Bulgar Batı Trakyada asimilasyon peşinde

04.08.2014 07:10:59

Rumeli Türkleri Vakfı (RUTEV) Başkanı Hasan İmamoğlu, Batı Trakyada ve Bulgaristanda yaşayan Müslüman çocukların, din eğitimi alma konusunda sıkıntı yaşadıklarını söyledi.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Rumeli Türkleri Vakfı Başkanı Hasan İmamoğlu, Batı Trakya’da ve Bulgaristan’da yaşayan Rumeli Türklerinin din konusunda sıkıntı çektiğini ve anaokuluna giden 6-7 yaşındaki çocukların evlerine geldiklerinde istavroz çıkardıklarını gözlemlediklerini belirtti.

“Rumeli türklerinin, batı trakya’da en büyük sıkıntısı, din eğitimi”

Vakıf başkanı İmamoğlu, Rumeli Türklerinin, Yunanistan ve Bulgaristan’da, dil sıkıntısından çok din eğitimi konusunda problem yaşadıklarını dile getirerek, “En büyük sıkıntı dilden çok altı yaşındaki anaokuluna giden öğrencilerin evlerine geldiklerinde istavroz çıkardıkları yönündedir. İlköğretim zamanından önce yapılan eğitimlerde oradaki makamlar tarafından dini eğitim olarak Müslüman eğitimi değil, Ortodoks eğitimi verildiğini söylüyor oradaki insanlar. Çocuklara bunlar aşılandığı için aileler huzursuz. Orada yaşayanlar bu yanlışı düzeltmeye çalışıyorlar ve oradaki yerel makamlardan ricaları vardı. En büyük sıkıntıları buydu” dedi.

“Rutev olarak Selanik’te güzel bir caminin hizmete açılmasını istiyoruz”

İmamoğlu, RUTEV olarak Batı Trakya’da camileri ziyaret ettiklerini hatırlatarak, “Bazı camiler kötü haldeydi, bazılarıysa tadilattaydı. Camilerin uzun süredir restorasyonda olduğunu anlattılar. Oradaki isteklerimizden biri de Selanik’te bir caminin hizmete girerek Müslümanların vazifelerini, dini inançlarını hep birlikte yapabilmeleridir. Bu konuda Batı Trakya Derneğimiz çalışmalarını yürütüyor” ifadelerini kullandı.


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,8 puan)/16
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500