Muharrem Ayı Ve Lanet Dili

08.11.2014 14:08:05

Son yılların moda eylemlerinden birisi de abartılı bir şekilde “aşure günü” nü kutlamak oldu. Tabi ki Müslüman toplumlar için Muharrem ayına ve aşure gününe sahip çıkmak önemlidir.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Son yılların moda eylemlerinden birisi de abartılı bir şekilde “aşure günü” nü kutlamak oldu. Tabi ki Müslüman toplumlar için Muharrem ayına ve aşure gününe sahip çıkmak önemlidir.

Peygamberimizin sünnetini ve tarihi bir geleneği yaşamaktır. Ne var ki iş çığırından çıkıp bu gün; Müslümanlar arası birliği sağlamak yerine künhüne vakıf olmadığımız bazı tarihi olayları kaşıyarak fitne sokma gayreti ve bazı sahabe-i kiram efendilerimize lanet okuma günü haline gelmiştir.

Devletin zirvesinin vazgeçilmezi haline gelen Aşure iftarlarıyla adeta resmi günah çıkarma merasimi düzenlenmiş oluyor. Bu gidişat böyle devam ederse bir süre sonra neler olabileceğini kestirmek güçtür.

Yoğun bir propagandayla önemli bir gündem maddesi olarak izlediğiniz üzere aşure gününü ihya etmenin manası esas itibariyle şudur:

a. Peygamberler tarihi boyu süregelen “tevhit” inancının sürekliliğini kutlamak,

b. Bütün peygamberlerin getirdiği mesajın, ortak ve tek vahiy kaynaklı bütünlüğünü anmak,

c. Peygamberimizin ve geçmiş tüm peygamberlerimizin hatıralarına bağlılık ve hürmet göstermek,

d. Peygamberimizin Mekke’den Medine’ye hicretinin yıldönümünü anmaktır.
***

Bugün pek çok ülkede Kerbela’da yaşanan acı olaylar gündeme getirilerek 40 gün matem tutuluyor.

Aşure günüyle birlikte yeme içmeden ve günlük ihtiyaçlardan uzak durarak yaşam sürdürülüyor. Hâlbuki dinimiz, yeni defnedilen cenazenin taziyede bile üç günden fazla matem tutulmasını hoş görmez.

Evet, muharrem ayında oruç tutalım, dua edelim daha fazla iyilik yapalım. Ama beddua etmeyelim, boyumuzdan büyük laflar söylemeyelim. Fitne tohumu ekmeye çalışanlara pirim vermeyelim ve onlara alet olmayalım. Tüm peygamberlere bağlılığımızı ve tüm sahabelere saygımızı sürdürelim.
***

Kur’an’da da zikredildiği üzere Muharrem ayının ilk on gününün mübarek günler olduğunu niye unutuyoruz? Siz “Muharrem boyu bolca ibadet etmeli ve oruç tutmalıdır” diyen kaç kişi gördünüz?

Peygamberimiz, aşure günü Yahudi ve Hristiyanlara muhalefet olsun diye, onlarla aynı gün -tek olarak- oruç bile tutmamıza müsaade etmiyor.

Biz birlik olmak ve içlerine girebilmek için tüm değerlerimizi feda ediyoruz. Kaç kişi bunu gündeme getiriyor?

Bugün yeryüzünün her bir köşesinde Müslüman kanı dökülüyor, her yer Kerbela olmuş. Kimin umurunda?

Mazlum Hz Hüseyin duruşuyla örnek oldu. Taraftarının sayısına/oy oranına ve gücüne aldırış etmeden zulme direniş gösterip hakkın yanında yer aldı. Zulme teslim olmadı. Gelen ağam giden paşam demedi. İşbirlikçi olmadı, bükemediği eli öpmedi. Teslim olsa -biat etse- kurtulacaktı. Peki ya bugün?

Özetle, her yıl Muharrem ayında Kerbela’da yaşananlar gerekçe gösterilerek, -hatalarına rağmen- Sahabe efendilerimize dil uzatılması kabul edilemez.

Şii olmayan bütün Müslümanları savunma pozisyonuna iten, birer potansiyel suçlu, birer Yezid olarak kabul edilmesi meşru görülemez.

Kardeşliğe en fazla muhtaç olduğumuz bu dönmede kardeşliği tesis için gelen İslam dininin müntesipleri arasında lanet, nefret ve şiddet diliyle konuşmak kimseye yarar sağlamaz.

Dr. Necmettin ÇALIŞKAN / Ajans5.com


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,8 puan)/6
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500