MİT TIR'ları ile ilgili yeni dava

16.12.2014 11:17:33

MİT tırlarının Adana ve Hatay da durdurulmasıyla ilgili 19 kişi hakkında yeni bir dava daha açıldı. Daha önce aynı konuda 13 asker hakkında dava açılmıştı.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

MİT tırlarının Adana ve Hatay’ da durdurulmasıyla ilgili 19 kişi hakkında yeni bir dava daha açıldı. Daha evvel aynı konuda 13 asker hakkında dava açılmıştı.

MİT TIRLARI KRİZİ NEDİR?

3 TIR'ın patlayıcı yüklü olduğu 19 Ocak'ta saat 07.29'da Ankara Çukurambar'dan ankesörlü telefonla ihbar edildi. İhbarlarda TIR'ların plakaları genelde polislerin yaptığı gibi kodlanarak verildi. Ayrıca ihbarı yaparken not alın dedi. Bütün bunlar ihbarı yapanın profesyonel olduğunu gösteriyordu.

İhbar yazılı kayıtlara girerken, telefon ihbarındaki patlayıcı ifadesine silah ve mühimmat El Kaide ifadeleri de eklendi.

TIR'lar saat 09.30'da Adana il sınırından girdi. Saat 11.20'de jandarma olay yerine intikal edip tertibat aldı. TIR'lar saat 12.01'de Ceyhan Sirkeli Gişeleri'nde durduruldu ve dorselerine çıkıldı.

Olay, saat 12.31'de bazı ajanslara servis edildi.

Operasyondan haberdar olmadığı ileri sürülen Adana Bölge Jandarma Komutanı Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hamza Celepoğlu'nun da olay yerine gelip kısa bir süre sonra ayrıldığı iddia edildi.

Adana İl Jandarma Komutanı Özkan Çokay, olayı Adana Valisi Hüseyin Avni Coş'a saat 12.40'ta, yani olay basına sızdırıldıktan sonra haber verdi. "Neden daha önce haber vermediniz?" sorusuna cevabı ise "Savcı Vali'ye haber vermeyin dedi" oldu.

Vali Hüseyin Avni Coş, beraberindeki 200 emniyet görevlisi ile birlikte olay yerine gitti. Savcı ile bir arabada konuştu.

TIR'lardan 2'si serbest bırakıldı. Diğer TIR ise Öğretmenler Bulvarı'nda yine basının önünde açılmak istendi. Ancak o TIR da polislerin müdahalesi ile kurtarıldı.

Hem 1 Ocak'ta Hatay Kırıkhan'da basılan, hem de 19 Ocak'ta Adana Ceyhan'da basılan TIR'lara yönelik operasyonu kurgulama görevi verilen kişinin Orhan adında bir Jandarma Üsteğmen olduğu anlaşıldı. Orhan Üsteğmen'in Kırıkhan'daki TIR'ları arayan Adana Savcısı Özcan Şişman'la 16 kez görüştüğü belirlendi. Yine Orhan Üsteğmen'in Hatay'a gidip MİT depolarını dolaştığı da anlaşıldı.


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,1 puan)/6
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500