Dünya medyasında Özgürlük Kotası

21.01.2015 10:46:30

Mesele İslam düşmanlığı olunca basına ve fikire sonsuz özgürlük ve teşvik var Söz konusu ZALİM İsrail olunca haklı, ilkeli, insani, etik en küçük eleştiriler bile dünyanın her yerinde işten atılma ve tecrit edilme sebebi

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

“Basın özgürlüğü” palavrasına dünyayı inandırmaya çalışan Batı’nın özgürlükten anladığı kendi lehine olan haber. İslâm’a ve Müslümanlara karşı nefret ve hakaretin, ırkçı saldırıların mazur görüldüğü, nadiren yalnızca eleştirildiği Batı’da İsrail ve Yahudiler hakkında en ufak eleştirinin bile bedeli ağır oluyor. İsrail’i eleştirdiği için istifa etmek zorunda bırakılan 34 yıllık sunucu Jim Clancy bunun son örneği. Üstelik Clancy, İsrail tezleriyle uyuşmayan açıklamalarda bulunması dolayısıyla CNN’deki işini kaybeden ilk gazeteci değil. Daha önce de benzer durumlar nedeniyle gazeteciler işlerinden kovulmuştu.

“Basın özgürlüğü” konusunda dünyaya ahkâm kesen ve yıllık yönlendirici raporlar hazırlayan ABD’de, Siyonist İsrail lobisinin tezleriyle uyuşmayan yorum ya da haberlere yer vermek çok sayıda gazetecinin işini kaybetmesine neden oluyor. Bunun son örneği 34 yıldır çalıştığı CNN’den ayrılmak zorunda bırakılan Jim Clancy oldu. ABD’de Anayasa ile koruma altına alınan sözde basın ve ifade özgürlüğü, önde gelen medya kuruluşları üzerinde etkili olan lobiler ve bu kuruluşların sermaye yapıları nedeniyle her zaman geçerli olmuyor. Fransa’daki Charlie Hebdo’nun ofisine düzenlenen saldırıyla ilgili İsrail’i eleştiren bir tweet atan CNN’nin 34 yıllık çalışanı ve sunucusu Jim Clancy’nin istifa etmek zorunda kalması bu durumu yeniden gündeme getirdi. Ruanda soykırımı, Körfez Savaşı ve Berlin Duvarı’nın yıkılması gibi birçok uluslararası olayı sunan Clancy, Fransa’daki saldırıdan sonraki tweetleri nedeniyle İsrail destekçileriyle sosyal medya üzerinden tartışmış, “İsrail yanlıları bizi, Fransa’daki karikatüristlerin İslâm karşıtı olduğu için öldürüldüklerine inandırmaya çalışıyor. Bu çabalar İsrail propagandasının parçası, insan hakları savunusu değil” ifadesini kullanmıştı. Bu yorumların ardından CNN, Clancy’nin kurumdan ayrıldığını duyurdu. CNN’nin açıklamasında, “Jim Clancy artık CNN’de değil. Kendisine 30 yıldan fazla bir süredir seçkin hizmetinden dolayı teşekkür eder, en iyi dileklerimizi iletiriz” denildi.

İsrail Katliamının Resmini Çekti, Kovuldu

İsrail’in son Gazze saldırısını haberleştiren bazı gazetecilerin de görev yerleri değiştirildi. NBC muhabiri Ayman Muhyiddin, terörist İsrail güçleri tarafından sahilde oynayan çocukların öldürülmesine şahit olduktan sonra çocukların parçalanmış cesetlerinin fotoğraflarını paylaştı. Ancak bu gazetecilik başarısına rağmen NBC, güvenlik koşullarını gerekçe göstererek Ayman Muhyiddin’den derhal bölgeden ayrılmasını istedi. Aynı dönemde, Gazze’ye bombaların düşmesini sevinç çığlıklarıyla karşılayan İsrailliler için Twitter hesabından “pislikler” yorumunu yapan CNN muhabiri Diana Magnay da bölgeden çekildi. Daha sonra yapılan açıklamada Magnay’ın Moskova’ya atandığı duyuruldu.

Bu Vaka İlk Değil

Clancy, İsrail tezleriyle uyuşmayan açıklamalarda bulunması dolayısıyla CNN’deki işini ilk kaybeden kişi değil. Daha önce de benzer durumlar nedeniyle gazeteciler işlerinden olmuştu. 2010 yılında CNN’in deneyimli Ortadoğu editörü Octavia Nasr, 20 yıllık çalışmasının ardından Hizbullah’ın önde gelen liderlerinden Seyid Muhammed Hüseyin Fadlallah’ın ölümü üzerine üzüntülerini ve saygısını belirten tweet atması nedeniyle kurumdan gönderilmişti.

Yine 2010 yılında CNN sunucusu Rick Sanchez, bir radyo programında, ABD’de CNN ve diğer büyük medya kuruluşlarının Yahudiler tarafından yönetildiğini söylemesi üzerine görevine CNN tarafından son verildi. Deneyimli Beyaz Saray muhabiri ve 11 ABD başkanını gazeteci olarak takip eden Helen Thomas da İsrail’in Filistin’den çıkmasını ve “nereden geldilerse oraya dönmelerini” isteyen yorumları nedeniyle 90 yaşında görevinden ayrılmak zorunda kalmıştı.

Beyaz Saray’da birçok medya kuruluşu için uzun yıllar gazetecilik yapan ve 2000 ila 2010 yıllarında Hearts gazetesinde köşe yazan Thomas, Beyaz Saray’da bir tören sırasında bir hahama “Filistin’den defolun” demesinin ardından Beyaz Saray tarafından kınandı ve istifa etmek zorunda kaldı.

(Milli Gazete)


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,1 puan)/9
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500