Arayışı tetikleme dileğiyle…

09.06.2014 17:51:55

Farkındayız ya da değiliz. Önemsiyoruz ya da önemsemiyoruz. Müslümanlar tarafından mübarek sayılan özel gecelerin çoğunu kandil diye adlandırıyoruz. Örneğin Mevlid, Regaip, Mirac ve Berat kandilleri gibi.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Farkındayız ya da değiliz.

Önemsiyoruz ya da önemsemiyoruz.

Müslümanlar tarafından mübarek sayılan özel gecelerin çoğunu kandil diye adlandırıyoruz. Örneğin Mevlid, Regaip, Mirac ve Berat kandilleri gibi.

Zamanında, Osmanlı padişahlarından II. Selim (1566-1574) döneminde camiler aydınlatılıp minareler kandiller yakılarak kutlandığı için bu gecelere kandil geceleri denilmiş.

II. Selim döneminde bu gelenek sadece camilerde görülürken, II. Mahmut döneminde herkesin kapısının önünü kandillerle aydınlatması gelenek haline gelmiş.

Bu gecelerin her birine uygun (?) bir karşılama, kutlama ve uğurlama biçimi gerçekleştiren atalarımızın geleneklerine, zaman içerisinde çeşitli ritüeller geliştirilerek toplumsal hayatın bir parçası haline gelmiştir.

O dönemlerde camilerin ışıklandırılması çok zor yapılırken, bugün bir düğmeye basmak yeterlidir.

O dönemlerde kandil kutlamalar için akrabanın, komşunun, eşin dostun kapısını ayrı ayrı çalarken, bugün cep telefonu ile göndereceğin bir mesajla aynı anda istediğin kadar kişinin kandilini kutlarsın.

Sanırım bugün ki durum biraz vakitten tasarruf (!)

Müslümanlar’ın cuma ve bayramlar günleri dışındaki bazı gün ve gecelerde dini hadiseleri hatırlayarak heyecanlarını tazelemeleri tabi ki çok doğal bir durum.

Fakat doğruluğu sabit olmayan ve rivayetlere dayanan bazı ibadet çeşitlerini ifa etmek ise benim kafamda soru işaretlerine neden oluyor. Sadece belli gün ve gecelerde bazı davranışları tekrarlamak dindar olmanın dünyevi ve uhrevi sonuçlarını doğurur mu dersiniz?

Buyrun bu soruya kendi içinizde siz cevap verin. Dini yaşam biçiminin süreklilik arz etmesi gerekmez mi? Bir kaç güne bağlı olmamalı Müslümanlığımız. İslam, hayat tarzımız olmalı, hayatın her alanında onu yaşamalı, hissetmeli ve hissettirmeliyiz.

Kandil geceleri, belki de bir yıllık yaşantımızı, iyiliklerimizi, kötülüklerimizi, ibadetlerimizi düşünüp tartmak için bir vesile olabilir bizim için. Kendi kendimize muhasebe içerisine girmemiz için bir sebep, bir zaman dilimi. Hayatımıza çeki düzen vererek samimi bir teslimiyetle, nefis muhasebesi yapmak için bir neden olmalı.

Bu gün ve geceleri coşkuyla yaşamanın faydalarından biri de, yeni yetişen nesile dini kimliklerini öğretme fırsatının bu geceler vesilesiyle olmasıdır. Fakat bu geleneksel düzeyde değil, bilinçli bir şekilde olmalı.

İslamın sadece camiye kilitli bir din olmadığını aklımızdan çıkarmamalıyız.

Geçen yıl Hollanda’da bulunan büyük eğlence parklarından biri olan Walibi, Müslüman misafirlerin namazlarını eda edebilecekleri bir mekanın oluşturacağı haberinin müjdesini vermişti ve biz de bunun haberini yapmıştık.

Bizler de geçen hafta öğrencilerimizle yıl sonu eğlencesi olarak Walibi’ye gittik. Hazır gelmişken hem öğle namazımı eda edeyim hem de Walibi yöneticilerinin verdikleri sözü yerine getirip getirmediklerini kontrol edeyim dedim. Walibi’ye girişte verilen harita içerisinde “sessizlik mekan” adı altında sakin bir ortamda namazınızı eda edebileceğiniz yer, haritada belirtilmiş.

Oraya gittiğimde kapı kilitliydi. Görevli arkadaşa durumu bildirdiğimde kapıyı açabileceğini ancak ortamın çok tozlu olduğunu söyledi. Daha sonra ısrarlarıma dayanamayarak kapıyı açtı ama maalesef beklediğimin aksine üzücü bir manzarayla karşılaştım. Ortam tamamen toz içindeydi.

Nedenini sorduğumda ise, buranın yapıldı yapılalı hiç kullanılmadığını belirtti. Oysa biz biliyoruz ki oraya onlarca Müslüman genç, aile gidiyor. Ve unutmayalım bize sunulan imkanları kullanmazsak emin olun o imkanlar birer birer elimizden kaybolur gider.

Havva Koç / Ajans5.com


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,3 puan)/16
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500