Yüreğimiz Gazze'de yanıyor!

25.07.2014 11:58:50

Gazze’de yaşanan acı olaylar, düpedüz soykırım bir kez daha yüreğimizi dağlıyor. İnsanlık tarihine kara leke olarak geçecek günler yaşıyoruz. Bir avuç yiğit Filistin mücahit, destan yazıyor, Allah’ın yardımıyla olağanüstü başarılar elde ediyorlar.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Gazze’de yaşanan acı olaylar, düpedüz soykırım bir kez daha yüreğimizi dağlıyor. İnsanlık tarihine kara leke olarak geçecek günler yaşıyoruz. Bir avuç yiğit Filistin mücahit, destan yazıyor, Allah’ın yardımıyla olağanüstü başarılar elde ediyorlar.

Savunmasız,kuşatılmış ve 8 yıldır ambargoya maruz kalmış ve abluka altına alınmış bir millet! Günlerdir havadan, karadan ve denizden; savaş uçağı, füze,roket ve top atışlarıyla tanklarla saldırdılar, kimyasal silahlar, gazlar kullandılar.

Ama yıldıramadılar.

Tüm dünya seyrediyor. Sadece iki ülke Şili veVenezüella,“işe yarar,dişe dokunur”tepki verdi. Biri ilişkileri ticareti kesti. Diğeri terörist canavar barbar İsrail elçisini ülkesinden kovdu.

Dünyanın pek çok yerinde Müslüman kanı dökülüyor. Hepsi kardeşimiz ama hiç birisi Filistin kadar etkilemiyor bizi. Çünkü Siyonistler Müslümanların “varoluşsal” düşmanı. Çünkü Filistin ümmetin onuru. Filistin düşerse ümmet düşecek te ondan.

 
***

 
DoğrusuSn. Başbakan,İsrail katliamını gündeme getirerek iyi bir iş yapmış oluyor. Ancak “sözün etkisini göstermesi” için en küçüğünden tek bir tane bile olsa adım atmalı.

“Kardeşlerim ne olur Filistin’e dua edin”sorumluluk makamında bulunanların söyleyeceği söz değildir. Devlet adamlarının yapacağı şeyler, halktan farklı olmalıdır.

Bağırıp çağırmanın ve esip gürlemenin işe yaradığı, etkili olduğu zamanlar elbet vardır. Ancak İsrailli Siyonistler için asla değil. Doğuştan vahşi yaratıklar ancak kaba kuvvetten, güçten anlar.

Çünkü biliyorlar ki, ne kadar bağırırsan bağırır, orada “duracaksın”,öte geçmeyeceksin. Bağırmadan öte kılını kıpırdatmayacaksın.

Tamam, başkası bağırmıyor da,ama bu seni kurtarmaz. Sen elindeki imkânlarla ne yaptığından, değerlendirip değerlendirmediğinden sorumlusun.

 
***
 

Kimse sizden, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) savaş uçaklarını gönderip Telaviv’i bombalamanızı, İsrail’e savaş ilan etmenizibeklemiyor. Hatta diplomatik ilişkilerinizikökünden kesmeyi de talep etmiyor.

“Dünya lideri” rolüne girip Müslüman ülkelere çağrı yaparak ortak askeri güç oluşturmanızı falan da bekleyen yok.

Yapabileceğiniz basit şeyler var. Neler mi? “Uçaklarınıza yakıt vermiyoruz, verene de aracı olmuyoruz. İsrailli vatandaşların ülkemize girişine vize şartı koyduk.

Mersin’den Hayfa limanına ticari gemileri durdurduk. İzmir’denİsrail’e kalkan gemi seferlerini iptal ettik. THY’nin İsrail’e uçuşlarını roket korkusuyla değil; katliam gerekçesiyle süresiz askıya aldık.

Her türlü askeri malzeme satışını yasakladık. Manavgat suyunu iptal ettik. Ülkemizdeki NATO füze kalkanları kaldırdık. Devr-i iktidarımızda on kat artışla 4 milyar doları aşan ticaretimizi dondurduk.” Sizden bunu duymak istiyoruz.

Füze kalkanı, yakıt ve silah satışıyla ilgili iddialarıinkâr etseniz de,kendiniz de inanmıyorsunuz, kimse de tatmin olmuyor.

Hele “Yahudi Ödülü”nün iadesi, sembolik ama son derece önemli bir mesaj olacaktır. O tarihlerdeböyle şeylerin olmadığı savunması ise, tek kelimeyle traji-komik...

İslam İşbirliği Teşkilatı (IIT) ve Birleşmiş Milletler (BM) her şeye rağmen iyi bir girişiminizle katliamı durdurmaya yarayabilir.Olmadı, “biz bunları yaptık” diyebilecek bir sözünüz olur.

Aylar boyu meydanlarda pelesenk edilip birden bireşafak vakti“paralel operasyon” bile ülkemizdeki Gazze duyarlılığıyla oluşan havayı dağıtmaya yönelik olduğu izlenimi verir, niyetiniz sorgulanır.

Ülkemizde üç gün süreli “milli yas”ilanı güzel bir fikir. Ancak bu da sanki operasyonun bir diğer parçası…

 
***
 

Şuurlu camia, Sivil Toplum Örgütleri, Yardım Kuruluşları ve vatandaşlar kendi çaplarında tepkilerini ortaya koyuyor.

Yardım toplamak güzel şey de, bu da istismar konusu olmamalı. İsrail’in 2009 yılı saldırısındatoplanan 53 trilyon Gazze yardım paralarınınhala ulaştırılmadığını resmi cevap yazısından biliyoruz.

Yüreğimiz yandığından haykırıyoruz. Derdimiz, Filistin’e bağırmanın ve gaz almanın dışında bir çözüm ortaya konmasıdır.

Ne yazık ki birileri, işi siyasete dökmüş, adamımıza laf gelmesin de her şey feda olsun mantığında. Yanan canlar, yok olan bir millet umurlarında değil.

Ama bizim yüreğimiz Gazze’yle yanıyor…

Dr. Necmettin ÇALIŞKAN


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,6 puan)/15
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500