Yeni Dönem ve Vesayet

28.08.2014 12:21:14

Önem atfedilen balkon mesajlarından biri de, Sn. Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı sürecinde “Özal döneminden daha fazla” hükümete müdahil olacağı hedefinde olduğu idi.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Önem atfedilen balkon mesajlarından biri de, Sn. Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı sürecinde “Özal döneminden daha fazla” hükümete müdahil olacağı hedefinde olduğu idi.

Ahmet Davutoğlu neden ve nasıl Başbakan oldu sorusuna cevap aramadan önce devir- teslim sürecine bir göz atmakta yarar var.

***

Zannetmeyin ki ardında nice gözyaşı bırakan, uğruna bir ömür feda edilen, “kutsal dava”yı bir kenara itip elde edilen “makamlar”, kolayına başkasına devredilir.

Sn. seçilmiş Cumhurbaşkanı’nın hükümet ve parti başkanlığında 15 gün daha kalmasının nedeni, koltuk sevdası mıydı? İddia edildiği gibi karşı grubun atağa geçeceği endişesiyle “dokunulmazlık zırhı” mı? Yoksa partiye hâkim olma içgüdüsü müydü bilemiyoruz.

***

Davadan koparken -AK Parti’nin kuruluşunda- sıkça dillendirdikleri “lider sultası” olmayacağına dair bir tür taahhüt içeren “Ortak akıl, eşitler arası birinci” iddiası havada kaldı.

Birincilerin hepsi birer birer harcandı. Önce Şener, şimdi Gül, seneye kalan bakiyeler Arınç ve diğerleri. Şahin’in de biri gitti diğeri kaldı, o da yolcu.

Trenin arka vagonlarına sonradan binen, kendisinin Kurtulmuş olduğunu düşünenler de şimdiden dizlerini dövmeye başladı.

***

İçinde bulunduğumuz dönem, sıkça Özal sonrası Anavatan dönemiyle kıyaslanıyor. Ne derece tutarlı olduğunu zamanla göreceğiz. Şimdiden anlaşıldığı kadarıyla Turgut Özal’dan daha çok “vesayet” söz konusudur. Başbakanlık son ana kadar bırakılmadı. Resmi gazetede seçim sonucuna ilişkin karar yayımlanmadı. TBMM tatile sokulup kararın Meclis’te okutulması engellendi.

Turgut Özal’ın parti içinde rakibi, korktuğu ve çekindiği kimseler yoktu. Apar topar devir teslim öncesi yangından mal kaçırır gibi kongre yapmak zorunda kalmamıştı.

Bir tasfiye yöntemi olarak üç dönem kuralı koymamıştı. Beraber başladıkları kimseyi yarı yolda bırakmamıştı. Ortaya “dört eğilim” diye çıktı ama ortak akılla eşitler arası değil; tartışmasız birinci idi.

***

AK Partili eski bir bakanın aylar önce söylediği şu sözler kulaklarımda çınlıyor. “Sn. Başbakan’ın kafasında ne mahalli idareler seçimini kazanmak, ne Anayasa değişikliği, ne de başka bir şey var. Onun tek bir hedefi var. O da Sn. Gül’den kurtulmak. Kendisine büyük risk teşkil ettiğini bildiği halde, sırf ondan kurtulmak için köşke çıkacak.” Bu sözleri duyduğumuzda biraz dudak bükmüştük, şimdi fotoğraf ortaya çıkıyor.

Haftaya da yeni Başbakan’ın başarı(!) yolunda kat ettiği kilometre taşlarını değerlendirelim inşallah.

Dr. Necmettin Çalışkan / Ajans5.com


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,7 puan)/11
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500