Dostlar Alışverişe Görünürken, Bataklığa Çekmesin!

25.12.2014 11:06:28

Geçtiğimiz hafta yaşanan baskınlarla şimdiye kadar laf düzeyinde kalan iktidar-cemaat kavgası yeni bir aşamaya girmiş gözüküyor.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Geçtiğimiz hafta yaşanan baskınlarla şimdiye kadar laf düzeyinde kalan iktidar-cemaat kavgası yeni bir aşamaya girmiş gözüküyor. Bir yıldır başta seçim meydanları, miting alanları olmak üzere değişik platformlarda dillendirilen–“inlerine girme” sözünü yakıştıramıyorum ama- suçlamalar için atak yapılarak düğmeye basıldı.

Ne var ki operasyonlara bakınca öyle çaplı ve sonuç almaya yönelik bir girişim olmadığı, yalnızca göz boyamaya ve zevahiri kurtarmaya yönelik olduğu anlaşılıyor. Bir çeşit “günah çıkarma” sayılabilecek polis baskını süreciyle tebaanın gazı alınıyor.

Gözaltına alınanların sorgusundan öğrendiğimiz; kendilerine ekranlarda daha önce itham edilen iddialardan ve beklentilerden çok çok öte; televizyon dizisiyle ilgili sorular sorulmuş. Ya da “Bu köşe yazısını sana kim yaz dedi?” sorgusu…

Zaten yolsuzluk operasyonu kapsamında “Yüce Divan”a gitmesi beklenen dört bakanın fezlekeleriyle, Gülen grubuna yönelik “tiyatro” sorgusunun eşgüdümlü olarak aynı günlerde yürütülmesi ince ayar.

Muhtemelen birlikte aklayıp günü kurtaracaklar. Kaldı ki alanlarda dillendirilen çok büyük iddialardan hiç birisi gündeme bile gelmemiş. Yani meydanlarda bağırılıp çağrılan konular yerine, gülünç denilebilecek iddialarla sorgulama yapılmış. Çünkü biliyorlar ki, bombanın pimini çeken kişi; olay yerinden uzaklaşıp kaçamazsa- kendisi de patlamada infilak eder.
 
***

Bunun gerekçesi şu olabilir mi acaba? On iki yıldır ortak geçmişe sahip olarak yedikleri içtikleri ayrı gitmeyenler; iddia ettikleri suçları birlikte işlediklerinden, bazı konuların üzerine gitseler, altında kalacaklar ve ipin ucu kendilerine dokunacak.

“Beraber yürüdük biz bu yollarda. Beraber ıslandık yağan yağmurda” şarkısı şimdi daha anlamlı…

Bilirsiniz, Türk Ceza Kanunu (TCK)’da “teröre yardım ve yaltakçılık” suçu vardır. Bu suç, sanıkların niyetlerini sormaz. Töhmet altındaki kişilerin teröre yardım edip etmediğine bakar. Sanık(lar) “bilmiyorduk, safmışız kandırılmışız” dese de suç üzerlerinden kalkmaz.
 
***

Müslüman olarak -ne kadar suç dosyaları kabarık olursa olsun- haklarımız olsa da sineye çekeriz, iki Müslümanın kavgasından hoşlanmayız. Kenarda ellerini ovuşturarak bekleyenlerden olmayız.

Daha açık bir ifadeyle; yandaşlar, aynı iktidardan nimetlenenler, aynı havuzdan beslenenler, 12 yıl boyunca el ele, kol kola oluşlarını unutanların bugün kendi suçlarını örtbas etmek için sağa sola saldırıyorlar.

Feraset ve basiret sahibi Milli Görüşçüler oynanan oyunları, tiyatroyu görmeli, mayınlı alandan uzak durmalıdır. Her kavgada olduğu gibi şimdi yine taraf olmamız isteniyor. Oysa bundan önceki –hep de haklı çıkılan- olaylarda olduğu gibi, şimdi de gaza gelmeden vakarlı tavır korunmalıdır. Kavganın tarafı olmamalı, hiçbir kumpasın içinde yer almamalıdır. Kimseyle kişisel husumetimiz yok, Bize kalleşlik yapanları da sırtımızdan hançerleyenleri de affederiz. Çizgimiz ve yolumuz bellidir.

Yapay gündemlerle dayatılan bu operasyonlar esas itibariyle camiamıza karşı yapılmaktadır. Kendi elleriyle oluşturdukları girdabın içine camiamızı çekmeye çalışıyorlar. Her operasyon bir sel gibi gelip, sazlık gibi çürük zeminlerde barınmakta olanları yutup götürmektedir.


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,8 puan)/11
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500