Bilek gücü değil, fikir gücü ile varız…

11.04.2014 15:37:04

Anavatanlarından kopup hiç tanımadıkları, haritada dahi yerini bilmedikleri ülkelere geldiler. Misafir işci olarak, bir arayış, bir kurtuluş düşüncesiyle geldiler, Avrupa’nın göbeğine. Anavatanından, ailesinden ayrılması için kim itti onları bu yolculuğa acaba?

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Anavatanlarından kopup hiç tanımadıkları, haritada dahi yerini bilmedikleri ülkelere geldiler. Misafir işci olarak, bir arayış, bir kurtuluş düşüncesiyle geldiler, Avrupa’nın göbeğine. Anavatanından, ailesinden ayrılması için kim itti onları bu yolculuğa acaba? Önce birkaç büyükbaş hayvan parası biriktirene kadar denildi bu ayrılık. Daha sonra o birkaç yıl çeyrek asır oldu. Baktılar ki böyle olmuyor, teker teker ailelerini, eşlerini, dostlarını yanlarına aldırdılar. Her ne kadar ailelerini yanlarına almış olsalar da vatan hasretleri hiç dinmemişti yüreklerinde. Hep bir özlem, hep bir hasret vardı vatanlarına. Yüreklerinin ta derinliklerinde bir gün vatanının mis kokulu topraklarına dönme arzusu vardı. Bir umuttu bu onlar için. Bugün değilse yarın gerçekleştirecekleri bir umut…

Kim bilebilirdi ki, misafir işci olarak geldikleri bu gurbet topraklarına kök salacaklarını? Belki de hiç birisi tahmin bile edememişti bir gün evlatlarının, torunlarının bu topraklarda söz sahibi olmak ve yaşadıkları ülkenin derdi ile dertlenmek, sorunlarına çözümler aramak için Hollanda’nın yönetimine talip olacaklarını ve seçilebileceklerini.
Geçtiğimiz günlerde sivil toplum kuruluşları ile birlikte hareket ederek halkımızı Hollanda yerel seçimlerinde oy kullanmaları konusunda bilinçlendirmek için var gücümüzle çalıştık. Hamd olsun ki bu çalışmaların neticesini de seçim sonuçları açıklandığında gördük. Bir çok şehirde adaylığını koyan Türk kökenli vatandaşlarımız seçildiler. Hepsini teker teker tebrik ediyorum. Artık top sizlerde, herbiriniz bulunduğunuz belediye meclisinde laf değil icraat yapacaksınız. Temennimiz odur ki, yaşadığımız ülkenin hatta 4 kıtada yaşayan canlıların dertleri ile dertlenip çözüm arayışları içerisine bizzat dahil olup çözümler üreteceksiniz. Türk toplumu ile Hollanda toplumu arasında sağlam, çelik köprüler oluşturacaksınız ki; yıllar önce işci sıfatı ile gelen babalarımızın, dedelerimizin bizlerle iftihar etmelerine vesile olacaksınız.

Biz onlarla gurur duyduk, iftihar ettik, bizlerin başını eğdirecek hiçbir iş içerisinde bulunmadılar. Misafir işci olarak geldikleri bu ülkede, canla başla çalışarak, alın teri ile helalinden kazandılar. 2. Dünya Savaşı’ndan çıkan Avrupa’nın yaşanabilir bir hale getirilmesinden emekleri büyük. Şimdi sıra bizde!
Yıllarca bilek gücümüzle çalıştık ama artık fikir gücümüzle çalışma zamanı…!

Geçtiğimiz yerel seçimlerde her ne kadar Geert Wilders, ırkcı söylemleri ile başarısızlığını örtbas etmek ve seçimlerin sonuçlarına gölge düşürmek istemişse de, yabancı kökenli bir çok Hollanda vatandaşı farklı şehirlerde meclise girdi. Ne demiş Ustad Necip Fazıl Kısakürek,

“Ey düşmanım, sen benim ifadem ve hızımsın; gündüz geceye muhtaç, bana da sen lazımsın.”

Belki de bizlerin daha çok çalışması için Geert Wilders’lara ihtiyacımız vardır.

Havva Koç / Ajans5.com


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,1 puan)/17
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500