Mutabakatla ilgili Hamas'tan açıklama

25.04.2014 15:05:14

Hamas, Fetih ile sürdürülen milli mutabakat çalışmalarının, Filistin-İsrail barış müzakerelerinden bağımsız olarak yürütüldüğünü belirtti.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Hamas Hareketi'nin siyasi büro üyelerinden İzzet er-Reşak, Filistin'deki bölünmenin istisnai durum olduğunu ifade ederek, "Fetih ile Hamas arasında devam eden milli mutabakat çalışmaları, Filistin-İsrail barış müzakerelerinden bağımsız olarak yürütülüyor. Gazze'de imzalanan milli mutabakat da Filistin'in iç meselesi kapsamında gerçekleşti" dedi.

Milli mutabakat çalışmalarının Hamas'ın asıl meselesi olduğunu vurgulayan Reşak, "Siyonistlerin, Filistin halkının üzerindeki baskıları ve tehditlerinin devam etmesi artık mümkün değildir. Filistinliler de bundan böyle milli mutabakat uğruna partilerinin çıkarlarından vazgeçmelidir" diye konuştu.

Filistinlilerin, milli mutabakat çalışmaları sonucunda teknokrat hükümeti kurulması üzerinde anlaşıp daha sonra devlet başkanlığı ve parlamento seçimlerine gidilmesi konusunda umutlu olduğunu dile getiren Reşak, sözlerine şöyle devam etti:

"Mısır'ın, Hamas'ın Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Musa Ebu Merzuk'un Gazze'ye girişine izin vermesi olumlu bir adım. Mısır yönetiminin, tüm faaliyetleri Filistin sorununa dönük olan Hamas'a yönelik tavrı ve sınır kapılarının üzerindeki baskıları, milli mutabakat çalışmalarını hızlandırdı. Ancak Hamas, Mısır olayları ve tüneller kapanmadan önce, milli mutabakat çalışmalarının başlatılmasını istiyordu."

Hamas-İran ilişkileri

Suriye krizi ve İran'la ilişkilere de değinen Reşak, "Suriye krizine hiçbir şekilde müdahil olmayan Hamas, herhangi bir taraftan yana tavır almamaktadır. Hamas Suriye'deki faaliyetlerine, güvenlik meselesi başta olmak üzere bazı sebepler dolayısıyla son verdi. Suriye konusundaki görüş farklılığı nedeniyle bir etkilenme söz konusu olsa da İran ile ilişkileri sekteye uğramadı. Hamas, Filistin meselesinin çıkarı için İran'la ilişkilerini yeniden iyileştirmeyi önemsiyor" şeklinde konuştu.


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,6 puan)/13
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500