Amerika Notları!

08.01.2015 09:19:42

Biraz gecikmeli de olsa kenarda bekleyen Amerika seyahat notlarını paylaşalım. Kişisel bilgisayarınızda çalışırken aniden ekranınıza, yanıp sönen kutucukta “Müjde green kart başvuru hakkı elde ettiniz” yazar.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Biraz gecikmeli de olsa kenarda bekleyen Amerika seyahat notlarını paylaşalım.
Kişisel bilgisayarınızda çalışırken aniden ekranınıza, yanıp sönen kutucukta “Müjde green kart başvuru hakkı elde ettiniz” yazar.

Amerika’ya vizesiz kabul anlamına gelen yeşil (green) kart sahibi olmak büyük hayaldir(!) sanki.

Dünyanın süper sömürgecisi, emperyalizmin ana kucağı, Guantanamo’nun ev sahibi, gittiği her yerde kan kusturan, gözyaşı döktüren, işgal ve ölüm götüren Amerika’dan söz ediyoruz.

New York uçuşu için İstanbul’da havaalanından itibaren işkence başlar. Kontuar görevlisi sizi gözüyle iyice süzdükten sonra işleminiz yapar. Biniş kapısına geldiğinizde siyah renk takım elbiseli, güneş gözlüklü adamlar tepeden tırnağa inceleme yapar, çeşitli sorular sorar. Bugün tanımadığınız herhangi bir kimseyle görüşmeniz oldu mu? Yanınızda tanıdığınız da olsa herhangi bir kimseye ait emanet eşya var mı?” Bagaj çantanız ve el valizlerinizi sıkıca kontrol eder. Uçağa binerken tekrar dedektörle arama yapılır, sonra uçağa binersiniz. Bütün bu eziyetlerin kulağa sıcak gelecek cinsten bahanesi de hazırdır.

Atlantik ötesi uçuş güvenliği…

***

Yarım günü aşkın süren uçuş sonrası Kennedy Havaalanı’na inişte, uzun sayılabilecek kuyrukta epey zaman beklersiniz.

Sıkı bir aramadan sonra ülkeye giriş yaparsınız. “Tahkir” ve “tezlil” kokan bu kontrolden amaç üzüm yemek değil; bağcıyı dövmektir.

Geçmişte -siyasi ilişkilerdeki gerginlik durumuna göre- siyasilerimize de aşağısından kemer bozuk para kontrolü cinsinden sıkı arama yapılmıştı.

Girişteki bu muamelenin aksine çıkışta pasaportunuza mühür bile basmazlar. Çünkü onlara göre dünya sadece Amerika’dır.

Amerika’da güvenlikten söz açılmışken tamamlayalım. Herhangi bir kurum ve kuruluşu ziyaret ettiğinizde bina girişinde görevli memur resminizi çeker. Alelacele bastığı barkotlu ziyaretçi kartına vesikalık fotoğrafınız yapışmıştır. Çıkışta da -foto hariç- neredeyse giriş gibi aynı işlemler tekrar edilir. Burada da amaç farklı değildir.

***

İki yüz yıllık geçmişi olan bu karma millet, çılgınlık derecesinde psikolojik bir vaka olarak alışveriş hastalığına tutulmuşlar.

Şehrin çok dışında inşa edilmiş olan alışveriş merkezleri (AVM) önündeki kuyruğu gören “bedava dağıtım” yapılıyor zanneder.

Mağazanın güvenlik görevlisi, içeriden 10 müşteri çıktığında güneş altında kuyrukta sıra bekleyen yeni 10 kişinin içeri girişine izin veriyor. Fiyatlar mı, o da müşterileri gibi uçuk ve astronomik.

Amerika “geniş yollar”da, “lüks otomobiller”de “tek” başına seyahat eden “tüketiciler” ülkesi. Seyir halindeki şoförler, bir eli direksiyonda, diğer elinde tablet ya da cep telefonuyla, ya sosyal medyada ya da oyun programlarında.

Gözün alabildiğine geniş çim sahaların olduğu ülkede, çimlerin üzerinde yürüyen insan ve oynayan çocuk bulmak mümkün değil.

Dr. Necmettin Çalışkan / Ajans5.com


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,9 puan)/11
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500