Müslüman zihinlere operasyon!

13.09.2014 12:52:32

Cansuyu Derneğimiz adına, Afganistan sınırındaki Pakistan’ın Peşaver Eyaletinde, katıldığımız, yardım dağıtım organizasyonu vesilesiyle, bölgedeki sosyal hayata ilişkin gözlemlerimizi aktarmak istiyorum.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Cansuyu Derneğimiz adına, Afganistan sınırındaki Pakistan’ın Peşaver Eyaletinde, katıldığımız, yardım dağıtım organizasyonu vesilesiyle, bölgedeki sosyal hayata ilişkin gözlemlerimizi aktarmak istiyorum.

Âlimler ülkesi Pakistan’da, son dönemde de Mevdudi, Kandehlevi, İkbal ve Nedvi gibi büyük âlim, mutasavvıf ve mücahitler yetişmiş, hala da yetişiyor.

 
***

Dini yaşamın etkileri kamusal alanlara yansımış olan Peşaver’de, ana caddede elektrik direklerinin üstünde Rahman, Rahim, Mekki, Medeni, Haris, Rauf ve Yetim gibi lafza-i celal ve Peygamberimizin isimleri asılı.

Pakistanlıların çok cömert insanlar olduğunu belirtmeliyiz. Kimle görüşme talebinde bulunduysak “yemeğe buyurun” diyerek randevu verdiler.

Ülkede bize ilginç gelen uygulamalardan biri; cuma namazının her camide farklı saatte kılınmasıdır. 13.00, 13.15 ve 14.00 gibi. Okulların ve resmi dairelerin kapanış saatlerinin farklı olması sebebiyle, birine yetişemeyen diğeri yetişsin diye böyle bir uygulama gerçekleştiriliyor.

 
***

Bu köşenin müdavimlerinin alışık olduğu üzere, yazının başlığına uygun olarak her memleketten gözlemlediğimiz “reklam panolarını” da aktaralım.

Halkın geleneksel değerlerinden uzak reklamların yoğun olduğu panolarda, emperyalizm her yeri kuşatmış.

Banka kredi kart kullanımı “sihirli kart” gibi gösterilerek teşvik ediliyor.

Pek çok İslam ülkesinde Müslümanlara cazip göstermek amacıyla “Mekke,” “Zemzem” ve “Turka” gibi isimlerle pazarladıkları cola’yı burada da “Sofi Cola” adıyla pazarlıyorlar.
Ayrıca başta pepsi ve seven up olmak üzere çeşitli gazoz, cips ve pizza kültürü aşılanmaya çalışılıyor.

Saç ekimi, saç boyası, şampuanlar, cep telefonu ve ülkede yeni yeni kullanılmaya başlayan 3G, bedava SMS ve 5 gb internet reklamları göze çarpıyor.

Erkeklerin takkeli ve uzun sakallı olup “şalvar ve kamis” adı verdikleri yerel kıyafetler kullandıkları, hanımların tesettürlü olduğu ülkede, gömlek, pantolon, kravat, etek ve bluz teşvik ediliyor. Kız koleji reklamıyla kızların çağdaş (!) eğitimi hedefleniyor.

Dünyaya yayılan Amerikan hegemonyasına köle ve yerli işbirlikçi yetiştiren küresel emperyalist okullar burada da yaygın. Mevsim itibariyle de yoğun şekilde reklamı var.
Birbirinden bağımsız gibi görünen bu ürünleri yan yana getirince, büyük fotoğraf ortaya çıkıyor. Kapitalizmin hedefine uygun olarak halkı tüketime teşvik ederek sömürme ve değerlerinden uzaklaştırarak ifsat amacı güdülüyor.
***

Ülkede yaşanan patlamalar için halkın kanaati, Hindistan, Amerika ve İsrail menşeli olduğu yönünde. Bölgede güvenlik nedeniyle her yer beton bariyerlerle kaplı.

Vali konakları padişah sarayından ihtişamlı duruyor. Peşaver Vali Konağının önündeki çevre yolunda yola lastik kesici kapan döşenmiş ve kontrol noktası bulunuyor.

Lahor Valisi’nin konağı, Amerikan Beyaz Sarayın kopyasıydı, hatta daha da büyüktü. Sadece temizlikçi hizmetçi sayısının üç yüz kadar olduğunu söylediler. Diğer görevlileri bilmiyoruz.
***

Gelelim mutfağa. Yemeklerde aparat diyeceğimiz hurma, yoğurtlu ve sebzeli salata, çorba ve patates böreği bulunuyor.

Ana yemeğin olmazsa olmazı ise pirinç pilavı ve diğerleri. Pilavların içinde türlü baharatlar, üzüm ve fıstık çeşitleri var. Kajunun anavatanı olan ülkede mango, muz ve pirinç de bolca yetişiyor.
***

Şuurlu İslami camiaya karşı medya ambargosu, Pakistan’da da var. Hayırlı organizasyonlar sırf Cemaat-i İslamiye yapıyor diye basında yer almıyor.

Ülkenin büyük sorunları; komşu ülke Afganistan’dan sürekli devam eden göç, belli bölgelerde yaşanan iç savaş ve temiz içme suyu. Ülkede kanallardan çamur akıyor.
Dindarlığın yoğun olduğu ve nüfus fazlalığından şikâyetçi olunan ülkede bir tebessüm kabilinden; çocuğunuz niye çok sorusuna “bizim evde televizyon yok” diyerek cevaplıyorlarmış.

Pakistan atasözüyle bitirelim. Kim Lahor’a gitmemişse doğmamış/dünyaya gelmemiş demektir.

Dr. Necmettin ÇALIŞKAN / Ajans5.com


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,2 puan)/4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500