Yılbaşı adı altında Ahlak erozyonu yaşanıyor!

14.12.2014 09:06:10

Anadolu Gençlik Derneği Bölge ve Şube Başkanları Toplantısı yoğun bir katılımla derneğin genel merkez konferans salonunda gerçekleştirildi.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programa AGD ve MGV Genel Başkanı Salih Turhan, yönetim kurulu üyeleri, bölge ve şube başkanları, mali işler, liseler, ortaokullar, dış ilişkiler şube komisyon başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

İslam Coğrafyası Bizim Evimizdir

Programda konuşan AGD ve MGV Genel Başkanı Salih Turhan, Osmanlı’nın tasfiyesiyle sonuçlanan Birinci Dünya Savaşı’nın 100 yılı geride bıraktığına dikkat çekti. İkinci Dünya Savaşı’nın İslam coğrafyasına İsrail’in bir hançer gibi saplanmasına zemin hazırladığını belirten Turhan, Batıyı taklit etme çabalarının beyhude ile sonuçlandığını kaydetti.

Üzerinde yaşadığımız İslam Coğrafyası’nın evimiz olduğunu dile getiren Turhan, “Buradaki tüm unsurlar bu coğrafyanın hane halkıdır. Bu unsurlar arasında karşılıklı güven tesis edilirse bu coğrafya yaşanılabilir bir yer olur. Aksi takdirde bugünkü gibi her topluluğun kendinden olmayanı ötekileştirdiği ve tehdit olarak algıladığı yarı açık bir cezaevine dönüşür. Her insanın yaşama hakkı vardır. Can güvenliği esastır. Kim bir kişiyi haksız yere öldürürse bütün insanları öldürmüş gibidir. Dâhilde hakkı hâkim kılma gayreti silahla değil tebliğ ile yapılır. Kimse masum bir canın hesabını veremez. Her insanın düşünce ve inanç özgürlüğü vardır. Bu özgürlük sözle olmaz. Bu özgürlüğün olabilmesi için dört umdenin yerine getirilmesi gerekir. Her insanın mülkiyet hakkı vardır” diye konuştu.

Yılbaşı Geçesi ile Ahlak Erozyonu Yaşanıyor

Yılbaşı Gecesi adı altında ahlak erozyonu yaşandığını kaydeden Turhan, “Yılbaşı Gecesinde yaşanan rezalete ve vicdanları körelten eğlence anlayışına karşı olmakla birilerinin kutsalına sövmeyi birbirine karıştırmayacağız. 25 Aralık gecesi Hıristiyanlar tarafından Noel olarak kabul edilir. Bazı Doğu Kiliseleri ise 6 Ocak gecesini Noel olarak kabul eder. Noel, Doğuş Bayramı, Kutsal Doğuş anlamına gelir. Şimdi biz sadece tepkisel bir hareket değiliz. Yani bir inanç grubunun kutsalına sövmek bizim işimiz değildir. Şimdi meydanlarda Noel Baba figürlerine hakaret etmek, yumruk atmak vesaire, bunlar bizim işimiz değildir. Elbette Müslüman bir topluma Noel Baba figürünün pazarlanması kabul edilemez. Bunu eleştireceğiz. Bu eleştiriyi birilerini rencide edecek şekilde yapmayacağız. Sonra Yılbaşı eğlencelerini sonuna kadar eleştireceğiz. Bu gecede yapılan ahlaksızlıkları, harcamaları sonuna kadar eleştireceğiz. İşte burada kurduğumuz cümleleri doğru seçeceğiz” dedi.

Tarihe Övme Ya da Sövme Kaygısı İle Bakmayacağız

Sarıkamış Harekâtının 100.Yıl Dönümü olduğunu bildiren Turhan,“Tarihe övme ya da sövme kaygısı ile bakmayacağız. Buraya gelecek tasavvurumuza göre bakacağız. Ders alacağız. Aynı yanlışları tekrar etmeyeceğiz” dedi. Bu ay içerisinde gerçekleştirecekleri Siyer-i Nebi Yarışmaması hakkında bilgiler veren Turhan, “Bu yarışmada bizim için en önemli olan mesele Lise gençliğine ulaşmaktır. Bunu mutlaka üretime dönüştüreceğiz. Siyer-i Nebi yarışmasına katılan hanım kardeşlerimizin takibini en güzel şekilde yerine getirilmelidir. Çalışan Gençlik Komisyonumuzun Asr-ı Saadet Dersleri ile ilgili çalışması daha çok kardeşimize ulaşma noktasında ilerlemelidir. Kapalı devre yayın yapmayalım. Teşkilatlanma her zaman temel önceliğimizdir. Başkan, Yönetim ve Bina ilçelerde var olmanın gereğidir. AGD TV’miz internet üzerinden yayına başladı. Gençlerimize ulaşabileceğimiz yeni bir imkân. MGV Yayınlarımızı insanımızla buluşturmaya devam edeceğiz Anadolu Gençlik Dergimiz ve Genç İstikbal Dergimiz çok önemli bir fonksiyonu icra ediyorlar. Bu dergilerimizi üniversite ve lise gençliği ile buluşturmalıyız” diye konuştu.


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,1 puan)/9
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500