Ülke haçlıların yol geçen hanına döndü!

07.01.2015 10:28:39

Hollanda tarafından kurulan ve 2 yıllık görev süresi dolan Patriot füze savunma sistemlerinin yerine, bu kez İspanyol Patriotları yerleştirilecek...

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Türkiye'nin NATO'dan istediği Patriot füze savunma sistemlerinden 2'si, Hollandalı askerlerce 26 Ocak 2013'te Adana'ya kuruldu. Hollanda'dan gemiyle getirilen 2 Patriot bataryasından biri kent merkezine 10 kilometre uzaktaki İncirlik Hava Üssü içine konuşlandırıldı.

Bu bataryaya bağlı olarak 7 füze rampası, ayrıca kent merkezine 4 kilometre uzakta bulunan Adana Havalimanı yanındaki Seyhan İlçe Jandarma Komutanlığı içine de diğer bataryaya bağlı olarak 5 füze rampası kuruldu. Aynı dönemde ABD'nin Patriot bataryaları Gaziantep'e, Almanya'nın bataryaları da Kahramanmaraş'a yerleştirildi.

Hollanda, geçen Ağustos ayında Adana'da 2 yıldır bulunan bataryalarını geri çekeceğini duyurduktan sonra geçtiğimiz günlerde İncirlik Üssü'nde bulunan Hollanda Patriot Grup Komutanı Hava Albay Niels Vredegoor, görev süresinin dolması nedeniyle Adana Valisi Mustafa Büyük'e veda ziyaretinde bulundu. Hollanda, Patriotlar'ın 15 Ocak'ta sökülmeye başlanacağını duyurdu.

GEMİLER YOLA ÇIKTI

İspanya Savunma Bakanı Pedro Morenes, 4-5 Eylül 2014'te Galler'de yapılan NATO Zirvesi'nde, Türkiye'ye İspanya'nın 6 patriot füze bataryası ve 130 askerini göndereceğini açıklamıştı. Bu gelişmelerin ardından Adana'da, Hollanda'dan boşalan Patriot bataryalarının yerine İspanya'dan Patriot Hava Savunma Sistemi yerleştirilmesi takvime bağlandı. İncirlik Üssü'ne yerleştirilecek Patriot bataryasının yanı sıra yaklaşık 150 İspanyol askerinin de görevlendirileceği belirtildi. Suriye'den gelebilecek olası saldırılara karşı görev yapacak olan Patriot bataryasını taşıyan İspanyol gemilerinin, İskenderun Limanı'na hareket ettiği ileri sürülürken İspanyol askerlerinin, ABD'li ve Alman Patriot bataryalarıyla koordinasyon içinde çalışacağı kaydedildi.


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,4 puan)/9
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500