Teknokrat Başbakanlık ve Davutoğlu’nun Kilometre Taşları

04.09.2014 11:42:35

Siz bu satırları okurken biz yurtdışında olacağız inşallah. Bir hafta önce kaleme alınmış olması dolayısıyla son gelişmelerden uzak kaleme alındığını belirterek başlayalım.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Siz bu satırları okurken biz yurtdışında olacağız inşallah. Bir hafta önce kaleme alınmış olması dolayısıyla son gelişmelerden uzak kaleme alındığını belirterek başlayalım.

Günlerdir hava, kara ve deniz; pardon yazılı, görsel ve işitsel medya ordusu, beyefendinin faziletlerini sıralayıp dökme yarışına girmiş durumda. Bizim gibi düşünüp dudak bükenler de, bekle gör politikası izleme fikrindeler. Biz meseleye tersinden bakacağız. İrdelenmeyen perde arkası bilgileri paylaşacağız.

***

Sn. Davutoğlu’nun 2008’den beri devam eden 6 yıllık bakanlık sürecinde sonuç getiren iyi bir icraatını bilmiyoruz. Gazze’de ve Arakan’da ağlayan foto pozunu vermişti ama.

Devr-i iktidarlarında tüm komşularla problemli hale geldiğimiz bir yana başta Suriye olmak üzere pek çok İslam ülkesinde dökülen kanda ne kadar payı var, umarım vicdan muhasebesi yapıyordur.

31 Temmuz 2014 tarihinde bu köşede Davutoğlu’nun ABD Dışişleri Bakanı Kerry’le Paris’te çektirip basına servis edilen fotoğrafına bakarak dedik ki; “Fotoğrafla anladık ki, yeni başbakan ataması yapılıyor. Zaten problem çözecek tek kişi “kilit adam” Davutoğlu diye boşa söylemediler. Anladık ki atamayı Obama değil, Kerry yapıyormuş” demiştik.
***

Siyasi tecrübesinin sıfır olduğunun altını çizmek gerekir. Tek bir gün bile sade parti üyesi olmadı, yorulmadı yoğrulmadı. Tabanın çektiği sıkıntıların hiç birisini bilmiyor. Geldiği makamda alın teri yok. Kendisinin verdiği “helal değildir“ fetvası burada da geçerli midir bilmiyoruz.

Değil başka partilerde görev almak; Ayşe Böhürler’in Yeni Şafak’taki köşe yazısından öğrendiğimize göre, AKP’nin kuruluşunda kurucu üye olmaya imza verme lütfunda bile bulunmamış.

Siyasette önemli bir kilometre taşı olan, işin hamaliye kısmı il ve ilçe yönetim kurulu üyeliklerinde bulunmadı. Daha ötesi, “kaymak faslı” Genel Başkan Yardımcılığı yapmadı. Balıklama, bürokrasiden bakanlığa; siyasi olarak değil teknokrat başbakan olarak atandı.

Bu durum olağanüstü dönemlerde yaşanır. Demek ki bu gün de öyle bir dönemdeyiz.

 
***

Onu pazarlayanlar, çok büyük bir meziyetmiş gibi kasıla kasıla “Milli Görüş” kökenli olmadığını söylüyorlar...

İyi maharetliymiş(!)

Sempatik ve gülücük dağıtan bir simaya sahip oluşu insanlara çekici gelebilir. Milli mücadeleci geçmişe sahip olduğu iddiası tarihe not düşülmelidir.

Toplumda karşılığı olan, herhangi bir alanda başarıya imza atmış, popüler geçmişi olmadığından, yakinen tanımıyoruz. Mazmunu havada kalan “Stratejik Derinlik” kitabından başka öne çıkan bir izi-eseri yok.

Pek azına vakıf olduğumuz maharetlerinden birisi de, 28 Şubat döneminde herkes zulüm altında inlerken, Genelkurmay’da subaylara konferanslar vermesidir. Sanırım bu durum, şahsiyeti hakkında epey kanaat sahibi yapmaya yeterlidir.

 
***

Karşımızda kampanya boyu yerden yere vurdukları yeni bir “Ekmeleddin İhsanoğlu” vakası var. Kullanılmaya müsait, emir almaya alışık, “monşer” tip siyasetten anlamayan, tepeden inme bir kişilik olduğunu söylemek abartı sayılmaz.

Ülkemize yerleştirilen füze kalkanları karşısında sergilediği tavır, onun yıldızını (!) parlattı. Yıllardır ılımlı politika gütmesinin nedeni belki de bugüne hazırlıktı. Başbakanlık yolundaki kilometre taşları verdiği tavizlerle döşenmiştir.
***

AKP Olağanüstü Kongre Salonuna girişinde, ikinci adam rolündeki “yalnızlık” görüntüsü dikkat çekiciydi.

Salondaki yerine oturduğunda sağında ve salonda on kadar koltuk boştu, daha sonra doldu. Deyim yerinde ise esamisi okunmadı. Kongrede sanki kendisi değil; Erdoğan yeniden adaydı.

“Ne kokar ne bulaşır, etliye sütlüye karışmaz” tavır nasıl etkili olacak zamanla göreceğiz.

Günlerdir özel hayatına ilişkin yapılan yayınlardan; kendisinin Ankara’da, hanımının İstanbul’da yaşayacağını öğrendim. Doğrusu kendisi adına üzüldüm.

Şimdi bu güne kadar söylenenleri “test etme” zamanı!

Dr. Necmettin Çalışkan / Ajans5.com


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,3 puan)/9
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500