Yeryüzünün Salih Kulları

25.09.2014 18:37:01

Bize ulaşan dönüşümlerden anladığımız kadarıyla, bu köşenin ilgi alanı olan konular arasında yer alan seyahat yazıları, bir kısım okuyucuları ziyadesiyle memnun ediyor.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Bize ulaşan dönüşümlerden anladığımız kadarıyla, bu köşenin ilgi alanı olan konular arasında yer alan seyahat yazıları, bir kısım okuyucuları ziyadesiyle memnun ediyor. “Sayende oturduğumuz yerden dünyayı gezmiş gibi bilgi alıyoruz” diyorlar. Bir kısım okuyucular ise, “Gene dersi kaynatmışsın. Sosyal, siyasal içerikli yazılar yaz” diyorlar.

Biz de elimizden geldiğince her iki tarafı da memnun etmeye çalışıyoruz. Bu nedenle bugün Malezya izlenimlerimizi paylaşacağız. Malezya İslam Partisi PAS’ın Olağan Genel Kurul Toplantısı’ndan gözlemlerimizi aktaralım.

Milli Görüş camiasının tüm toplantılarına büyük bir vefa borcu ödercesine katılan PAS mensuplarının davetine, Genel Başkanımız Prof. Dr. Mustafa Kamalak başkanlığında bir heyetle iştirak ettik.

***

PAS Genel Başkanı ve eski Tringano Eyaleti Başbakanı Abdülhadi Avang, ülkemizde tanınan bir isim. Ülkemizde her yıl icra edilen Fetih Kutlamaları’na ısrarla katılır. Bunu hem ülkemizin tarihi geçmişine vefa borcu olarak, hem de Hocamızın şahsına saygı açısından yapardı.

Merhum Erbakan Hocamız da kendisine büyük ilgi gösterirdi. Ülkemizde yapılan Fetih Programları’nda Pakistan Cemaat-i İslamiye Lideri merhum Gazi Hüseyin Ahmet, Sudan eski Cumhurbaşkanı Sıvar Zehebi, Müslüman Kardeşler Lideri Mehdi Akif ve Abdülhadi Avang’la birlikte Erbakan Hocamız, üstü açık araca biner, halkı selamlarlardı. Bu aslında dünyaya çok büyük bir mesajdı.

Neyse.

Doğrusu Avang’ın bu iltifatı fazlasıyla hak ettiğini bizzat müşahede ettik. Gayet itibarlı konumuna rağmen son derece mütevazı bir şahsiyet ve Allah dostu kişiliği herkesi cezp ediyor.

***

Malezya’da her yıl yapılan kongre üç gün sürüyor. 1957 yılında bağımsızlığa kavuşan ülkede 60. Kongre’nin yapılması da bu yüzden.

Uzakdoğu kültüründe yaygın olan sembolik hareketler kongrede dikkat çekiciydi. Sahneye kurulan yardım sandığı, Hamas temsilcisine parti adına takdim edilen çek ve genel başkana sunulan hüsn-ü hat levhaları.

Genel Kurul’da Prof. Dr. Kamalak’ın İslam Birliği’nin önemine vurgu yapan konuşmasının büyük heyecan uyandırması da ideallerimizin bir olduğunu ortaya koyuyordu.

Ülkenin her bir köşesinden katılım gösteren delegasyon Genel Kurul salonunun bahçesine kurulmuş çadırlarda geceliyor. Beş bin kişilik kongre salonunda sayıları onu bulmayan birkaç başı açık bayan var. Onlar da gazeteci.

Sayıları biraz daha fazla diğer başı açık grup ise çoğunlukla yabancı ülkelerden katılımcı erkeklerdi. Onun dışında salonun nerdeyse tamamı başı kapalı erkek ve hanımlardan oluşuyor. Erkekler vücut hatları belli olmasın diye bellerinin üzerine örtü sarıyor. Konuşmaların tekbirlerle kesildiği kongrede, coşkulu bir o kadar da vakur hava; kişilikleri yansıtmaktaydı.

Bilirsiniz yeryüzü salih kullar hürmetine ayaktadır. Uzak diyarlardaki bu insanların dine bağlılıklarını görseniz, yeryüzünde Allah’ın seçkin kulları burada toplanmış dersiniz.


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,9 puan)/14
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500