Trinidad ve Tobago Müslümanlarını hiç duydunuz mu?

08.01.2015 13:29:16

Gazeteci Yazar M. Mustafa Uzun, adı sanı duyulmamış topraklardaki Müslümanları yazdı.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Gazeteci Yazar M. Mustafa Uzun, adı sanı duyulmamış topraklardaki Müslümanları yazdı. Yedinci İklim ismindeki kitapta Mayotte, Mauritius, Fiji, Antigua ve Barbuda, Yeni Zelanda, Kore, Sierra Leone, Kolombiya, Küba, Sri Lanka, Gine – Bissau, Singapur, Mozambik, Panama, Moğalistan, Barbados, El Salvador, Ekvator, Belize, Vietnam ve Hong Kong gibi birçok ülkedeki Müslümanlardan detaylı bilgiler veriliyor. Haritaların alt üst edildiğini ve düşüncenin kısırlaştırıldığını söyleyen Uzun, Misak-ı Milli sınırlarına hapsedilmek istenen Anadolu Coğrafyasının üstüne dökülen ölü toprağını atmak için bu tür eserlere olan ihtiyaca işaret ediyor.

ANTİGUA VE BARBUDA DEVLETİNDE MÜSLÜMAN MI VAR?

Yüzyıllarca sömürgecilere direnen Guyana’nın bize ne söylediğini merak ettiğini ifade eden Uzun; “Küba, Sri Lanka, Gine – Bissau, Singapur, Mozambik ve Güney Afrika ne söyler bize? Fiji Müslümanlarından haberdar mıyız, kaç Senegalli yetime sahip çıktık? Panama Müslümanları, Moğalistan Müslümanları, Barbados Müslümanları, El Salvador Müslümanları, Ekvator Müslümanları, Belize Müslümanları, Vietnam Müslümanları, Hong Kong Müslümanları ve Ruanda’lı çocuklar ne ister bizden? Trinidad ve Tobago Müslümanlarını hiç duydunuz mu mesela? Ya da Mayotte, Yeni Zelanda, Kore, Kolombiya Müslümanlarını? Honduras ne yana düşer mesela, Maldivler’de Müslümanların hali nicedir? Antigua ve Barbuda diye bir ülke ismini duyduk mu ki o ülkede yaşayan Müslümanları bilelim? Ya Mauritius? Ya Sierra Leone?”diyor.

ÜMMET KÜRESEL BİR OLGUDUR, KÜRESELLEŞELİM

Kaşgar, Hoten ve Urumçi’nin hayallerimizi dahi süslemediğini belirten Uzun; “Aynen, Viyana’nın, Saraybosna’nın, Belgrad’ın, Üsküp’ün ve evet Selanik’in İstanbul’a Konya’dan ve Erzurum’dan daha yakın olduğu gerçeğini görmezden geldiğimiz gibi. Açıkçası görmezden geliyoruz, bilmezden geliyoruz. İşitmek istemiyoruz. ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ saçmalığı ile avutuyoruz kendimizi.

Bu arada haritalarımız alt üst ediliyor, şehirlerimiz talan ediliyor” şeklinde konuşuyor. Pınar Yayınlarından çıkan Yedinci İklim isimli bu kitabında elinden geldiğince bu coğrafyalardan sesleri okura taşımaya çalıştığını belirten Uzun, şöyle devam ediyor; “Uzakları yakın edelim. Küreselleşen dünyada kardeşliğimizi daha bir yayalım. Ümmet zaten küresel bir olgudur, kardeşliğimizi küreselleştirelim. Biz bir ümmetiz çünkü. Nahnu Ümmeten Vahiden. Kita Satu Ummah. We are one nation. Biz bir ümmetiz.”

Pınar Yayınları tarafından yayınlanan “Yedinci İklim”i bütün kitapçılardan isteyebilir, www.kitappinari.com adresinden satın alabilir ya da 02125209890 numaralı telefondan da isteyebilirsiniz.10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,8 puan)/18
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500