Pakistan'da Muhacirlere Cansuyu!

11.07.2014 15:17:57

Geçtiğimiz hafta boyu Cansuyu Derneğinin Ramazan yardımları kampanyası kapsamında Pakistan’daydık.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Geçtiğimiz hafta boyu Cansuyu Derneğinin Ramazan yardımları kampanyası kapsamında Pakistan’daydık.

Pakistan, 180 milyon nüfusuyla büyük bir Müslüman ülke. En büyük şehri Karaçi 20 milyon nüfusa sahip. İkincisi Lahor 15 milyon, sonradan kurulan (1960) başkent İslamabad ise ancak bir milyon civarında nüfusa sahip.

Hindistan’dan “İslam” talebiyle ayrılıp bağımsız devlet olan Pakistan, dört eyalet ve bir özerk bölgeden oluşuyor.

Her eyaletin ayrı başkenti var. Sind, başkent Karaçi, Hayber Bahtun, başkent Peşaver, Pencap, başkent Lahor,Belucistan, başkent Hoyta ve özerk bölge İslamabad.

Dört eyalet, dört milletten oluşuyor;Pencapi, Sindi,Biloçi ve Peştun. 17 dil kullanılan ülkede her eyaletin dili farklı olduğu gibi, resmi dil ise Urduca ve İngilizce.

Arap alfabe kullandıkları halde yediden yetmişe herkes İngilizce konuşuyor. Resmi devlet okullarında iki dil öğretiliyor. Bir süre sonra latin alfabesine geçerlerse Urduca tarih olur.

***

Pek çok Müslüman ülkede olduğu gibi Pakistan’da da halkın durumu çok vahim. Ülke ateş çemberi.

Belucistan Eyaletinde geri bırakıldıkları ve devlet yatırımlarından yararlanmadıkları gerekçesiyle bölgedeki ırkçılar tarafından isyan çıkarılıyor, batılıların da desteğiyle yakında bölünecek. Bu bölgedeki muhalifler “İslam” eksenli olmadıklarından buraya operasyon yapılmıyor.

Çağdaş politikacıların debdebeli yaşamları karşısında Taliban yöneticilerinin mütevazı hayatları halkta kendilerine karşı sempati oluşturuyor.

Diğer yandan da Taliban büyük bir günah keçisi olarak kullanılıyor. Ülkede yaşanan her türlü olumsuzluk patlama kaza hatta gasp onlara mal ediliyor. Bu durum halkı, Taliban’la ilgili hiçbir şeye inanmama noktasına getirmiş.

***

Ülkede siyasiler bölgede operasyon gerektirecek bir durum olmadığını söylese de, askeriye “askeri operasyon” için bastırıyor ve zemin hazırlıyor.

Veziristan bölgesinde Taliban ve destekçileri bulunduğu için bu bölge askeri operasyon bölgesi. Girişler ve çıkışlar askeri abluka altında. Sadece 15 Haziran (2014)’dan bu yana 1 milyon insan göç etmiş.

Veziristan’dan göç edip Hayber’e sığınanlara, yine asker tarafından kontrol yapılarak “Taliban değilsin” belgesi verilerek kabul ediliyor.

Veziristan’ı görme imkânımız olmadı. Eyalet Bakanı’nın devreye girmesiyle Veziristan’dan göç edip Bannu iline sığınanlara ulaştık. Küçücük şehre yüzbinlerce insan akın edince manzara tam bir facia olmuş.

Sığınmacılar yaz tatili nedeniyle boş olan okullara ve bulabildikleri her yere sığınmışlar. Kavurucu sıcak ve güneş altında askeriyenin yardım dağıtma merkezinde binlerce kişi saatlerce kuyrukta bekliyor.

***

Pakistan son yıllarda büyük acılar yaşadı. 2005 yılında yüz bine yakın insanın öldüğü deprem ve 2010 yılında yaşadığı sel felaketinden sonra şimdi de iç savaş tehdidiyle karşı karşıya.

İnsanların yarasına yardım kuruluşları yetişiyor. Pakistan’da tüm illerde temsilciliği bulunan hemen her ilde çeşitli yatırımları bulunan Cemaati İslamiye’ye bağlı Cansuyu’nunpartner kuruluşu Hizmet Derneği bunlardan birisi.

Bünyesinde seyyar hastane, yüzlerce ambulans, gezici aşevi ve seyyar kamp bulunan dernek göç kabul noktasında devlet gibi çalışıyor.

Hizmet Yardım Derneği Başkanı normal bir bakandan daha etkili gözüküyor. Üzerinde derneğin amblemi olan araç geçiş üstünlüğü sağlıyor.

Cansuyu Derneğimiz “yoksula bayram, yetime tebessüm” sloganıyla yola çıkan emanetleri Pakistan’da tam isabet yerine ulaştırdı.

Mültecilerin yaşam koşullarını anlatıp, oruç oruç huzurunuzu bozmayalım. Umarız gelecek ramazanlar yaralar sarılır, acı ve gözyaşı diner.

Dr. Necmettin ÇALIŞKAN / Ajans5.com

10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,9 puan)/18
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500