Ortadoğu Ateşinde Müslüman Gençler

04.12.2014 12:39:25

Bölgemizde yaşanan savaş ortamına ilişkin acı bir tespit olarak belirtmeliyiz ki; yaşanan olaylarla ümmetin geleceği tehdit altına atılıyor.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Bölgemizde yaşanan savaş ortamına ilişkin acı bir tespit olarak belirtmeliyiz ki; yaşanan olaylarla ümmetin geleceği tehdit altına atılıyor.

Yetişmiş gençler yok ediliyor ve Müslüman ailelerin çocukları, idealist gençler ateşin içinde cayır cayır yanıyor. Bu durumu özetlemek için deyim yerinde ise “mıntıka temizliği” yapılıyor.

Geçen hafta bahsettiğimiz Avrupa ölçekli temizlikti(!) Bu defa küresel ölçekli temizlikten bahsediyoruz.

***

Çeşitli gruplara ve IŞİD saflarına katılmak üzere, dünyanın dört bir yanından toplanıp gelen, ülkesinde gelecek vaat eden idealist gençler bir bir yok ediliyor.

Savaşmaya gidenleri tasvip etmediğimiz gibi, direk suçlama da yapamıyoruz. Nihayetinde pek çoğu Allah için canını fedaya etmeye, “şehit” olmaya gelmiş insanlar. Biz arka plandaki etken gerekçeleri tahlil etmeye çalışıyoruz.

Temsilde hata olmaz; hani mıntıka temizliği yaparken, bahçede bir ateş yakarsınız. Başlangıçta ufak tefek şeyleri yakayım derken yangın sürüp devam eder. Başına geçmişken bir defada olsun bitsin diye etrafta çöp namına fazlalık ne varsa toplar getirir ateşe atarsınız. Yarım saatliğine yakılan ateş dört saat yanmaya devam eder.

İşte başta Suriye olmak üzere bölgemizdeki ateş de bundan ibarettir. Düşmanlar hazır ateş bulmuşken, ne var ne yok yakmak istiyorlar.

Tahterevalli gibi, hiçbir tarafın kaybetmediği, sürekli dengede devam ettirilen savaşla, yeryüzünde yok edilmesi gereken gençleri toplayıp ateşe atıyorlar.

Siz köklü ve düzenli bir orduda, aynı kültürde yetişmiş, aynı yaş, aynı dil, aynı eğitimi almış gençleri altı ayda yetişmiş asker yapamazken; gizli bir el dünyanın dört bir yanından topladığı farklı yaş, kültür ve dili konuşan insanları, 10 gün içinde asker yapıyor.

***

Buraya bir parantez açarak ne demek istediğimizi açıklayalım.

Eski bir hikâyedir. Hama olayları yaşandığında çevre Müslüman ülkelerde üniversite eğitimi gören gençleri toplayıp, “Gelin Şeriat Devleti kuruyoruz, haydi Allah için cihada!” demişler. Koşarak gelenlerin hiçbirisi de geri dönememiş.

Nice yiğitler ulu çınar gibi bir bir devrilmiş.

Gidiş o gidiş…

Öğrenci yurtlarında, derneklerde ve değişik öğrenci ortamlarında beliren esrarengiz insanlar(!) hamaset yüklü cümlelerle gençlerinizi alıp götürüyor.

Afganistan’ın Sovyet Rus işgali sırasında, İran Irak Savaşı’nda ve mezkûr Hama olaylarında aynı tezgâh kurulmuş. Bugün de tarih tekerrür ediyor.

Dünyanın dört bir yanından; Malezya’dan Kuveyt’e, Suudi Arabistan’dan Makedonya’ya kadar aklınıza gelen her yerden savaşa/cihada gidiyorlar.

Ülkelerinde kalsalar daha iyi çalışma/hizmet etme imkânları var. Gelecekte daha yararlı ve etkin olacaklar.

Ülkemiz için de bu tezler aynen geçerli.

Gençler neye hizmet ettiğini bilmeden iyi niyetle gidiyor. Ama sonuç aynı, önce başka Müslümanları öldürüyor, sonra kendileri ölüyor.

Uluslararası “Tek Ümmet Ortak Gelecek Sempozyumu” vesilesiyle Pakistan’da görüştüğümüz Boşnak profesörün şu sözleri zannediyorum ifade etmek istediklerimizi açıklayıcı niteliktedir; “Gençlerimiz üzerinde şu anda en büyük tehlike IŞİD’e katılmaları, elimizde genç tutamıyoruz.” Bu şuurlu bir bilim adamının geleceğe yönelik çırpınışı aslında.

***

Bu konuda en önemli görev hükümete düşmekle beraber, sivil toplum örgütleri/cemaatler ve ailelere düşüyor. Gençler fikri açıdan beslenmeli ve doyurmalı.

Zihinsel boşluktaki bir genç kendini tatmin etmek üzere savaşa gidiyor. Sonuç ortada, kimseye yâr olmuyor.

Görünen o ki bu hamur daha çok su götürür. IŞİD konusu, ümmetin büyük baş ağrısı olmaya devam edecek.

Barış ve huzur dini İslam’ı, terörle aynı kategoride anılmasını sağlamaktan, Müslümanları canavar göstermekten, insanların İslam’dan nefret etmesini temin etmekten ve Müslümanları katletmekten daha kötü ne olabilir ki!

Hem yiğitlerimiz yok oluyor, yüreğimiz yanıyor, hem de dinimiz zarar görüyor.

Ne acı!

Dr. Necmettin Çalışkan / Milli Gazete


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,6 puan)/12
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500