Mahalle Baskısı ve Malezya

16.10.2014 12:25:26

Malezya, Cevher Eyaleti ve Malezya İslam Partisi PAS’tan ibaret değil tabi ki. Çağdaş yaşam hevesi burayı da çepeçevre kuşatmış.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Malezya, Cevher Eyaleti ve Malezya İslam Partisi PAS’tan ibaret değil tabi ki. Çağdaş yaşam hevesi burayı da çepeçevre kuşatmış.

Gözünüzde büyüttüğünüz bir şeyin gerçeğiyle yüzleşince bilgilerinizin, daha doğrusu ön yargılarınızın tamamen yersiz olduğunu anlarsınız ya; Malezya’da bizim için öyle oldu.

Zihnimizde İslami kimliği ön plana çıkmış olan Malezya; maalesef bir imaj hatası gibi duruyor.

Sözüm ona “çağdaş hayat” tarzının etkin olduğu bir toplumsal yapı var. Caminin daha doğrusu minarenin az olduğu ülkede, camiye ve minareye çok değer veren Osmanlı’nın kıymeti daha iyi anlaşılıyor.

Apartman mescitler ne kadar yeterli oluyor bilemiyoruz.
 
***
 
Örtünün simge olduğu ender yerlerden birisi bu şirin ve küçük yapılı insanlar ülkesidir. Nüfusun yüzde 55-60 civarında bir oranının Müslüman olduğu ülkede, oldukça yoğun Çin asıllı Malezya vatandaşı var. Diğer komşu ülkeler Endonezya, Singapur vs.’de olduğu gibi. Bu azınlıklar; ganimette çoğunluklar.

Malaylar ülkede siyasi yönetime hâkim insanlar. Bu nedenle burada Malay asıllı olmak önemli.

Malay Müslüman hanımlar içinde düzgün tesettürlü kimseler olduğu gibi, başı örtülü, kolu açık, dar pantolonlu olanları da rahatlıkla ve bol miktarda görebilirsiniz.

Caddede gördüğünüz başörtülü Malezyalılar Çin kökenli olmadıklarını gösterebilmek ve Müslüman olduklarını ihsas etmek için böyle giyiniyor.

Bir başka ifadeyle, “başörtüsü, birinci sınıf vatandaşlık simgesi” demek mümkün.
 
***
Kadın-erkek eşitliği ve yüksek özgüven (!) sayesinde her işte her cins çalışan bulunmakta. Bireyler özel yaşamlarında oldukça özgür(!)


Ülkenin uzun yıllar İngiliz sömürgesi altında kalmış olması büyük ölçüde aile yapısını zedelemiş.


Caddelerde masaj salonları var ki; zinanın kanunen suç olduğu ülkede etrafa meraklı gözlerle bakanları av gibi gören, kapıda görevli kişilerden pek tekin yerler olmadığı anlaşılıyor.
***


Bir sosyolog Prof. üzerinden “Mahalle baskısı” deyimine ev sahipliği yapan Malezya’da, iç bölgelerde olmasa da başkent Kuala Lumpur’da bayağı içkili yerler var.

Malay toplumunda, geleneksel ritüellerden oluşan kültür, hâlâ geçerliliğini koruyor. Bu bölümü bir örnekle kapatalım. Ülkenin meşhur devlet adamı liderlerinden Enver İbrahim’in evine ziyaretimizde İbrahim, ikram yapmak için önümüzden geçerken ruku halinde eğilerek ve elini yere uzatarak geçti. Şaşkın bakışlı olan bizlere de durumu tavzih ihtiyacı hissederek; “Bizde birinin önünden ayakta dimdik vaziyette geçmek ayıp. Bu hareketi yapmakla bir nevi önünüzden geçebilir miyim diye izin almış ve özür dilemiş oluyoruz” dedi ve gülerek başından geçen şu olayı anlattı. “Bizim çocuklar bu hareketi pek fazla yapmazlar. Annem de bana, “Oğlum sen bunlara nasıl bir eğitim veriyorsun da bu çocuklar bu kadar terbiyesiz yetişiyor anlamıyorum” diyerek bana kızıyor.”

Geleneklerine bağlı olan Malezya toplumunda iddia edildiği gibi, “mahalle baskısı” falan söz konusu değil. Bu kavram olsa olsa, ülkemizde inançlı kesime saldırı için, evhamdan müteşekkil bir argüman olarak kullanılıyor.

Dr. Necmettin Çalışkan / Ajans5.com


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,9 puan)/16
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500