İŞİD Bahane, İşgal Şahane!

18.12.2014 15:09:08

İçinde bulunduğumuz bu dönem, Müslümanların zihnini kurcalayan önemli olaylar yaşanmaya devam ediyor. Dr. Necmettin Çalışkan Yazdı...

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

İçinde bulunduğumuz bu dönem, Müslümanların zihnini kurcalayan önemli olaylar yaşanmaya devam ediyor.

Bir “kafa karışıklığı” içerisinde İslami kesim yaşananları yorumlamada güçlük çekiyor. Böylece “İslam adına yapılanları alkışlamalı mı yoksa nefretle mi karşılamalı” sorusu zihinleri çepeçevre kuşatmış durumda.

Sıcak bir gelişme olarak, önceki gün Pakistan’ın Peşaver kentinde –Müslümanlar adına- Taliban tarafından yapıldığı söylenen bir operasyon/katliamla yüz elli kadar masum çocuğun öldürülmesini bu çerçevede değerlendirmek gerekir.
 
***

Ekranlarda “İslam adına” yapıldığı gördüğümüz olayların neresindeyiz?

Öncelikle şunu belirtelim ki; İslam fıkhından en basit bilgiye sahip olanlar bilir ki, savaş hukukunda “esirlere dokunulmaz.”

Değil ki eline bıçak alıp şov yaparak ve kameralar önünde insanları tahrik ederek öldürmek. Bunun İslam’a uygun bir yanı yok.

Savaşta bile kadına, çocuğa, yaşlıya, masuma hatta ağaçlara bile dokunulmaz.

Herkese zulmedeceksiniz, insanları doğrayacaksınız, Peygamber kabirlerini havaya uçuracaksınız, sonra da bunları İslam adına (!) yaptığınızı iddia edeceksiniz.

Savaşta bile yasaklanan şeylerin, normal hayatta yapılması ve alışılagelen uygulama gibi gösterilmesi, ancak faillerin niyetini sorgulatır.

Sloganlar ve tekbirler eşliğinde yapılan katliamların internet üzerinden dünyaya teşhiri, nasıl bir anlayıştır? Meşruiyetini hangi kaynaktan alır?

Ne hikmetse, namaz kılarken, Kur’an okurken, ibadet ederken ve yardım dağıtırken görüntüler yok ama “kafa kesme” sahneleri var.

Müslümanlar tekbirler eşliğinde düşman silahıyla birbirini öldürüyor… Nasıl bir İslam? Hangi İslam? Adalet dağıtan dinin müntesipleri ne halde?

 
***

Batının âdetidir. Bir oyun kurduğunda, silah, istihbarat, para, psikolojik ve propaganda gibi ne lazımsa her türlü desteği verir.

Satranç oyununda, oyun bitince şah da piyon da aynı kutuya atıldığı gibi, onlar da işleri bitince yırtılır, çöpe atılır ve deliğe süpürülür.

Gizli küresel bir elden servis edilen, yoğun Kobani yayınları sonrası bölgede yaşayanlar tahliye edildi. Oysa her yer Kobani’ydi. Halep, Humus, Deyru’z-Zuur ve daha niceleri Kobani’den bin beter. Ayrım gözetmeden Araplar, Çerkezler, Kürtler, Türkmenler ve daha kimler varsa bombalanıyor...

Bu bahaneyle de Koalisyon Güçleri, IŞİD var deyip Suriye’nin her yerini, Halep’i Humus’u bombalıyor. Kimsenin hesap sorduğu ve soracağı da yok zaten.
 
***

IŞİD, kontrolündeki bölgede, hatırı sayılır bir kitlenin desteğiyle idari yapı kurmuş vaziyette.

Kendilerine sempatiyle yaklaşan ve vergi ödeyen taraftarları bile her an her şey olabilir korkusu içinde. Çünkü kafalarına ne eserse onu yapıyorlar.

Tanıdığım bir doktor “Burada böyle göründüğüme bakma, Suriye’ye geçince hemen sakal uzatıyorum. Çünkü ne yapacakları belli olmaz” diyor.

Cezalar çok şiddetli, tarihteki meşhur tütün yasakları ve idamı nerdeyse aynen uygulanıyor. Namaz saati dükkân açıksa yedi gün hapis, sigara içtiysen kırbaç, ters baktın her ne sebepse yandın.

Suriye’de muhalifler karşılarında “iki düşman”a karşı mücadele içindeler; Suriye yönetimi ve IŞİD.

Kısaca bu grup, direnişi kırmak, Müslümanların güçlerini bölmek ve birbirlerine kırdırmak için icat edildi. Kim bilir daha niceleri sırada bekliyor.
 
***

Her taşın altından Amerika çıkıyor. Afgan-Rus savaşında mücahit olan Afganlar, şimdi işgalci ABD’ye karşı savaştıkları için terörist ilan edildiler. Yarını kestirmek de güç değil.

Başlangıçta Suriye meselesinde camiamızın gösterdiği hassasiyetin haklı sonuçlarına ve doğru öngörülerimize ferasetli bakış açımıza sevinemiyoruz.

Bu durumu tahmin etmek keramet değildir. En çok da merak ettiğim şu ki; Suriye’nin bu hale düşeceğini kestiremeyip yangına körükle gidenler yataklarında nasıl rahat uyuyorlar acaba?

Amerika için İŞİD bahane, işgal şahane!

Dr. Necmettin Çalışkan / Ajans5.com


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,5 puan)/9
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500