Sene-İ Devriyesinde Antakya’lı Hacı Hakkı Efendi

30.10.2014 11:29:12

Esas itibarıyla yıldönümü etkinlikleri sevmediğim bir tören şeklidir. Sene-i devriye, yıllanmışlık göstergesidir bana göre. Temcit pilavı gibi bir sermayedir.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Esas itibarıyla yıldönümü etkinlikleri sevmediğim bir tören şeklidir. Sene-i devriye, yıllanmışlık göstergesidir bana göre. Temcit pilavı gibi bir sermayedir.

Ne var ki bazı değerler var ki; değil her sene, her gün aransa yeridir. Zannediyorum bu tanıma uyan ender şahsiyetlerden biri de nam-ı değer Hacı Efendidir.

Yıllar ne çabuk akıp geçiyor. Giden gelmiyor, yeri dolmuyor. Eski notları karıştırırken Hacı Efendinin ölüm yıldönümünün geldiğini gördüm.

İzninizle bugün bir nebze Hacı Efendi’yi anlatmak ve hayırla yâd etmek istiyorum.

Merhum Hacı Hakkı Efendi’nin vefatıyla Antakya'nın manevi direği çöktü dersek abartmış olmayız. Nakşibendî Meşâyihinden Antakyalı Hacı İbrahim Hakkı Efendi Hazretleri (Hacı Efendi) dar-u fenadan dar-ı bekâya irtihal etti.

Manevi büyükler memleketlerin manevi sahibidir, orayı korurlar, bereket vesilesidirler.

Hacı İbrahim Hakkı Hazretleri (Hacı Efendi ) Antakya'da büyük devrimler gerçekleştirmiş bir şahsiyettir.

Manevi mimarlar çevrelerini de imar ederler, Hacı Efendi de Antakya'da manevi imar faaliyetlerinde bulunmuştur.

Bu gün çevrenizde sağlam kalmış kaç tane Antakyalı aile varsa bilin ki Hacı Efendiden etkilenmiştir.

Arkasında önemli bir kitlenin mazbut bir yaşam sürmesi ve hala da öyle kalması onun etkisiyle olmuştur.

Merhum dosdoğru birisiydi. Asla hak ve doğru bildiğinden taviz vermez, kınayanın kınamasına aldırmaz; hakkı söylemekten çekinmezdi.

Talebeleri ve ziyaretçilerinde hangi yanlışı görse anında müdahale eder, gerekeni söylerdi. Sevmediği, hareketini tasvip etmediği kimseleri yanına görüşmeye bile kabul etmezdi.

Hacı efendi devrimizin ender bulunan Meşâyih-i Kirâm'ından birisi idi. Bekâr müridânına kız bulup evlendirir, eşya temin eder, ihtiyaçlarını giderirdi.

Evinde televizyon bulunanlardan, futbol merakı olanlardan, şaşalı düğün yapanlardan ve kızına diploma aldırmaya uğraşanlardan hoşlanmazdı.

Varlıklı günlerinde kendi yaptırdığı veya fedakâr müritlerin kendisine teslim ettiği evleri, yeni evlenen gençlere tahsis ederdi.

Düğün merasimlerinde Yasin suresini okutur, dua yapardı.

Tekkeye gelenin sorununu çözmeden göndermez, her derde bir deva bulurdu. Bitkisel tedavi ilgi alanları arasındaydı.

Faiz, rüşvet, tesettür gibi konularda çok hassastı. Öyle ki faiz parasıyla yapılan camide namaz kılmayı bile uygun görmezdi.

Bidat ve hurafelere karşı çetin mücadele ederdi. Kabristanda taziye alınmamasını vasiyeti de bunun bir parçasıydı.

Müslüman geçinip İslam’ı yaşamayanlar en büyük düşmanıydı.

Bir bilge kişilik olarak tedavide, tamiratta, ticarette, aile içi problemlerde muhakkak bir çözümü vardı.

Bunalanın, daralanın derman kapısı, Hacı Efendinin tekkesiydi.

Her işini kendi görürdü. Siyasi ve küresel olaylara mutlaka bir bakış açısı vardı. Manevi duyguları istismar aracı edenlere öfke doluydu.

Bayram vesilesiyle ölmeden önce kendisini son ziyaretimde, çeşitli meselelerden uzunca bahsettikten sonra, toplumdaki “kaliteli insan” yokluğundan ve insanların dünyaya aşırı dalmalarından şikâyet ediyordu.

Antakya'nın, Müslümanların ve İslam Âleminin kaybı büyük. Allah rahmet eylesin, makamı âli, mekânı cennet olsun, cümlemize şefaatçi olsun.

Dr. Necmettin Çalışkan / Ajans5.com

10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,1 puan)/16
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500