Tahripkâr Karakterleri Önleme Teşekkülü

18.12.2014 15:54:00

Ülkemizde yaşanan çok boyutlu toplumsal travmaların ardında dışarıdan kaynaklanan müdahaleler aransa da asıl problem içten kaynaklanmaktadır.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Ülkemizde yaşanan çok boyutlu toplumsal travmaların ardında dışarıdan kaynaklanan müdahaleler aransa da asıl problem içten kaynaklanmaktadır.

Pozitivist eğitim anlayışının ve ideolojik düşünme biçimlerinin meydana getirdiği bu iç problem, kendi yönetim geleneğine yabancı anlayışların tahripkâr bir karaktere bürünmesiyle oluşmaktadır. Bu süreci çok yönlü tahlil edecek ve çözüm mekanizmalarını yeniden gözden geçirecek kurumlar dört gözle beklenmektedir.

Bu kurumların teşekkülünde, inancımızın sağladığı özgürlük ortamının ve tevarüs ettiğimiz kültürel zenginliğin ifade edilmesi kimlerin boynunun borcudur?

Ötekileştirici ve dışlayıcı bir tutum sergilemeyi engelleyen tarihi zenginliğimizin gelecek kuşaklara nasıl devredileceği hususu kimlerin sorumluluğundadır?

Kendi içinde yaşadığı pragmatist anlayışı esas alan ve bütün Müslümanları derinden yaralayan günümüz tutum ve davranışlarına karşı toplumsal bir bilinç nasıl geliştirilecek?

Hepimiz, İslâm’ın doğru ve açık bilgisinden koptuğu takdirde eğitim ve pedagoji açısından kolay bir istismar alanına dönüşmekte olduğunu derinden müşahede ediyoruz. Bilhassa; ister “siyasi”, ister “dini” bir düşüncenin kurumsallaşmasıyla oluşan yapıların, zaman zaman etki alanlarını güçlendirme adına pragmatizme kayabilmekte ve varlıklarının devamı için dünyevî kaygılarla hareket edebilmekte olduğu gerçeğiyle yüzleşiyoruz. Kurumsal güç ve çıkar güdüsünün derin yaralar açabilmekte olduğunu yaşayarak yeniden öğreniyoruz.

Toplumun ahengini bozan ve ferdin bireysel sorumluluğunu ortadan kaldıran bu akımlara karşı toplumsal bilincin artırılması için daha etkin sorumluluk üstlenmelidir. Bu istismarların önlenebilmesi için toplumsal bilinç ve farkındalığın artırılması yönünde çalışmalar yapılmalıdır. Öncelikle, dinî referansların bu tür yapılarda bağlılarını motive etmek için manipülasyon aracı olarak kullanılması engellenmelidir. Kendilerinin dışındaki hareket ve oluşumlara karşı mücadelede her yolu mubah sayan bu yapıların, körü körüne itaat kültürüyle iradeleri teslim alması durdurulmalıdır. Bu ise, toplumsal bilincin artırılması ve farkındalık oluşturulmasıyla olabilir.

Bu farkındalığın oluşturulması açısından Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan “V. Din Şûrası” sonuç bildirgesi önemli tespitlerde bulunmuştur.

“İslâm, bir ideolojiye yahut sosyal mühendislik içeren bir politik projeye indirgenemeyecek kadar yücedir. Önüne İslâm veya İslâmî nitelemesi eklenerek de olsa pragmatist, makyavelist ve hedefe varmak için her yola başvuran bir tavır İslâm’la bağdaşmaz. Bu açıdan İslâm’ın, ahlâk, haklar ve özgürlükler bağlamında ve inançlara saygı ekseninde sosyo-politik yönü ve içeriği değerlendirilmelidir.”

İnsanın dünya ve ahiret mutluluğu, hem toplumsal yönetim biçimi olarak siyaset, hem de toplumsal barış ve sosyal refah mekanizması olan sivil toplum alanları ile tesis edilebilir. Beşerî zaafları bünyesinde barındıran “siyasî programlarla” bu olamayacağı gibi, her zaman ve zeminde herkesi kuşatan ve herkese “çok yönlü ilham veren bir çağrıdan uzak kalan sivil toplum” çalışmalarıyla da bu başarılamaz. Dinî-sosyal teşekküller, Müslüman kimliğini oluşturma ve bu karaktere süreklilik kazandırma noktasında önemli bir sorumluluk üstlenmelidir. Bu sorumluluğun gelişmesi ise, ehliyet ve liyakate uygun insan kaynağına ve bilgi üreten mekanizmalara sahip olmaya bağlıdır. Bu iki aşama, bu hizmetleri sunacak sivil yapıların koordinasyon ve işbirliği içerisinde olmalarının da olmazsa olmazıdır. Şüphesiz bu gelişmeler, “ehem-mühim” meselesini sağlıklı belirleyebilmiş insanlarla sağlanabilir.

İbrahim Veli / Ajans5.com


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,0 puan)/12
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500