depo yakıt bedava veriliyormuş.


***


Arap ülkeleriyle öteden beri var olan gerginlikler, yakın komşularda yaşanan savaşlar ve son dönemde batıyla yaşadığı ekonomik ambargo, ülkeyi Türkiye’ye zorunlu olarak yaklaştırmış. Bunu uçak seferleriyle örneklendirmek gerekirse; gece 03.00 ile sabah 08.00 arası İmam Humeyni havaalanından İstanbul’a peş peşe tam 7 uçak seferi vardır.


Görünüşteki bu yakınlık, bir zorunluluktan kaynaklanıyor. Başlangıçta Türkiye’den büyük beklentiler içerisindeyken, ülkemizin Amerika’yla samimi strateji müttefiklik ve İsrail ile olan ilişkileri bu beklentileri boşa çıkarmış. Ve tabi bölgede üstlendiği Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) eş başkanlığı hayal kırıklığına neden olmuş.

Dr. Necmettin Çalışkan / Ajans5.com


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,6 puan)/9
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500