Telefon Zilinden Devlet Düşmanı Nasıl Anlaşılır?

03.07.2014 01:00:02

Bu yazıyla, Osmanlı’nın ayak izleri arka bahçemiz Balkan serisine son verelim.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Bu yazıyla, Osmanlı’nın ayak izleri arka bahçemiz Balkan serisine son verelim.

***

Arnavutluk 1400’lü yıllarda Osmanlı topraklarına katıldı. Fetihten önce Katolik ve Ortodoks imiş. Fetihle birlikte ülkenin yüzde 70’i ihtida (Müslüman) oldu ve hâlâ aynı oran geçerli.

Üç buçuk milyon nüfuslu Arnavutluk’ta Tiran 1920 yılında başkent oldu.

Şehrin tepesine kurulan yüksek surlarla çevrili kalesiyle tarihi ve turistik Ohrit’te, şehrin tarihi dokusu bozulmasın diye oteller bile şehrin dışına inşa ediliyor.

350 bin nüfuslu sanayi kenti Elbasan’da adından da anlaşılacağı üzere Osmanlı’nın hayli eseri olan bir kent.

Arnavutluk’ta 1945-1985 yılları arası hüküm süren diktatör Enver Hoca döneminde çektiklerini anlata anlata bitiremiyorlar. 1968 yılında kanunla ateizm resmi din olmuş.

Yaşlıların, komünizmden çektikleri eziyetler yüzlerine yansımış, bitkinler. İslami yaşantının hissedilmediği ülkede, başörtülü hanım yok denecek kadar az.

***

Klasik demir perde ülke olarak, sınırları koca bir set gibi çekilmiş, dünyadan kopuk ve uzun yıllar kapalı bir toplum olarak yaşamış.

Ülkede yaşayan herkes her gün sinekkaydı sakal tıraşı olmak zorundaymış.

1991 yılına kadar ülkede özel oto sahibi olmak yasakmış. Daha yeni otomobille tanışan bir toplumda yüksek oranda bisiklet kullanımı var.

1997 yılında yaşanan isyanlardan sonra -kalkınma demeyelim- yollar yapılmaya başlamış.

Despot komünizm dönemindeki mecburi görevlerden biri de “evde oturma zorunluluğu” imiş.

Gizli sokağa çıkma yasağı sayılan bu mecburiyetle akşamın bir vakti kontrol amaçlı evde aniden çalan telefona cevap vermek zorundasın. Telefonun zili üçüncü defa çaldığı halde cevap vermezsen; komşuya gitmişsin, şüpheli toplantı ve faaliyet içinde olabilirsin. Öyleyse devlet düşmanısın.

Bir uygulama da; “tarlada çalışmak” zorunlu imiş. Ülkede yaşayan her vatandaş, senede asgari bir ay tarlada bağ-bahçe işlerinde çalışmak zorunda imiş. Böylece herkes tarımın, emeğin ve alın terinin kıymetini bilecekmiş.

Bir başka uygulama da yol kenarlarına yerleştirilen ve hemen her köşede bulunan savaş önlemi olarak, “bunker” adını verdikleri sığınak.

Tandır ekmek fırınını andıran bunkeri inşa eden/yapan adamın ailesini içine koyup top ateşi yaparak sağlamlık test yapıyormuş.

Ülkemize göç eden Mustafa Kemal, Nazım Hikmet, Yahya Kemal ve Mehmet Akif gibi her tür insanın ana yurdu balkanlar, Osmanlı’da 36 vezir, sadr-ı azamın Arnavut kökenli olması kendileri için hâlâ büyük gurur vesilesi.

***

Bölgedeki tüm ülkelerin en önemli hedefi AB’ye girmek. En güçlü aday Makedonya’nın, AB’ye girişin önündeki en büyük engel, paylaşılamayan “Makedon” ismi dolayısıyla Yunanistan vetosu. Tarihi geçmişe sahiplenme kavgası olan bu problem nedeniyle Yunanlara göre Makedonya’nın adı “Fyrom”. Bu ayrıntıyı Yunanistan sınırından çıkış yaparken Makedonya’ya gittiğimi söylediğim Yunan gümrük memurunun, “hayır orası Makedonya değil!”diye ciddileşen sesiyle yaşayarak(!) öğrendim.

Makedonya isim sorununu çözüp Yunanistan vetosunu kaldırtırsa, kısa sürede birliğe girer. Milli gelir dağılımı birinde 8 bin, diğerinde 10 bin dolar olsa da iki sınır ülke arasında doğu ile batı gibi fark var.

Arnavutluk’un başkenti Tiran Havaalanında TC pasaportuyla bekletilirken; Makedonya başkenti Üsküp Havaalanına kontrolsüz girerek farkı anlıyorsunuz.

Biri komünizm kıskacından yeni kurtulmuş, diğeri AB adayı ülke.

Türk dizilerinin yaygın izlendiği ülkede camiler metruk halde. Kimi yerde minare var cami yok. Bazıları da sanat galerisi olarak kullanılıyor.

***

Bir seyahat acentesi gibi çalışarak ecdat yadigâr-i mirasımıza ve kültürel değerlerimize sahip çıkan Askon Adana Şubesi’ne bilvesile teşekkür ediyorum.


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,8 puan)/17
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500