Hırsızın alternatifi hırsız olamaz

28.03.2014 14:52:30

Saadet Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selman Esmerer, seçime sayılı günler kala projeleriyle ilgili Milli Gazeteye konuştu.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

İstanbul Büyükşehir belediye başkan adayları içinde en fazla çalışan, sahada en fazla görülen, projeleri İstanbullular tarafından merakla takip edilen Esmerer, yolsuzluk iddialarına atıfta bulunarak “hırsızın alternatifi hırsız olamaz” dedi. AKP’li, CHP’li, MHP’li ve BDP’li belediyelere açılan yolsuzluk, rüşvet soruşturmalarının yerel yönetimlerin ‘kirlendiğini’ gösteren belge olduğunu ifade eden Esmerer, tek alternatif ve temiz kalmış siyasi hareketin Saadet Partisi olduğunu söyledi. İstanbul’un en temel sorunlarında olan ulaşım, çarpık yapılaşma, rant uğruna verilen imar izinleri, su faturalarındaki yükseklik, toplu ulaşım... projelerinin detaylı bir şekilde anlatan Esmerer, belediyelerin kentsel dönüşüm adı altında ‘rantsal dönüşüm’ yaptıklarını iddia etti.

Timuçin Mercanoğlu

“Hırsızın alternatifi hırsız olamaz”


Son aylarda ülke yolsuzluk iddiaları ile çalkalanıyor. Siz ve partiniz yolsuzlukları nasıl değerlendiriyorsunuz?

AKP’li ve CHP’li belediye başkanları belediyeleri müşteri altyapısı olarak kullanıyorlar. Kendi ticaretlerini düşünmekten vatandaşa hizmet üretemiyorlar. 599 AKP’li, 454 CHP’li, 232 MHP’li, 96 BDP’li belediye yolsuzluk, rüşvet ve ihaleye fesattan soruşturma geçiriyor. Bu 4 partinin de imajı kötü. Biz Milli Görüş belediyeciliğinde belediyelerin kapısına ‘rüşvet alan da veren de melundur’ hadisini astık. Biz buradan diyoruz ki, hırsızın alternatifi hırsız olamaz, yolsuzluk yapanın alternatifi yolsuzluk yapan olamaz, rüşvet alanın alternatifi rüşvet alan olamaz. Dolayısıyla bir tek alternatif kalıyor. O da millete hizmet aşkıyla yanan Saadet Partisi’dir. Elhamdulillah hiçbir partide olmayan Allah’ın rızasını gözeten heyecanlı bir teşkilata sahibiz. Bu işin özü Milli Görüş’tür. Refah Partisi kapatıldığında yüzde 36 oranında oyumuz vardı. Biz tekrar o orana çıkmayı hedefliyoruz.

Rantsal Dönüşüm

Son dönemde AKP ve CHP’de rant belediyeciliği gelişti. İmarlarla sık sık oynuyorlar. Yeşil alanları imara açıyorlar. Vatandaşın imarlı arsalarını da yeşil alan yapıyorlar. Adeta emlakçılık yapıyorlar. Kentsel dönüşüm adı altında rantsal dönüşüm gerçekleştiriyorlar.

Yüksek Faturaya Son

Saadet jeneratörü adıyla sloganlaştırdığınız yüksek faturaya son veren projeniz nasıl olacak?

Biraz açabilir misiniz?


Kendi elektriğini kendi enerjini kendin üret sloganıyla İstanbulluları elektrik ve doğalgaz faturası ödemekten kurtaracağız. Her İstanbullu evinde kullandığı elektronik cihazlarla 10 kilovat elektrik tüketiyor. 70-80 TL civarında fatura ödüyorlar. Doğalgaz kış ayında cep yakıyor. Buna da ortalama 200 TL fatura ödeniyor. Mili Görüşçü elektrik mühendislerimizin çalışması bu yüksek faturalara çare olacak. Mühendislerimizin buluşu, elektrik ve doğal gaz faturalarını büyük ölçüde aşağı çekecek. İlk yatırım maliyeti çok yüksek olmayan bu cihaz enerjide bir devrim niteliği taşıyor.

Suya Yüzde 50 İndirim

İSKİ fahiş su fiyatıyla halkın cebini yakıyor. Suyun maliyeti aslında bu kadar yüksek değil. Biz geldiğimiz de ilk yapacağımızı icraatlardan birisi de su fiyatlarını yüzde 50 oranında indirime gitmek olacak.

Silueti Akp’li Belediyeler Bozdu


İstanbul’un tarihi siluetini bozan bazı yapılar var. AKP’li belediyeler bunlara ‘olur’ verdiler. Siz bu tür yapıların İstanbul’un tarihi dokusuna uygunluğu noktasında neler düşünüyorsunuz?

İstanbul’un siluetini bozdular. Verdikleri imar izinleriyle bunu AKP’li belediyeler yaptı. Biz bu tür yapılara asla müsaade etmeyeceğiz. Kendi medeniyet değerlerimizin mimarisini moderniteyle birleştirip yapılarda kendi değerlerimizi yansıtacağız. en son Zeytinburnu’na yapılan yüksek binalar İstanbul’umuzun tarihi siluetine vurulmuş en büyük darbedir. Bu binaya imar izni veren AKP’li belediyelerdir. Binanın sahibi Başbakan Erdoğan’ın yakın dostudur. Biz geldiğimizde yüksek katlı binalar ve AVM’lere imar, ruhsat vermeyeceğiz.

Trafik Sorununu Çözeceğiz


İçinden çıkılamaz hale gelen İstanbul trafiğini bir problem olmaktan çıkartabilecek misiniz?

Trafik İstanbul’un en büyük sorunu haline geldi. 4-5 saatini trafikte geçiren insanlar stres yüküyle doluyorlar. Sonra da kavgalar başlıyor. Bu probleme 50-60 katlı binalar sebep olmuştur. Binalara imar izni verirken kaç aracın giriş çıkış yapacağı, otopark kapasitesi ve trafiğe eklenecek yoğunluğu göz önünde bulunduracağız. Yollar yaparken de bunu dikkate alacağız. Gerekli altyapı fizibilite çalışmaları yapılmadığı ve rant hesabı ön planda tutulduğundan bütün İstanbullular trafik ıstırabı ile karşı karşıya kaldı. Yüzlerce belediye aracı gündüz vakti yol bakım, temizlik, refüj çalışması yapıyor. Yine bu da trafiği sorunlu hale getiriyor. Biz, insan odaklı, yaşam kalitesi yükseltecek belediyecilik anlayışı ile geliyoruz ve o şekilde de çalışacağız. Rant yapılaşmasına, trafik yoğunluğunu artırıcı yapılaşmalara izin vermeyeceğiz.

“Pembe metrobüs seferleri başlatacağız”

Metrobüslerdeki izdiham özellikle kadınları mağdur ediyor. Bu konuda daha önce partiniz pembe metrobüs için imza kampanyası düzenlemişti. Bu sorun çözülmedi. Siz çözebilecek misiniz?

Olması gereken, insan onuruna yakışır, bay ve bayanların işine rahat bir şekilde gidip gelebilmesidir. İstanbul’da en fazla insan taşıyan ulaşım aracı olan metrobüste insanlar balık istifi ile yolculuk yapmaktadır. Biz diyoruz ki, en azından bu izdihamı bay ve bayanlar ayrı olarak yaşasın. Matematiksel istatistiklerle metrobüs seferlerinin saatini yeniden ayarlayacağız. Bay bayan yolcu istatistiklerini çıkaracağız. Sonra da sadece bayanların binebileceği ‘pembe metrobüs’ seferleri başlatacağız. Her 3 metrobüsten biri pembe olacak. Tabi ki pembe metrobüse isteyen bayanlar binecek. Yine istemeyen mavi metrobüse binebilecek. Biz bu projeyi daha önce belediye meclisinden geçirdik ve Kadir Topbaş beyin masasına ulaştırdık. Fakat Kadir bey bunu süsmen altı edip gündeme bile getirmedi.

Bize Ne Demeyeceğiz

İstanbul’un bazı semtlerinde madde bağımlılığı hayli artıyor. Gaziosmanpaşa’nın sadece bir mahallesinde 5 bin madde bağımlısı olduğu söyleniyor. Bu ve benzeri durumlarla ilgili bir şeyler yapmayı planlıyor musunuz?


Tiner bağımlılarının başıboş sokaklarda dolaşıp kavga, taciz, gasp olaylarına sebep olduklarını biliyoruz. Yine her İstanbullu arabasını evinin ya da işyerinin önüne park ettiğinde aklı arabasında kalıyor. Evlerindeki çelik kapıyı birkaç kez kilitlemeden başını yastığa koyamıyor. Bu asayişi konular her ne kadar emniyetin alanına girse de ‘bize ne’ diyemeyiz. Parti olarak ‘önce ahlak ve maneviyat’ ilkesini benimseyerek sosyal belediyecilik alanında rehabilitasyon çalışmaları yapacağız. Gençlerimizi uyuşturucu bağımlılığından kurtarmak için birçok sosyal proje hayata geçireceğiz.

Katılımcı Bir Anlayışla Yöneteceğiz

İBB’ye başkan seçilirseniz vatandaşla adaylık sürecinde olduğu gibi yakın temasınızı sürdürecek misiniz?


Katılımcı bir belediyecilik yapacağız. Vatandaşın önerisini dikkate alacağız. Onları dinleyeceğiz eğer mantıklıysa, faydalı ise gerçekleştireceğiz. Biz milletin emanetçisiyiz. Patron millettir. AKP’li ve CHP’li belediye başkanları patron gibi davranıyorlar. Halkı da işçileri gibi görüyorlar. Bu anlayışla bizim anlayışımız arasında büyük fark var. Biz gardiyan belediyecilik değil garson belediyecilik yapacağız.

Milletten Ve Ümmetten Özür Dilemeli

Topbaş’ın adaylığı açıklamadan önce AKP’nin İBB başkan adaylığı için ismi geçen Egemen Bağış’a ait olduğu iddia edilen telefon görüşmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

AKP, Egemen Bağış’ı derhal ihraç etmelidir. Egemen Bağış, bu milletten, bu ümmetten özür dilemeli. Milletvekilleri çıkıp günah işleme özgürlüğü var diyor, sen milletin malını götüreceksin bu özgürlük olacak var mı böyle bir şey. İslam’ın düsturu kötülükten men etmek iyiliği emretmektir. Peygamber Efendimiz bir kötülük varsa elinizle engelleyin, gücünüz yetmiyorsa dilinizle engelleyin, ona da gücünüz yetmiyorsa buğz edin diyor. Siz bu hadisin neresindesiniz.


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,0 puan)/24
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500