Okullarda kıyafetlere ayar verme zamanı

06.11.2014 12:19:25

Amerika Kuzey Dakota’da bulunan “Devils Lake” ortaokulunda müdür, kız öğrencilerin dar pantolon (skinny) ve tayt tarzı kıyafetler giyinip bu şekilde okula gelmelerini yasaklama kararı almış.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Amerika Kuzey Dakota’da bulunan “Devils Lake” ortaokulunda müdür, kız öğrencilerin dar pantolon (skinny) ve tayt tarzı kıyafetler giyinip bu şekilde okula gelmelerini yasaklama kararı almış.

Bu yasağın gerekçesi olarak ise, erkek öğretmen ve öğrencilerin dikkatlerinin dağıldığını ve konsantre olmalarını engellediğini belirtilmiş. Aynı zamanda okul yönetimi, okulda bulunan kızlara başrolünü Julia Roberts’ın oynadığı “Pretty Women” adlı filmi izleterek, öğrencilerden kendi kıyafetleri ile filmde fahişe rolü oynayan başrol oyuncusunun kıyafetlerini kıyaslamaları istenilmiş.

Yukarıdaki haberi okuduktan bir kaç gün sonra buna benzer haberle Hollanda’da karşılaştım. Hollanda’nın Gelderland bölgesinde bulunan “Van Lodenstein College” okulunda dört kıyafet antrenörü (kıyafet polisi de diyebiliriz ancak okul bu tanımı kesinlikle kabul etmiyor) kızların kıyafetlerinin okul içerisinde giyime uygun olup olmadığını kontrol edecek ve bu yönde tavsiyelerde bulunucaklar. Ailelere de bu konuda mektup gönderilerek bilgilendirilmişler.

Belki de çoğunuzun haberi dahi olmadı bu haberlerden. Şayet bu olaylar Türkiye’de ya da Müslümanların çoğunluğunu oluşturduğu bir ülkede olsaydı tüm medya bu konudan bahsederdi. Müslüman kimlikli şahıslar bu tip yasaklamalar, kontroller getirmiş olsalardı eminim herkes bu konudan haberdar olur, bu konuyu sağır Sultan dahi duyardı. Müslümanların gericiliğinden başlanıp cahil olduklarına, özgürlüğe kısıtlamalar getirdiklerine kadar birçok konuda feryad figan kopartılırdı. Ayrıca her defasında İslam dinini karalamayı kendine görev edinmiş, tetikte bekleyenler için de bu olay, müthiş bir fırsat olurdu.

Elbette okullarda giyilen kıyafetlere dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Hele ki ortaokul ve lise çağındaki gençlerin vücutlarının tamamen değişikliğe uğradığı ve bünyelerindeki hormonlarının tavan yapma aşamasında olduğu bir dönemde. Nasıl kızların dar pantolon giymeleri yasaksa, aynı sınırlamanın dar ve düşükbel pantolon giyen erkeklere de uygulanması gerektiğini düşünüyorum.

Birçok okulda kıyafet protokolleri hem öğretmenler, hem de öğrenciler için mevcut ama ne kadar uygulanıyor orası meçhul? Kaçımız okula giden kızımızın ya da oğlumuzun kıyafetlerini inceliyor ve dikkat etmesini öneriyoruz? Kaçımız sabahdan akşama kadar sınıfta çocuğumuzun önünde ona ders veren öğretmenlerinin kıyafetinden haberdarız? Ortaokul çağındaki kızlarımız düğüne gider gibi giyinip, takıp takıştırıyor, sürüp sürüştürüyor sanki eğitim almaya değilde defileye çıkacak manken edasında gidiyorlar okula. Peki oğullarımız farklı mı? Belki onlar yüksek topuklu ayakkabı giyip sürüp sürüştürmüyor ama daracık pantolon altında, üzerinde tüm vücudunu belli eden tişört ya da beli düşük pantolon altında markalı boxerini teşhir edercesine bir giyim tarzı. Her iki tarafın da tahrik olma, etkilenme dozunun yüksek olduğu zamanlar.

Elbette iş sadece kıyafette bitmiyor ama bunun da etken olduğunu unutmamamız gerek.

Havva Koç / Ajans5.com


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,9 puan)/13
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500