5 maddelik Çözüm Paketi Meclis'te...

26.06.2014 12:42:56

5 maddelik Çözüm Paketi Meclis'te...

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

5 maddelik Çözüm Paketi Meclis'te...

Yeni çözüm paketi TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Paketin adı "Terörün sona erdirilmesi ve toplumsal bütünleşmenin güçlendirilmesi"...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, çocukları PKK tarafından kaçırılan anne-babalara açıkladığı ve Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın da "İmzalar tamamlandı" dediği paket için gözler Meclis'e odaklandı. Çözüm süreci için atılacak adımları yasal zemine oturtacak olan paketin, 'eve dönüş'e imkan sağlayacak maddelerle birlikte yasalaştırılması planlanıyor. Ramazan ayında TBMM tatile girmeden çıkarılacak paketle birlikte 'çifte bayram' yaşatılacak.

BİRİNCİ HEDEF: YASAL ÇERÇEVE

Oslo görüşmeleri nedeniyle, MİT Müsteşarı Hakan Fidan başta olmak üzere, çözüm sürecinin ilk aşamasını yürüten devlet yetkilileri için takibat başlatılmış ve sürecin sekteye uğraması son anda engellenmişti. Sürecin ikinci aşamasında ön planda bulunacak siyasetçi ve siviller için yasal çerçeve oluşturulacak. Akşam'dan Hakkı Kurban'ın haberine göre, HDP'liler dahil, bu süreçte rol üstlenerek 'Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi'nin hayata geçmesini sağlayacak kişilerin takibata uğrayarak ceza almalarının önüne geçilecek.
İşte atılacak adımlar:

ETKİN PİŞMANLIĞA RÖTUŞ

- TCK'nın 220'nci maddesindeki 'Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak' ve 221'inci maddesindeki 'Etkin pişmanlık konularında rötuş yapılacak. Örgütte olmasına rağmen, şiddete bulaşmamış olanlar takibata uğramadan eve dönebilecek.

YÖNETİCİLER KAPSAM DIŞI KALIYOR

Örgütün silahlı eylemlerine aktif olarak katıldıkları tespit edilen ve kovuşturmaya uğrayanlar ile yöneticiler kapsam dışı olacak.

ÖRGÜT ÜYELİĞİNE AYRI CEZA YOK

PKK'ya üye olmamakla birlikte, örgüt adına suç işlediği anlaşılan veya yardım suçu işleyenlere, ayrıca 'üyelik'ten ceza verilmeyecek.

'AKİL'LERE YASAL KORUMA

Başta akil insanlar ve çözüm sürecinde rol üstlenen siyasetçiler olmak üzere, 'Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi'ni uygulayan isimler idari ve cezai takibata uğramayacak. Bununla ilgili yapılan tanımlama da düzenlemede yer alıyor.

HASTAYA DENETİMLİ SERBESTLİK

Şiddete karışmamış olmasına rağmen, dava açılmış ancak hüküm verilmemiş olanlarla hasta mahkumlar da 'şartlı' serbest kalacak. 'Denetimli serbestlik' uygulamasının hasta PKK'lılar için uygulanması gündemde.

KAÇIRILANA ESNEKLİK

Dağa kaçırılarak örgüt tarafından çatışmaya girmeye zorlananlar, 'örgüt üyesi' olarak ceza almayacak.

GENEL KURUL'DA GENİŞLETİLEBİLİR

Hükümet, Köşk seçimleri nedeniyle sürecin aksamaması için 'eve dönüş'ün önündeki psikolojik ve yasal engelleri kaldırma hedefinde. Bu kapsamda paket, Ramazan ayı başında yasalaştırılacak. Dağdaki PKK'lıların yanı sıra, cezaevinde bulunan bazı tutukluların da serbest kalarak Ramazan Bayramı'nı evde geçirmeleri söz konusu olabilecek. 7 maddelik düzenleme, Meclis'te komisyon ve Genel Kurul aşamalarında gelecek önerilere göre genişletilebilecek.


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,1 puan)/21
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500